visibility4,588
زمان مطالعه: 8 دقیقه

جنگل دالخانی ، در جنوب رامسر قرار دارد که به دالان بهشت شهرت دارد. این جنگل زیبا یکی از جاذبه های گردشگری رامسر به حساب می آید. با سفر به این طبیعت زیبا مدتی را در فراغ بال سپری کنید و از زیبایی های موجود در این جنگل نهایت لذت را ببرید.

موقعیت جغرافیایی جنگل دالخانی

جنگل دالخانی، یکی از جاذبه های دیدنی در رامسر محسوب می شوند که این جنگل زیبا با وسعتی در حدود ۶۰۰ هزار مترمربع، در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق رامسر و در مسیر جاده رامسر تنکابن، در استان مازندران قرار دارد.

چرا به جنگل دالخانی برویم؟

وجود انبوهی از درختان و پیچ های جاده در این جنگل باعث ایجاد زیبایی های وصف نشدنی شده است. این جاده جنگلی همچون جاده اسالم به خلخال، جاده‌های جنگلی دوهزار و سه هزار و جاده جنگلی گیسوم، جزو زیباترین جاده های جنگلی ایران محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که وجود آبشار، رودخانه، دریای ابر و دریاچه در این جنگل، به زیبایی های این جنگل افزوده است. جنگل دالخانی علاوه بر اینکه طبیعت بکر و دیدنی دارد و با کمپ زدن در آنجا می توان نهایت لذت را برد، به علت قرار گرفتن در ارتفاع 800 متری، جزو جنگل های نیمه مرتفع محسوب می شود که برای طرفداران کوه پیمایی در جنگل بسیار مناسب است.

جنگل دالخانی

چطور به این جنگل زیبا برویم؟

برای رفتن به این جنگل زیبا باید از طریق ماشین یا به وسیله قطار خودتان را به رامسر برسانید و به ‌سمت شرق رامسر و جاده رامسر تنکابن بروید تا به سه ‌راهی جنت رودبار (کیلومتر ۷ جاده رامسر تنکابن) برسید، سپس به سمت راست حرکت کنید تا جاده ییلاقی جنت رودبار را مشاهده کنید.

جاذبه های دیدنی در جنگل دالخانی

دریاچه سد میجران

دریاچه سد خاکی میجران برروی رودخانه نسارود واقع شده است. برای رفتن به این دریاچه باید از طریق جاده جنت رودبار اقدام کرد که با پشت سر گذاشتن روستاهای گانگسر و روستای پیازکش به روستای تالش ‌سرا می‌رسید، پس از عبور از روستای تالش ‌سرا، در کمتر از ۲ کیلومتر از جاده اصلی به یک سه ‌راهی می‌رسید. با طی مسافتی در حدود ۱٫۵ کیلومتر در سمت راست به تاج سد میجران خواهید رسید. دریاچه سد میجران ۲۴ کیلومتر با رامسر فاصله دارد و طی کردن مسیر ۳۸ دقیقه طول می‌کشد. رود نسارود همچون مار بزرگ آبی در میان جنگل‌های انبوه قرار دارد که باعث برانگیختگی هر گردشگری می شود. در ضمن می‌توانید در طول مسیر رامسر به این دریاچه از جنگل عمران و رودخانه چالکرود و فضای زیبای اطراف آن نیز دیدن کنید.

جنگل دالخانی

پارک جنگلی دالخانی

پارک جنگلی دالخانی در ارتفاع 1100 متر از دریا قرار دارد که دارای امکانات رفاهی فراوانی نظیر کمپ زدن، سرویس بهداشتی وغیره می باشد. اگر پس از دیدن دریاچه سد میجران به‌جاده اصلی بازگردید و مسیر را ادامه دهید به پارک جنگلی دالخانی می‌رسید. در صورتی‌که قصد شب‌مانی در دل جنگل را دارید، این پارک جنگلی محل مناسبی است.

بیشتر بخوانید  آبشار زیبای گویله در خطه کردستان را بشناسید

جنگل دالخانی

روستاهای گرسماسر

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی جنگل دالخانی، روستای گرسماسر است که با طی کردن ۲۳٫۴ کیلومتر، از جنگل دالخانی به گرسماسر می‌رسید. در اینجا دریای ابر جنگل دالخانی را به ‌بهترین شکل می‌توانید مشاهده کنید. این روستا در واقع بلندترین نقطه جنگل دالخانی محسوب می‌شود و از این مکان می‌توانید شاهد مناظر زیبایی از رامسر نیز باشید. از تفرجگاه‌های این روستا می‌توان به چشمه‌های آب معدنی سرد امیرخانی، پولاد، رستم و سر چهار پیچ اشاره کرد.

جنگل دالخانی

جنت رودبار

یکی دیگر از مناطق زیبا در جنگل دالخانی، جنت رودبار است. در این منطقه در گذشته آبشار های زیادی وجود داشته است که امروزه بر اثر حوادثی چون سیلاب ها و خشکسالی، از بین رفته است و تنها یک آبشار باقی مانده است. برای رسیدن به جنت رودبار حدود 40 دقیقه باید پیاده روی کنید. در این روستا ییلاق‌های زیادی وجود دارد که از میان آن‌ها می‌توان به اکراسر، چاک، چرتمه، نمکدره، ایزکی و جیرود اشاره کرد که هرکدام از آن‌ها آب ‌وهوای دل ‌نشین و مناظر بسیار زیبایی دارند.

روستای جنت رودبار به پایتخت گل ‌گاوزبان کشور نیز شهرت دارد و هرسال در حدود سی تا چهل تن گل ‌گاو زبان از مزارع آن برداشت می‌شود. در ضمن چند سالی است که در خرداد ماه جشنواره ملی گل‌ گاو زبان در این دهستان برگزار می‌شود. در این جشنواره برنامه‌هایی همچون آشنایی مردم با گل ‌گاو زبان و سایر گیاهان دارویی، اجرای موسیقی زنده، نمایش صنایع‌دستی و شیرینی‌های محلی اجرا می‌شود. در این روستا هم می‌توانید پدیده‌ دریای ابر را مشاهده کنید؛ اما زیبایی آن به‌ اندازه دریای ابر گرسماسر نیست.

جنگل دالخانی

آبشار سیاسرت

این آبشار از کوه سماسوس سر چشمه می گیرد که زیبایی شگرفی را به منطقه خود بخشیده است. برای دیدن این منطقه می توانید قبل از رسیدن به روستای گرسماسر، از آبشار سیاسرت یا سیاسورت در جاده جنت رودبار نیز بازدید کنید.

جنگل دالخانی

روستای اربکله

از دیگر جاذبه‌های گردشگری منطقه جنگل دالخانی می‌توان به روستای اربه کله یا اربکله در ۱۰٫۶ کیلومتری شمال غرب دریاچه سد میجران اشاره کرد. در صورت تمایل می‌توانید قبل از بازدید دریاچه سد میجران ایران از این روستا دیدن کنید؛ بنابراین می‌توانید قبل از آغاز مسیر جنگل دالخانی بازدید کوتاهی هم از این روستا داشته باشید. برای بازدید از این روستا ابتدا باید خود را از رامسر به سادات شهر و سپس از طریق جاده اربکله خود را به این روستای زیبا برسانید. در نقاطی از این روستا می‌توانید منظره دریا و جنگل را در کنار یکدیگر ببینید.

بیشتر بخوانید  نمایی متفاوت از آبشار گویله + تصاویر

جنگل دالخانی

قلعه مارکوه

از جاذبه های تاریخی در منطقه جنگل دالخانی، قلعه مارکوه است. این قلعه سنگی در دوران پس از اسلام و در قرن سوم ساخته شده است. برای رسیدن به قلعه مارکوه باید از پله‌های زیادی بالا بروید. در بالای این قلعه می‌توانید شاهد منظره ۳۶۰ درجه بسیار زیبا از دریا و جنگل باشید. در ضمن ممکن است نگهبان قلعه نیز حضور داشته باشد و به گرمی از شما استقبال کند.

جنگل دالخانی

پیچ هفت شهدا، یادبود شهدای ترور

در مسیر پارک جنگلی دالخانی پیچی به نام پیچ هفت شهدا وجود دارد. در ۱۵ خرداد ۱۳۶۱ منافقین با تیراندازی به هفت نفر از سرنشینان خودرویی را به شهادت رساندند. امروزه این پیچ که در آن بنای یاد بودی ساخته شده، به محلی برای ادای احترام تبدیل شده است.

خوراکی‌های جنگل دالخانی

زمانی که شما وارد جاده می شوید در طول مسیر خوراکی‌های خوشمزه زیادی مثل عسل طبیعی، بلال و میوه‌های محلی (مانند ازگیل) به فروش می‌رسد. دکه‌های فروش آش و چای محلی نیز کم ‌وبیش در اطراف جاده به چشم می‌خورند. رستوران‌های زیادی نیز در این جاده جنگلی وجود دارد.

جنگل دالخانی

گونه‌های گیاهی و جانوری جنگل دالخانی

در جنگل دالخانی حیوان‌های وحشی مانند شغال (خرس هم در این حوالی دیده شده است) و حشرات خطرناک وجود دارند؛ بنابراین در صورت تمایل برای کمپ زدن باید به این موضوع توجه کنیم. از میان گونه‌های متنوع گیاهی این منطقه می‌توان به گونه‌های گوناگون شاه ‌بلوط، شمشادهای متنوع، راش، ملچ، اقاقیا، ارس، مندی، گوجه جنگلی، ازگیل، زرشک، فندق، کوله‌خاس و سرخ ولیک یا زالزالک وحشی اشاره کرد.

در چه فصلی به جنگل دالخانی سفر کنیم؟

جنگل دالخانی در هر چهار فصل سال مکان ایده‌آلی برای سفر محسوب می‌شود. این جنگل درفصل بهار هوای بسیار مطبوعی دارد و در تابستان نیز آب ‌وهوای گرم و شرجی شما را آزار نمی‌دهد. البته درصورتی‌که می‌خواهید در تابستان هوای کاملاً خنک و دل‌ پذیری را تجربه کنید، باید روستاهای جنت رودبار و گرسماسر و قسمت‌هایی ییلاقی آن‌ها را برای کمپ زدن یا اقامت انتخاب کنید.

جنگل دالخانی، در فصل پاییز آدمی را به وجد می آورد. هنگام ورود به آن در این فصل تصور می‌کنید در حال تماشای تابلوی بی‌نقصی از مناظر پاییزی هستید. البته ممکن است بارش‌های تند، لغزنده بودن جاده و گل‌آلود بودن مسیرهای پیاده‌ روی، شما را با مشکلاتی مواجه کند. زمستان جنگل دالخانی هم بسیار تماشایی است. در این فصل جنگل به ‌دلیل سردی هوا بازدید کنندگان کمتری دارد. می‌توانید در آرامش و سکوت کامل غرق در تماشای زیبایی‌های درختان سفید پوش باشید.

بیشتر بخوانید  برقراری پروازهای مسافرتی تهران و وان

جنگل دالخانی

اقامت در جنگل دالخانی

برای اقامت در جنگل دالخانی انتخاب های گوناگونی وجود دارد. هم میتوانید کنار سد میجران محل اقامت خود را انتخاب کنید. هم می توانید برای اقامت به روستاهای جنت رودبار و گرسماسر فکر کنید.

سایر جاذبه های دیدنی در نزدیکی جنگل دالخانی

در نزدیکی جنگل زیبا دالخانی می توانید به جنگل‌های زیبا ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ که جزو زیباترین جنگل‌های ایران محسوب می‌شوند و ۴۰ کیلومتر (یک ساعت و ۵ دقیقه) با جنگل دالخانی فاصله دارند هم سری بزنید.

تله‌کابین رامسر

تله‌کابین رامسر هم یکی از دیگر مکان های تفریحی در نزدیکی جنگل دالخانی است. از زیباترین تله‌کابین‌های ایران محسوب می‌شود. می‌توانید علاوه بر استفاده از تله‌کابین و تماشای مناظر ۳۶۰ درجه جنگل و دریا، از تفریح‌های آبی، گشت دریایی، شهربازی، زیپ‌لاین و کارتینگ نیز لذت ببرید. تله‌کابین رامسر در کیلومتر پنج غرب رامسر قرار دارد. فاصله آن با جنگل دالخانی ۳۶ کیلومتر (۴۶ دقیقه) است.

جنگل دالخانی

کاخ ‌موزه رامسر

کاخ ‌موزه رامسر یا کاخ مرمر یکی از جاذبه های دیدنی در شهر رامسر است. این کاخ یکی از زیباترین آثار تاریخی به جا مانده از دوران پهلوی است که دارای اسبابیه ارزشمند و عتیقه است.

آب گرم‌های رامسر

در رامسر و اطراف آن چشمه‌های آب ‌گرم زیادی وجود دارد. از میان‌ آن‌‌ها آب ‌گرم رامسر شهرت زیادی دارد. این چشمه آب گرم با دمای ۴۲ درجه خواص درمانی زیادی دارد. این آب گرم ۲۴ کیلومتر (۳۹ دقیقه) با جنگل دالخانی فاصله دارد. البته توصیه می‌کنیم در صورت تمایل از آب ‌گرم‌های سادات شهر استفاده کنید. زیرا هم خلوت‌ تر هستند و هم فاصله کمتری با جنگل دالخانی دارند. از میان این آب ‌گرم‌ها می‌توان به آب‌گرم اشکر گرما، آب‌ گرم کش و آب گرم سنگ بنه اشاره کرد.

پارک جنگلی صفارود

این پارک جنگلی که رودخانه صفا رود و یک چشمه آب گازدار را در خود جای داده است، در ۹ کیلومتری جاده جواهرده رامسر قرار دارد و فاصله آن با دالان بهشت رامسر تقریبا ۲۹ کیلومتر (۵۰ دقیقه) است. اگر مسیر جنگلی زیبایی را که از کنار این پارک جنگلی می‌گذرد، ادامه دهید به روستای زیبای جواهرده می‌رسید، که با جاذبه‌هایی مثل آبشار و دریای ابر، هر گردشگری را شیفته خود می‌کند. در ضمن این روستا نیز در تابستان هوای کاملا خنکی دارد.

جنگل دالخانی

نمک آبرود

پارک جنگلی نمک‌ آبرود نیز یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی نزدیک جنگل دالخانی است که نباید بازدید از آن را از دست دهید. فاصله نمک آبرود تا جنگل دالخانی ۷۵ کیلومتر (۱ ساعت و ۳۸ دقیقه) است.

پر بازدید ترین مطالب

 

——————————————–

 1. ویزای بشر دوستانه برزیل صدور ویزای بشر دوستانه برزیل برای شهروندان افغان
 2. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 3. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 4. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید
 5. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 6. جنگل مشه سویی اردبیل جنگل مشه سویی اردبیل، جنگلی با استخری جوشان
 7. خاک های خوراکی جزیره هرمز خاک های خوراکی جزیره هرمز؛ این منطقه خاکش قابل خوردن است!
 8. ویزای بلاروس برای افغان ها اخذ ویزای بلاروس برای افغان ها
 9. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 10. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 11. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 12. باغ گل های اصفهان باغ گل های اصفهان کجاست؟
 13. تنگه دارانداش تنگه دارانداش، آغاز ترشح آدرنالین + تصاویر
 14. آبشارهای مازندران آبشارهایی بکر و خیال انگیز در گوشه کنارهای مازندران
 15. روستای سلخ قشم روستای سلخ، روستایی در قلب جزیره قشم
 16. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 17. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 18. جنگل دالخانی جنگل دالخانی ، بهشتی در رامسر
 19. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب
 20. دره مجسمه های جزیره هرمز و قوه تخیلی که برانگیخته شده

--------------------------------------------

ویــــزا

——————————————–

--------------------------------------------

تــورهای داخلی

--------------------------------------------

تــورهای خارجی

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست