visibility7,993
زمان مطالعه: 15 دقیقه

یکی از دیدنی‌های معروف شهر تهران کاخ نیاوران می‌باشد. کاخ نیاوران در منطقه شمیرانات قرار گرفته است. از لحاظ جغرافیایی این کاخ در شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد و یکی از اقامتگاه‌های پادشاهی در ایران محسوب می‌شود. کاخ نیاوران جزو یکی از 3 کاخ کهن پایتخت ایران می‌باشد. این کاخ در منطقه‌ای خوش آب و هوا در باغی به وسعت حدودا ۱۱ هکتار در کنار کوه‌های البرز قرار گرفته است. در آن زمان باغ نیاوران منطقه‌ای به عنوان ییلاق خانواده محمدرضا شاه پهلوی قلمداد می‌شد. در سال ۱۳۵۷ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کاربری کاخ نیاوران تغییر داده شد و به موزه‌ای تاریخی تبدیل و بازدید از آن برای عموم مردم فراهم شد.

این کاخ در مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران با نام کاخ اختصاصی نیاوران شناخته می‌شود که قسمت‌های متعددی دارد. تا سال ۱۳۷۸ کاخ نیاوران و کاخ سعدآباد به‌ صورت مشترک اداره می‌شدند؛ اما بعد از آن تصمیم بر آن شد که هر کدام به صورت مستقل اداره شوند. داخل این کاخ مجموعه اطلاعات تاریخی به جا مانده از زمان پهلوی و قاجار قابل مشاهده است.

کاخ نیاوران

باغ نیاوران

باغ نیاوران در محدوده کاخ اختصاصی نیاوران و دیگر کاخ‌ها و ساختمان‌های این مجموعه، منظره‌ای عالی و چشم‌نواز فراهم کرده است. درختان تنومند باغ نیاوران، سر به فلک کشیده‌اند. و همین موضوع باعث شده است که هوای باغ این منطقه نسبت به محله‌های اطراف به‌ طرز جالبی بهتر ‌باشد. کاخ نیاوران در تاریخ ۶ خرداد سال ۱۳۷۷ در لیست آثار ملی ایران جایی را برای خود اختصاص داده است. هم اکنون این کاخ به عنوان مجموعه‌ای فرهنگی تاریخی از مشهورترین مکان‌های دیدنی تهران محسوب می‌شود.

این کاخ با وجود معماری ساده‌ای که دارد اما در عین حال ترکیبی از معماری مدرن در این کاخ به چشم می‌خورد. درون این کاخ گچبری‌هایی با ظرافت، آینه‌کاری و کاشی‌کاری‌های برجسته به چشم می‌خورند. همچنین تابلوهای گران‌بها که اثری از نقاشان معروف داخلی و خارجی است درون این مجموعه به یادگار مانده است. به علاوه فرش‌های دستباف ارزشمند و ظروف و وسایل تزئینی حیرت‌انگیز، از دیگر اشیای دیدنی در کاخ نیاوران به حساب می‌آیند.

کاخ نیاوران

تاریخچه کاخ نیاوران

اگر بخواهیم در مورد قدمت این کاخ بگوییم می‌توان گفت به دوران پهلوی مربوط می‌شود و قبل از ساکن شدن خاندان پهلوی در این کاخ و باغ نیاوران، پادشاهان قاجار از این باغ برای رفت و آمد ییلاق تابستانی خود بهره می‌بردند. در چندین سال قبل هم محدوه نیاوران در شمیرانات تهران خیلی کوچک‌تر از امروز بود و بافت شهری نداشت. حتی می‌توان گفت که شمیران و مناطق اطراف آن خارج از تهران و به عنوان روستا فعالیت داشتند. فتحعلی شاه در آن زمان دستور داد تا باغ و عمارتی برای ییلاق در تابستان در این نقطه برایش ساخته شود؛ به‌ خاطر نزدیک بودن به کوه و داشتن آب و هوای خوب در این نقطه از شمال تهران.

کاخ نیاوران

در آن زمان اطراف محدوده امروز نیاوران روستایی قرار داشت، به نام روستای «گرده وی» که مشهورترین روستا در آن محدوده بود و نی‌زاری وسیع که دلیل تغییر نام این منطقه بود، در همسایگی این روستا واقع شده بود. در این منطقه نیز به دستور فتحعلی شاه در محل نی‌زارها، باغ و کاخ ییلاقی بنا شد. به همین منظور باغ ییلاقی فتحعلی شاه با نام «نی آوران» میان مردم شناخته شد که با گذشت زمان، به «نیاوران» تغییر یافت. بعد از فتحعلی شاه، پادشاهان دیگر قاجار درون باغ نیاوران هر کدام کاخ‌های اختصاصی خود را بنا کردند. محمد شاه قاجار یکی از شاهانی بود که بنایی کوچک در باغ نیاوران ساخت و همچنین ناصرالدین شاه قاجار نیز دستور به ساخت عمارتی داد که کاخ صاحب‌قرانیه نام گرفت. عمارت کوشک احمد شاهی در زمان قاجاریه آخرین عمارتی بود که درون باغ نیاوران ساخته شد.

باغ نیاوران در دوران پهلوی

از آغاز پادشاهی محمد رضا شاه پهلوی باغ نیاوران و کاخ‌های اطراف آن تغییر چشم‌گیری نداشتند؛ اما در سال ۱۳۳۷، به دستور محمد رضا شاه پهلوی کاخ فتحعلی شاه قاجار خراب شد و کاخ نیاوران امروزی را بنا کردند. ساختمان اختصاصی کاخ نیاوران در ابتدا به‌ عنوان پذیرایی از مهمانان خارجی در نظر گرفته شده بود؛ که بعد از تمام شدن، این کاخ محلی برای زندگی خانواده محمدرضا پهلوی اختصاص یافت. این کاخ به طور کلی در سال ۱۳۴۶ به بهره‌برداری رسید.

کاخ نیاوران

هم اکنون محیط باغ نیاوران از کاخ اختصاصی نیاوران، کاخ صاحب‌قرانیه و موزه حوض‌خانه، کوشک احمد شاهی، موزه جهان‌نما، کتاب‌خانه اختصاصی، موزه خودروهای اختصاصی و باغ کتیبه‌ها تشکیل شده است. بعد از انقلاب در سال ۱۳۶۰ وظیفه نگهداری از کاخ و مجموعه نیاوران را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عهده گرفت و با گذشت زمان کاربری کاخ‌های این مجموعه به موزه تغییر یافت. برای نخستین بار در سال ۱۳۶۵ از کاخ نیاوران به عنوان کاخ موزه رونمایی و با مرور زمان، امکان بازدید از بخش‌های مختلف مجموعه نیاوران نیز برای عموم مردم در دسترس قرار گرفت. بازدید از موزه جهان‌نما در سال ۱۳۷۶، کاخ صاحب‌قرانیه و موزه حوض‌خانه در سال ۱۳۷۷، کوشک احمد شاهی در سال ۱۳۷۹، کتابخانه سلطنتی در سال ۱۳۸۳ و موزه خودروهای اختصاصی در سال ۱۳۹۱ آزاد شد.

کاخ نیاوران

دی ماه سال ۱۳۸۲ تا ۶ سال بعد، کاخ نیاوران به دلیل مرمت و بازسازی تعطیل شد که در این مدت نقاشی بنا، گچبری‌ها، آینه‌کاری‌ها، سیستم تهویه هوا، سقف متحرک، آسانسور، کفپوش‌ها، مبلمان، پرده و اشیای تزئینی مرمت شدند و حتی سیستم دوربین مدار بسته نیز در این کاخ نصب شد. کاخ نیاوران اسفند ماه سال ۱۳۸۸ بازگشایی شد و مجددا برای بازدید عموم مهیا شد.

کاخ نیاوران کجاست؟

این کاخ واقع در شمال شرقی باغ نیاوران و شمال شهر تهران می‌باشد. کاخ نیاوران در بخش جنوبی خیابان باهنر و دارآباد واقع شده است. برای رفتن به این کاخ می‌بایست از طریق خیابان باهنر (نیاوران) استفاده کنید. همچنین میدان و پارک نیاوران در قسمت جنوبی کاخ نیاوران واقع می‌باشند. برای رسیدن به کاخ نیاوران ابتدا به اتوبان صدر بروید و از خروجی کامرانیه به‌ طرف نیاوران مسیر خود را پیش بگیرید. با رسیدن به خیابان باهنر و ادامه مسیر به سمت شرق به طرف میدان نیاوران خواهید رسید. کاخ نیاوران در شمال این میدان در امتداد مسیر خیابان باهنر، واقع شده است.

بیشتر بخوانید  هامپوئیل غاری اعجاب انگیز در آذربایجان شرقی

مسیر دیگر برای رسیدن به این کاخ از طریق بزرگراه امام علی می‌باشد. در این مسیر می‌بایست از جنوب به شمال بزرگراه امام علی به خروجی اتوبان ارتش حرکت کنید، در ادامه به خیابان موحد دانش خواهید رسید. سپس در انتهای خیابان موحد دانش وارد خیابان پاسداران شوید و در جهت شمال خیابان مسیرتان را ادامه دهید تا به میدان نیاوران برسید.

کاخ نیاوران

دسترسی ناوگان حمل و نقل عمومی به کاخ نیاوران

در صورتی که تمایل داشتید با ناوگان حمل و نقل عمومی به سمت کاخ نیاوران بروید، می‌توانید از مترو یا اتوبوس برای رسیدن به این کاخ استفاده کنید. اگر خواستید از مترو استفاده کنید، می‌بایست از خط یک به سمت ایستگاه تجریش بروید. در ادامه در میدان تجریش می‌توانید با استفاده از تاکسی‌های خط تجریش، دزاشیب یا تجریش، نیاوران به ورودی اول موزه نیاوران برسید. از نقاط مختلف تهران نیز اتوبوس‌ها به میدان تجریش ایستگاه دارد.

ما به شما به منظور رفت و آمد راحت‌تر، خط بی‌آرتی در مسیر راه‌آهن تا تجریش را پیشنهاد می‌دهیم. البته مسیر تجریش تا کاخ نیاوران را می‌توانید با اتوبوس هم طی کنید. کافی است یکی از اتوبوس‌های ازگل یا دارآباد یا میدان رسالت در میدان تجریش را سوار شوید. همه این خطوط رو به ‌روی ورودی اول موزه نیاوران ایستگاه دارند. کاخ نیاوران این مجموعه تاریخی فرهنگی در تمام روزهای هفته پذیرای گردشگران می‌باشد. در محوطه باغ نیاوران کافی شاپ کارزین برای استراحت و صرف غذا و نوشیدنی در نظر گرفته شده است و کسانی که اول صبح برای بازدید تشریف می‌آورند این کافه صبحانه نیز سرو می‌کند. فراموش نکنید که مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران در ایام تعطیل رسمی به مناسبت عزاداری‌ها تعطیل می‌باشد.

کاخ نیاوران

معماری و بخش های کاخ نیاوران

معماری ساختمان کاخ اختصاصی نیاوران شاید ساده به نظر بیاید اما در حین سادگی تلفیقی از معماری مدرن و پیشرفته می‌باشد. این کاخ در 2 طبقه و نیم به وسعتی حدود ۹۰۰۰ متر مربع و دارای سقفی متحرک می‌باشد. جنس این سقف از آلومینیوم ساخته شده است که همچنین آثار با ارزشی از هنرمندان سراسر جهان در آن به نمایش گذاشته شده است. سقف متحرک کاخ نیاوران گاهی اوقات برای اغلب بازدیدکنندگان باز می‌شود. درون کاخ نیاوران بعد از گذشت چندین سال هنوز وسایل قدیمی نگه‌داری می‌شوند که از جمله این وسایل می‌توان به مبلمان، پرده‌ها، وسایل تزئینی و آثار ارزشمند هنرمندان ایرانی و خارجی که در زمان محمدرضا شاه پهلوی در این ساختمان وجود داشتند، در کاخ نیاوران باقی مانده‌اند اشاره کرد.

محسن فروغی استاد معماری طراح معماری ساختمان کاخ نیاوران است که در حال حاضر به عنوان رئیس دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران فعالیت می‌کند. همچنین گچ‌بری کاخ نیاوران و آینه‌کاری کاخ نیاوران به ترتیب شاهکار دست استاد عبداللهی و استاد علی اصغر می‌باشد. نمای درون کاخ نیاوران کاشی‌کاری‌هایی حیرت‌انگیز وجود دارد که اثر دست ابراهیم کاظم پور می‌باشد.

کاخ نیاوران

در طراحی و ساخت کاخ نیاوران، معماری سنتی ایرانی و مدرن اروپایی با یکدیگر ترکیب و به چشم می‌خورند. کاخ نیاوران تنها کاخ سلطنتی با سقف بازشو است. در هر طبقه از کاخ نیاوران طراحی خاصی وجود دارد که در ادامه برای شما توضیحی آماده کرده‌ایم.

طبقه اول کاخ نیاوران

اتاق پذیرایی اصلی و سالن سینمای اختصاصی در طبقه اول واقع شده است. در سالن پذیرایی این کاخ محمدرضا شاه پهلوی از مهم‌ترین مهمانان خارجی به منظور پذیرایی استفاده می‌کرد. همچنین داخل این سالن زیبا مبلمان‌هایی مدرن و زیبا، که مربوط به کشورهای آلمان و فرانسه به چشم می‌خورند وجود دارد که طراحی این مبلمان‌ها را گروهی از معماران داخلی فرانسوی انجام داده‌اند. نظم خاص رنگ‌بندی و چیدمان یا تزیینات، در سرتاسر قسمت‌های این سالن به چشم می‌خورد.

کاخ نیاوران

سینمای اختصاصی در کاخ نیاوران

قسمت جالب توجه این سالن ساخت سینمای اختصاصی این کاخ است. این سالن ۴۰۰ متر مربع وسعت دارد که امکانات کامل پخش فیلم در آن فراهم است. از سال ۱۳۹۵، بعد از بازسازی که صورت گرفت امکان بازدید از این سالن برای عموم فراهم شد. در راهروی طبقه اول ظروف چینی غذاخوری، مربوط به قرن ۱۹ فرانسه با نقوشی از ناپلئون بناپارت و خانواده سلطنتی برای بازدید قرار دارند. فرش‌هایی که در این طبقه وجود دارند از مرغوب‌ترین فرش‌های دستباف ایران و هنر دست هنرمندان اصفهان و کرمان می‌باشند.

کاخ نیاوران

همچنین مشهورترین قالی ایرانی داخل این سالن پذیرایی می‌باشد که نقش مصوری از تصویر شاهان و مشاهیر ایرانی از زمان هخامنشیان تا قاجار بر آن بافته شده است. استاد علی کرمانی این اثر شگفت‌انگیز را خلق کرده است. در طرح بیضی وسط فرش نقش پادشاهان و در حاشیه آن نقش و نگارهایی از ایران کهن به چشم می‌خورد. از دیگر اثر فرش‌های کرمانی در این سالن می‌شود به فرش شیخ صنعان و دختر ترسا اشاره کرد.

هدایای ارزشمند دولت های خارجی

تمام ظروف تزئینی در این سالن از ارزش تاریخی برخوردارند که سفالینه‌های باستان شناسی مارلیک و املش در بین این همه اثر نیز جلب توجه می‌کنند. اکثر ظروف و اشیای گران‌بها در این سالن، هدیه دولت‌های خارجی به دولت ایران بوده‌اند که همچنین ظرف زیبایی از نقره در این سالن وجود دارد که هدیه کشور رومانی به پادشاه ایران می‌باشد.

کاخ نیاوران

از طرف سفارت آلمان، به محمدرضا شاه پهلوی پیانویی به عنوان هدیه در گوشه اتاق پذیرایی نیز وجود دارد. در بخشی دیگر از این سالن نماد سقاخانه، اثر هنرمند برجسته پرویز تناولی به چشم می‌خورد. زیباترین آثار نقاشی هنرمندان داخلی و خارجی را روی دیوارهای این اتاق می‌توانید مشاهده کنید که از بین آن‌ها می‌توان نقاشی بی جان طبیعت اثر محسن فروغی و اثری از بهمن محصص را نام برد.

بیشتر بخوانید  بازگشایی موزه شهر نیویورک با وجود تعدیل نیرو و کاهش درآمد

کاخ نیاوران

اسامی دیگر تابلوهای ارزشمند هنرمندان خارجی در این سالن به شرح زیر است:

 • تابلوی سه زن اثر ماری لورنسن
 • تصویری از فرح دیبا اثر ویدال کورداس
 • تابلوی منظره اثر آلفرد سیسلی
 • چهره دو زن اثر جی گلدرن
 • موتمارتر پاریس اثر اوتریلو
 • تصویری از محمدرضا پهلوی اثر وی اف دراپر
 • موتمارتر پاریس اثر الیز مالکت
 • تابلوی جنگل اثر مارویک کرلا مینگل

نیم طبقه دوم

نیم طبقه دوم کاخ نیاوران به کوچک‌ترین عضو خانواده پهلوی اختصاص یافته بود و در حال حاضر به عنوان اتاق لیلا پهلوی شناخته می‌شود. همچنین اتاق کار فرح دیبا و کلیه لباس‌های فرم نظامی و شخصی محمد رضا شاه پهلوی در این طبقه نگه‌داری می‌شدند که در حال حاضر بازدید کنندگان می‌توانند آن‌ها را مشاهده کنند. از کشور هند در این طبقه آثاری ارزشمند و تاریخی همچون حجاری‌های باستانی از مجسمه بودا و آثار عاج هندی به چشم می‌خورند. تابلویی نقاشی شده از دربار کریمخان زند در پله‌های طبقه دوم مربوط به سال ۱۱۹۲ هجری قمری وجود دارد.

طبقه دوم کاخ نیاوران

در طبقه دوم اتاق‌های شخصی، اتاق مطالعه، اتاق‌های خواب و اتاق استراحت نیم‌روزی قرار گرفته‌اند. اتاق خواب شاه و فرح به اتاق آرایش فرح و اتاق لباس‌‌های شخصی فرح که در میان آن‌ها لباس‌های محلی و سوزن‌دوزی بلوچستان به چشم می‌خورند، راه دارند. اتاق استراحت و نشیمن فرحناز پهلوی و علیرضا پهلوی نیز در این طبقه وجود دارند. جالب است بدانید برای هر یک از این اتاق‌ها سرویس بهداشتی جداگانه در نظر گرفته شده است. همچنین داخل اتاق علیرضا پهلوی کلکسیونی از نمادهای ناوگان دریایی وجود دارند.

کاخ نیاوران

هنگام بازدید از طبقه دوم میز تحریری به سبک لویی 16 در اتاق نشیمن به چشم می‌خورد که ارزش تاریخی دارد و در اتاق استراحت نیم‌روزی نیز تابلو فرش‌هایی از چهره تاج الملوک و رضاخان توجه شما را جلب خواهد کرد.

موزه ها و بخش های دیگر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

صرف نظر از ساختمان کاخ اختصاصی نیاوران، قسمت‌ها و موزه‌های دیگری در مجموعه نیاوران می‌توانند برای بازدید شما جالب باشند که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست. اکثر این قسمت‌ها در حال حاضر موزه‌هایی برجسته با آثار شاخص فرهنگی و تاریخی می‌باشند که مجموعه آثار گران‌بهایی درون آن‌ها قرار گرفته‌اند.

تالار آبی کاخ نیاوران

تالار آبی در قسمت شمالی کاخ اختصاصی نیاوران واقع شده است. اطراف این تالار با تابلوهای کاشی کاری 7 رنگ احاطه شده است. با گذشت زمان به‌ سبب بارش باران، کاشی‌های این تالار به دلیل اهمیت ندادن تقریبا از بین رفته‌اند. وسعت این تالار حدود ۳۵۰ متر مربع می‌باشد که در محدوده باغ نیاوران واقع است. دلیل نام‌گذاری تالار آبی وجود کاشی کاری‌های آبی و آب‌نمای زیبای رو به‌ روی این تالار هستند که به این نام شناخته می‌شود. داخل این تالار 2 تابلوی کوبلن قدیمی فرانسوی مربوط به قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی به وجود دارند. در سال ۱۹۷۸ میلادی داخل تالار آبی، مراسم سال نو با حضور جیمی کارتر، رئیس‌ جمهور وقت آمریکا، برگزار شده است. جالب است بدانید امروزه در این تالار نمایشگاه‌های لباس برگزار می‌شود.

کاخ نیاوران

کاخ صاحبقرانیه و موزه حوضخانه

از دوران پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار کاخ صاحب‌قرانیه وجود دارد. ناصرالدین شاه در سال ۱۲۶۷ به مناسبت آغاز سی و یکمین سالگرد حکومتش، خود را سلطان صاحب‌قرانیه معرفی کرد و دستور داد عمارتی به همین نام در باغ نیاوران ساخته شود. داخل این عمارت قسمت‌های مختلفی مانند خوابگاه، اندرونی و حرم‌سرا، توسط حاجب الدوله طراحی و تعبیه شدند، اما مظفرالدین شاه و احمد شاه قسمت حرم‌سرای کاخ را محدودتر کردند. صاحب‌قرانیه برای مدت طولانی بعد از سقوط قاجار، خالی از سکنه بود و به آن جا رفت و آمدی نمی‌شد. کاخ سعد آباد در اوایل پادشاهی رضاخان، در مرکز توجه شاه قرار گرفت و تا زمان ازدواج محمد رضا پهلوی با فوزیه، عمارت صاحب‌قرانیه همچنان دست نخورده و خالی از سکنه مانده بود.

بعدها به‌ منظور میزبانی از مهمانان رضاخان برای برگزاری مراسم عروسی محمد رضا شاه، دستور به تخریب و مرمت قسمت‌هایی از داخل این کاخ و عمارت صاحب‌قرانیه را صادر کرد. مرمت و تزئین داخل عمارت 8 ماه طول کشید و در آخر کاخ برای برگزاری مراسم آماده نشد. در دوران سلطنت محمدرضا شاه پهلوی، معماری داخلی این کاخ تغییرات زیادی را تجربه کرده است.

کاخ نیاوران

کاخ صاحبقرانیه پس از انقلاب

کاخ صاحب‌قرانیه بعد از انقلاب، به‌ طور کامل مرمت شد و کاربری آن به موزه تغییر پیدا کرد. کاخ اختصاصی نیاوران در فاصله ۹۰۰ متری از این کاخ واقع شده است. آثار تاریخی مشهور و شگفت‌انگیزی در این کاخ وجود دارد، مانند تابلوهایی از شاهزادگان قاجار و تصویرهایی از ناصرالدین شاه. در سال ۱۳۲۴ داخل همین کاخ فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه امضا شد و تصاویری از بزرگان مشروطه نیز در این کاخ به چشم می‌خورد. تالار جهان نما یا تالار آیینه نیز در این کاخ قرار گرفته‌ است.

میز کار محمدرضا پهلوی در قسمت شمالی کاخ صاحب‌قرانیه قرار دارد. روی دیوارهای این قسمت از کاخ، تصویر مجلس شیخ صنعان دیوان عطار، حک شده از جنس نقره، خودنمایی می‌کند. در این عمارت کلکسیونی از تصاویر سران کشورهای خارجی و هدایای دولت‌های آن‌ها به نمایش گذاشته شده‌اند. سلاح‌های قدیمی سرد و گرم در قسمت‌هایی از اتاق اصلی این کاخ، مربوط به دوران زندیه و قاجار روی دیوارهای کاخ صاحب‌قرانیه وجود دارند و فرش‌هایی از دیار تبریز و کرمان روی زمین تالار را زینت بخشیده‌اند.

کاخ نیاوران

موزه حوضخانه کاخ نیاوران

موزه حوض‌خانه در قسمت زیر زمین کاخ صاحبقرانیه واقع شده است. داخل اتاق‌هایش بافت‌های دوران قاجار، قلمدان‌ها و آثار خوشنویسی و نقاشی هنرمندان ایرانی برای تماشای بازدیدکنندگان فراهم شده است. تزیینات زیبای معماری داخلی حوض‌خانه و تابلوهای زیبای نقاشی همچون تابلوی حوض‌خانه کمال‌الملک، این قسمت از کاخ را به یکی از دیدنی‌ترین قسمت‌های مجموعه نیاوران تبدیل کرده‌اند؛ اما متاسفانه هم اکنون به‌ سبب مطالعات آسیب شناسی روی بنای این کاخ، امکان بازدید از آن وجود ندارد.

بیشتر بخوانید  دو دریاچه تار و هویر در دماوند را بشناسید

کوشک احمد شاهی

طبق فرمان احمد شاه قاجار، کوشک احمدشاهی به منظور مکانی برای ییلاق شاه بنا شد. در دوران رضا شاه پهلوی مورد بازسازی قرار گرفت. بعدها به منظور دفتر کار رضا شاه انتخاب شد. سالن مرکزی با ایوان سراسری در طبقه دوم این عمارت، در 4 گوشه به چشم می‌خورند. اتاق موسیقی عمارت در گذشته داخل این طبقه قرار داشته است. همچنین گچبری زیبایی از شیر و خورشید در ایوان قسمت شمالی به چشم می‌خورد. در اواخر حکومت قاجار عمارت کوشک احمد شاهی تقریبا با ۸۰۰ متر مربع مساحت بنا شده است.

این کاخ را در 2 طبقه با سقف شیروانی ساخته‌اند و نمای آن آجری و نخودی رنگ است. پله‌هایی در کنار حوض کاشی در قسمت ورودی طراحی شده است که به کوشک راه دارد. این ورودی در قسمت جنوب عمارت واقع شده است. کوشک احمد شاهی در فاصله کوتاهی در شمال کاخ اختصاصی نیاوران قرار گرفته است.

کاخ نیاوران

موزه جهان نما

در سال ۱۳۵۵ به منظور نگهداری از آثار هنری و هدایای فرح دیبا موزه جهان‌نما در قسمت غربی کاخ صاحبقرانیه ساخته شد. در موزه جهان‌نما آثاری با گستردگی بالای فرهنگ و تمدن به چشم می‌خورند. روی سقف تالار میانی موزه، نقاشی‌های روی چوب با نقش‌های گل و مرغ شیراز نصب شده‌اند. آثاری برجسته از هنرمندان ایرانی همچون پرویز تناولی، حسین زنده رودی، سهراب سپهری و بهمن محصص در بین این آثار وجود دارند. همچنین از میان آثار با ارزش فرهنگ و هنر جهان نیز می‌توان به آثاری از پیکاسو، دالی، رنوار، گوگن و براک، اشاره کرد.

کاخ نیاوران

لوازم سفالین و پیکره‌های مفرغی هزاره‌های قبل از میلاد و آثار کشف شده از تمدن‌های جهانی نیز قسمتی دیگر از اشیای تاریخی این موزه را در بر می‌گیرند. ظرف‌های سفالین حاوی خاکستر افراد عالی رتبه و بزرگان دولت‌هایی که رسم سوزاندن مردگان را دارند نیز در موزه جهان‌نما نگهداری می‌شوند. موزه جهان‌نما از برجسته‌ترین موزه‌های ایران با گنجینه‌های با ارزش قلمداد می‌شود.

موزه کتابخانه اختصاصی

کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران نیز در سال ۱۳۵۵ در قسمت شمال شرقی و کنار کاخ اختصاصی نیاوران بنا شد. مساحت این کتابخانه ۷۷۰ متر مربع می‌باشد. این ساختمان از 2 طبقه و یک زیر زمین تشکیل شده است. کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران برای استفاده شخصی ساخته شده بوده است. در معماری داخلی آن از تزیینات آینه و شیشه استفاده شده است. در سقف کتابخانه، استوانه‌های شفاف برای تامین روشنایی تعبیه شده است. در این ساختمان نیز آثار بسیار ارزشمند تاریخی از هنرمندان داخلی و خارجی مانند مجسمه‌ها و نقاشی‌ها دیده می‌شود. لوازم موسیقی نیز در این کتابخانه وجود دارند. بیانگر کاربری متفاوت این ساختمان در گذشته می‌باشند.

کاخ نیاوران

حدود ۲۳ هزار نسخه چاپی و ۱۶ هزار عنوان در موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران موجود است. بیش‌تر از کتاب‌های چاپ اول، کتب تخصصی هنر، دانشنامه‌های معتبر و مجموعه کامل انتشارات دانشگاه تهران و بنیاد فرهنگ ایران در میان آن‌ها وجود دارد. کلکسیون با ارزشی از تصاویر نقاشی هنرمندان مشهور و نسخه‌های خطی با ارزش نیز در این کتابخانه نگه‌داری می‌شوند. از لحاظ تعداد اکثر حجم کتاب‌ها در این کتابخانه از کتب تاریخ ایران، ادبیات فرانسه و هنر نقاشی تشکیل شده است.

کاخ نیاوران

همچنین در میان کتاب‌ها، هدایایی از طرف سران کشورها و نویسندگان برجسته ایران و جهان نیز وجود دارند. از میان این افراد می‌توان، پروین اعتصامی، علی نقی وزیری، منوچهر آتشی، جان اف کندی، والت دیزنی و جواهر لعل نهرو را نام برد. توسط تیم متخصصی در سال ۱۳۸۱ کتاب‌های این کتابخانه دسته‌بندی و طبقه‌بندی شدند. بازدید از کتابخانه اختصاصی کاخ نیاوران هم اکنون در قالب موزه امکان‌پذیر است. این ساختمان کاربری کتابخانه‌ای ندارد.

موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران

در شمال غربی مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران موزه خودرو کاخ نیاوران در فاصله ۵۰۰ متری از کاخ اختصاصی نیاوران واقع شده است. مساحت این موزه تقریبا حدود ۲۰۰ متر مربع می‌باشد. این مجموعه در گاراژ قدیمی کاخ نیاوران در سال ۱۳۹۱ افتتاح شد. در این موزه، متعلق به خاندان پهلوی، موتور سیکلت‌های فرزندان پهلوی و ماکت خودروها برای عموم به نمایش گذاشته شده است. این موزه به‌ منظور حفاظت از اتومبیل‌های باقی مانده از زمان پهلوی و نمایش ماشین‌های موجود راه اندازی شد و کاربرد تخصصی در این زمینه ندارد.

کاخ نیاوران

باغ موزه کتیبه ها

در قسمت شرقی باغ نیاوران، باغ موزه کتیبه‌های نیاوران واقع شده است. نمایشگاهی دائمی از کتیبه‌های سنگی ایران باستان در فضای باز باغ نیاوران است. این نمایشگاه در سال ۱۳۸۷ با کمک مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران و با همکاری پژوهشکده زبان و گویش و سازمان میراث فرهنگی آغاز به کار کرد. 43 کتیبه از دوره‌های تاریخی مختلف داخل این نمایشگاه از دوران مادها، آشوریان، سومری‌ها، عیلامی‌ها و ساسانی، نگه‌داری می‌شوند. کتیبه‌های شاپور و اردشیر در نقش رستم، کتیبه شاپور یکم در نقش رجب و کتیبه کرتیر در نقش رجب از مشهورترین این کتیبه‌ها در این نمایشگاه هستند. بازدید از این موزه برای علاقه‌مندان و دانشجویان رشته‌های باستان‌شناسی از جذابیت بالایی برخوردار خواهد بود.

کاخ نیاوران

آدرس و ساعات بازدید کاخ نیاوران

آدرس: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران
تلفن: ۱۵-۲۲۲۸۲۰۱۲-۰۲۱

ساعت بازدید از مجموعه نیاوران: بهار و تابستان ۹ تا ۱۹ و پاییز و زمستان ۸ تا ۱۷

کاخ صاحب‌قرانیه و موزه حوض‌خانه در حال حاضر تعطیل هستند و امکان بازدید از این بناها وجود ندارد.

ساعت کار بخش اداری مجموعه
7:30 تا 14:30

ساعت کار موزه جهان نما، کوشک احمد شاهی، موزه خودروهای اختصاصی، موزه کتابخانه اختصاصی، کاخ اختصاصی نیاوران
9 تا 19

ساعت کار گیشه بلیط فروشی
9 تا 17

 


در ادامه می توانید مطلبی درباره کاخ چهلستون اصفهان بخوانید

کاخ چهلستون، بنایی بی همتا در نصف جهان اصفهان


 

پر بازدید ترین مطالب

 

——————————————–

 1. ویزای بشر دوستانه برزیل صدور ویزای بشر دوستانه برزیل برای شهروندان افغان
 2. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 3. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 4. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید
 5. جنگل مشه سویی اردبیل جنگل مشه سویی اردبیل، جنگلی با استخری جوشان
 6. خاک های خوراکی جزیره هرمز خاک های خوراکی جزیره هرمز؛ این منطقه خاکش قابل خوردن است!
 7. ویزای بلاروس برای افغان ها اخذ ویزای بلاروس برای افغان ها
 8. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 9. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 10. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 11. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 12. باغ گل های اصفهان باغ گل های اصفهان کجاست؟
 13. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 14. روستای سلخ قشم روستای سلخ، روستایی در قلب جزیره قشم
 15. آبشارهای مازندران آبشارهایی بکر و خیال انگیز در گوشه کنارهای مازندران
 16. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 17. تنگه دارانداش تنگه دارانداش، آغاز ترشح آدرنالین + تصاویر
 18. شانس افغان ها برای لاتاری افزایش شانس افغان ها برای لاتاری 2023
 19. جنگل دالخانی جنگل دالخانی ، بهشتی در رامسر
 20. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب

--------------------------------------------

ویــــزا

--------------------------------------------

تــورهای داخلی

--------------------------------------------

تــورهای خارجی

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست