visibility1,834
زمان مطالعه: 27 دقیقه

سرعین یکی از شهر های استان اردبیل است. این شهر هم کوه‌های وسیع و زیبایی دارد و هم از جنگل‌های سرسبز زیادی تشکیل شده که آن را به یکی از زیباترین مقصدهای ایران برای سفر تبدیل کرده است. در زبان ترکی آذربایجانی «سریین» معنی مکان خنک می‌دهد و در زبان عربی به معنی سرچشمه است. در گذشته این منطقه با نام‌های «ساری قیه» و «سرائین» نیز شناخته می‌شد. چشمه های آب گرم در سرعین مرکز یکی از جاذبه های جالب ایران است! سرعین یکی از مقصدهای بسیار پر طرفدار گردشگری این روزهای استان اردبیل است. دیدنی های سرعین و هر آن چه که در آن باید دید در فاصله ی ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل قرار گرفته است که امروزه تبدیل به یکی از قطب های بی چون و چرای صنعت گردشگری این استان شده است.

تاریخچه سرعین

در تاریخ مجمع البلدان از اطراف اردبیل و دامنه سبلان از آبگرم ها تا دره ای بنام ساری دره یادی کرده اند. ساری دره در شمال ساری قئیه (سرعین کنونی) واقع است. ساکنان آن زمان به خاطر وجود سنگ هایی به رنگ زرد و خاک های زعفرانی و سنگ گداخته های آتش فشان زرد رنگ در قدم به قدم سرعین نام ساری قئیه را برای این شهر انتخاب کرده بودند. واژه “ساری” برگرفته از زبان ترکی بوده و به معنی”زرد” است.

کلمه زرد کلمه مبارکی در میان مردمان بوده است و احتمال می رود بخاطر وجود پیامبر زردشت و معبد آناهیتا و آتشکده زردشت در این مکان باشد که مکان مقدسی نیز به شمار می آید. زرخیز بودن این مکان باز دلیل بعدی می توان باشد. نام ساری قئیه بعد از سقوط امپراتور ساسانی و با ظهور اسلام رفته رفته در اذهان مردم کم رنگ تر شد و با پیدایش سارقین در خرابه های معبد آناهیتا نام دیگری را به خود گرفت. قلعه و یا در حقیقت معبد آناهیتا این معبد مقدس و مکان مئوبدان تبدیل به مکان و جایگاه سارقین شد.

سرعین

روستای ورگه سران

در نزدیکی سرعین یا درست بگویم ساری قئیه روستایی هست به نام “درگه سران” که امروزه به نام ورگه سران معروف است. بخاطر این درگه سران نام نهادن که این مناطق نشیمن گاه سران ساسانی بود و کسانی که به دیدار مئوبد موبدان می آمدند به اصطلاح خودشان می گفتند به درگه سران می رویم تا احتیاجات خود را از آن درگاه و از آن مقام دریافت نماییم. در آن زمان مردم ایران به سه دسته عظیم تقسیم شده بودند: 1- موبدان 2- اشراف 3- کشاورزان.

این موبدان هر جا که اطراق می کردند اشراف چون مور و ملخ دور آن وادی را پر می کردند. هزاران نشانه از دوران ساسانیان در گوشه و کنار شهر سرعین و مناطق سبلان به چشم می خورند. از روستای لاطران گرفته تا آتشگاه سبلان و از آل پارس (الوارس کنونی) گرفته تا ایران دره سی (یعنی دره ایران که امروزه با نام ایران دره سی معروف است). همه و همه گویای دوران ساسانیان است. گذشته از این ها ابده ها و سنگ قبرهای همیشه زنده گذشتگان و اجداد ما که به خط میخی نگاشته شده اند ادعای ما را ثابت می کند.

سرعین

نقش اسلام در تاریخچه سرعین

با ظهور اسلام و سکوت امپراطوری ایران و حکومت پادشاهان زردشتی این معبد پایگاه و اقامتگاه سارقین شد. سارقین و راهزنان از زیر زمین های معبد به جای پناهگاه استفاده می کردند. و تپه زردشت پناهگاه سارقین شد. دلیلش همین بود که معبد درست در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته بود و کاروان های زیادی از طرف اردبیل و بلاد دیگر به سمت تبریز از دامنه این معبد عبور می کردند. جاده ابریشم مجد و عظمت معبد آناهیتا را زبان زد عام و خاص کرده بود و هم اکنون نیز اهمیت وجودی خود را نگاه داشته است. تبریز یولی (راه تبریز) هنوز هم از دامنه آذربایجان پاک نشده است.

این جاده از زیر همین تپه تا به دریای سیاه اناتولی امتداد دارد. در زمان نادر شاه افشار سردسته این راهزنان به دست نادر شاه گرفتار و کشته شد. در اواخر سلسله صفوی و در اوایل سلسله افشاریه نام سارقین به سرقین تغییر یافت. شناسنامه ها و اسناد ملکی و مدارک رسمی و دولتی ایران که با نام سرقین مکتوب است شواهد محکمی است که خاطرات گذشتگان را زنده می کند و تاریخ این مرز و بوم را در اوراق سینه ها می نگارند.

زبان و فرهنگ در سرعین

برای بررسی فرهنگ مردم سرعین باید فرهنگ مردم آذربایجان بالاخص اردبیل را مورد بررسی قرار داد. این مردم خالق یکی از غنی ترین گنجینه‌های ادبیات شفاهی ملل خاورمیانه و ایران هستند. ادبیات شفاهی این خطه از سابقه‌ای کهن برخوردار است. شالوده ادبیات آذربایجان بر فولکور بنا نهاده شده است و فولکور خود به معنای حکمت خلق یا آفرینش خلق می‌باشد. در جای دیگر فولکور عبارتی از آداب و رسوم توده مردم، تصنیف‌های عامیانه و توده شناسی و مجموعه ترانه‌ها و هنرهای ساده یک ملت است. ساکنان سرعین، آذری هستند و به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند و دین اکثریت مردم این شهر اسلام است.

موقعیت جغرافیایی سرعین

شهر سرعین در ۰۴/۴۸ درجه طول جغرافیایی و ۰۹/۳۸ درجه عرض جغرافیایی با مساحت بیش از ۱۲۸۰۰۰۰ متر مربع در ۲۸ کیلومتری غرب شهر اردبیل قرار دارد. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا ۱۶۵۰ متر می باشد. سرعین از غرب به شهرستان نیر، جنوب به بستر رودخانه بالیقلو، 48 درجه شرق به اردبیل و شمال به ارتفاعات و قله کوه سبلان محدود است. سرعین شهری کوچک در استان اردبیل و در ۲۸ کیلومتری غرب شهر اردبیل است. قرار گرفتن این شهر در منطقه کوهستانی در شمال غربی ایران و هم جواری این منطقه با ارتفاعات سبلان، برای این منطقه اقلیمی سردسیر و کوهستانی، به ارمغان آورده‌ است. این ناحیه کوهستانی جوان، هنوز در حال تکامل است و این مسئله باعث پیدایش و جوشش چشمه‌های آبگرم فراوان می‌شود و به همین علت این محدوده از ایران قطب آب درمانی ایران محسوب می‌شود.

آب و هوا در سرعین

شهر سرعین در استان اردبیل و در جوار طبیعت زیبا و بکر دامنه‌های سبلان قرار گرفته است. اگر برای اولین بار قصد سفر به سرعین را دارید در نظر داشته باشید که آب و هوای این شهر در تمام طول سال سرد و خشک است. پس حتما لباس گرم با خود همراه داشته باشید تا سرد بودن هوا خاطرتان را آزرده نکند و بتوانید سفر خوبی را در پیش داشته باشید. در خصوص سرد بودن هوا در این شهر نکته جالبی که وحود دارد این است که عموما در پشت بام هیچ خانه نشانه ای از وجود کولر آبی نخواهید دید چرا که سرد بودن این شهر مردم را از داشتن کولر در فصل گرمی مانند تابستان نیز بی نیاز کرده است.

با وجود اقلیم سردسیر این منطقه و سرمای زمستانی شدید در آن، فصل‌های سرد سال نیز این شهر خالی از مسافر نیست و علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانی، برای استفاده از پیست اسکی آلوارس، در این شهر مهمان می‌شوند.

سرعین

بهترین زمان سفر به سرعین

سفر به اردبیل در فصل‌های بهار و تابستان طرفدار بیشتری دارد و گردشگران زیادی اقامت در اردبیل را به خاطر هوای دلپذیر و خنک در روزهای گرم بهار و تابستان ترجیح می‌دهند و عده‌ای هم در پاییز و زمستان پا به این شهر می‌گذارند تا تنی به چشمه های آبگرم سرعین بزنند تا علاوه بر گشت و گذار در طبیعت و استفاده از دیدنی های اردبیل، دردهایشان را به چشمه های آبگرم سرعین بسپارند. اما پیشنهاد ما برای سفر به این منطقه سردسیر ماه های گرم سال است که آب و هوای شهر در شرایط جوی معتدل تری قرار دارد اما اگر قصد سفر به سرعین را در فصول سرد سال دارید برداشتن لباس های گرم و بررسی شرایط جوی در مسیر به سرعین را فراموش نکنید.

در فصل زمستان برای جذب بیشتر مسافر در روزهای سرد، در سال‌های اخیر جشنواره زمستانی با عنوان زمستان بیدار سرعین در این شهر برگزار شده است. در این جشنواره برنامه‌هایی با تنوع بالا به گردشگران ارائه می‌شوند که از میان آن‌ها می‌توان به اجرای کنسرت‌های محلی و پاپ، برگزاری بازارچه‌های سنتی، غرفه‌های فرهنگی برای آشنایی با آداب و‌ رسوم مردم سرعین و برپایی مسابقات ورزشی اشاره کرد. این جشنواره در اسفند ماه برگزار می‌شود و به مدت دو هفته ادامه دارد. برای جذب مسافران بیشتر در این فاصله، تورهای مختلف با شرایط ویژه و تخفیف‌های مناسب، ارائه می‌شوند. نوروز نیز یکی دیگر از شلوغ‌ترین ایام در سرعین است. با وجود سردی هوا در این فاصله، هم‌چنان گردشگران زیادی در تعطیلات نوروز به سرعین سفر می‌کنند. زیر ساخت‌های مناسب این شهر برای پذیرایی از مسافران نوروزی، سرعین را به مقصدی محبوب در نوروز تبدیل می‌کند.

جاذبه های دیدنی در سرعین

پیست اسکی آلوارس

پیست اسکی آلوارس در دامنه های مرتفع سبلان که بزرگترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایران می باشد واقع شده است. پیست اسکی آلوارس در فاصله ۱۲ کیلومتری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین واقع شده و از آنجایی که در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و به جهت دیر ذوب شدن برف های این منطقه می تواند در حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار گیرد که از این لحاظ در کشور در رتبه اول است. از جمله کارهایی که جهت آماده سازی و بهره برداری از آن انجام شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احداث جاده ای آسفالت به طول ۲۴ کیلومتر تا پای پیست
 • نصب و راه اندازی دستگاه و خط تله سیژ به طول ۱۲۵۰ متر
 • ساخت شرکت دو پل مایر اتریش
 • نصب و راه اندازی یک خط تله اسکی
 • احداث دو باب ایستگاه کلاس های آموزشی

از ویژگی های بارز منطقه ای علاوه بر جاذبه های زمستانی می توان به جاذبه های بهاری و تابستانی آن از جمله ورود عشایران با گله های خود به مناطق حوالی آن، هوای خنک و معتدل در اوج تابستان، پوشش گیاهی و گل های رنگارنگ به صورت دشت های وسیعی از شقایق های کوهی، گل ختمی، گون و… همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیک کمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهر های سرعین، نیر و اردبیل می باشد که استفاده از آن را در تمامی فصول سال مفید و خاطره انگیز می نماید.

سرعین

روستای آلوارس

روستای سردسیر آلوارس 12 کیلومتر با شهر سرعین فاصله دارد. سرشیر، خامه، عسل، گوشت بز، گوسفند و گاو در این روستا با آنچه در شهر تجربه کرده اید فاصله ای زمین تا آسمان دارد. در این روستا همه چیز طعم متفاوتی دارد. گویی طبیعت طعم هایش را در آنجا اغراق آمیز عرضه می کند. طبیعت روستای آلوارس در بهار و تابستان آکنده از گلهای زیبا است.

سرعین

آبشار ورگه سران

آبشار ورگه سران از آب چهل چشمه و چند چشمه دیگر تغذیه میشود. این آبشار زیبا یکی از مناطق دیدنی در شمال غربی ایران است. گردشگران زیادی در طول سال و به خصوص در تابستان به کنار این آبشار می روند و از طبیعت آنجا لذت میبرند.

سرعین

روستای ویند کلخوران سرعین

دهکده صخره ای باستانی ویند کلخوران در حدود پنج کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین و در نزدیکی جاده اردبیل-نیر قرار گرفته است. خانه های سنگی در قوردی قیه، تپه چله خانه، قره قیه و مسجدیری قرار گرفته اند. ویند کلخوران دهکده ای سنگی با مجموعه ای از خانه های سنگی منفرد که اغلب در زیر تپه ای به نام چله خانه قرار دارد، به صورت یک پدیده معماری تاریخی و باستانی استثنایی و کم نظیر می باشد.

در دو کیلومترى شمال غرب روستاى ویند کلخوران، تپه بلند رسوبى وجود دارد که ضلع جنوبى آن از فرسایش بستر رودخانه بالیخلو، به صورت دیوار مرتفعى درآمده است. در ارتفاع تقریبى ۵۰ متر از بستر رودخانه و بر سینه آن، دخمه سنگى با در ورودى و اتاقک چشمگیر کنده شده است. داخل دخمه، فضایى است که به شکل هرم مثلث القاعده ناقص است. بر ضلع غربى دخمه تصویرى بر سنگ نقر شده است که حالت کلى یک مثلث را دارد و در داخل آن مثلث کوچکتر کنده شده است.

سرعین

روستای آتشگاه

در فاصله‌ی چند کیلومتری از شمال شهرستان سرعین، روستایی کهن و تاریخی به نام «آتشگاه» که به نام «آغ مام» نیز شهرت یافته است، وجود دارد که به دلیل حضور تپه‌ی باستانی و معابد و آتشکده‌های کهن در کنار طبیعت سرسبز و زیبا و حضور بارگاه «امامزاده عبدالله»، بسیار دیدنی و جذاب است. در این روستای تاریخی آثار و نشانه‌هایی از معبد و آتشکده‌ای کهن وجود دارد که از آن به نام «آتشکده‌ی آذر فریق» یاد می‌شود. این اثر تاریخی روی تپه‌ای باستانی قرار دارد که متاسفانه در عصر حاضر تنها ویرانه‌هایی بیش از آن باقی نمانده‌ است.

جالب است بدانید که روایات و اسناد متعددی در مورد این اثر تاریخی وجود دارد و به نظر می‌رسد که در دوران مختلف به ویژه در زمان حکومت ساسانیان، یکی از مراکز مهم و ارزشمند دین زرتشت بوده است. در زیر تپه غاری وجود دارد که به نام «کهل لر» شهرت یافته و با وجود باز بودن برخی از ورودی‌های آن، کسی به داخل آن نمی‌رود. بازدید از این تپه‌ی باستانی و آتشکده‌ی کهن، خالی از لطف نخواهد بود.

روستای شایق

از دیگر روستاهای زیبا با طبیعتی چشم‌نواز و آب‌وهوایی مطبوع، روستای شایق است که در ۷ کیلومتری غربی شهرستان سرعین قرار دارد. این روستا، عنوان بزرگ‌ترین روستاهای شهرستان سرعین را به خود اختصاص داده است که می‌تواند به یکی از جاذبه‌های گردشگری در این منطقه از کشور تبدیل شود. مسیر دسترسی به «پیست اسکی آلوارس» از این روستا با استفاده از جاده‌ی «روستای آلوارس» فراهم شده است و گردشگران می‌توانند پس از بازدید از ناحیه‌ی زیبا، به روستای آلوارس و پیست اسکی نیز مراجعه کنند. وجه تسمیه این روستا به «شایق» به دلیل حضور طایفه‌ای به نام شایقی در این منطقه و در حدود ۲۵۰ سال پیش است. تماشای طبیعت زیبا و استنشاق آب و هوای مطلوب در این روستای کهن در کنار بازدید از تپه‌های «زال تپه‌ سی» و «کلک لر تپه‌ سی» برای مسافران جالب و هیجان‌انگیز خواهد بود.

سرعین

غار کنزق

غارهای باستانی کنزق در روستای کنزق شهر توریستی سرعین استان اردبیل واقع شده است. این محوطه باستانی شامل قبرستان تاریخی، تپه و دخمه های صخره ای به هم پیوسته ای است که شواهد سطحی الارضی محوطه نشانگر استقرار قبل از اسلام می باشد.

تپه باستانی آناهیتا

تپه باستانی آناهیتا در سمت غربی شهر سرعین قرار دارد و با شماره 1976 به ثبت آثار ملی رسیده است. از کاوش های انجام شده در این منطقه اشیا و سفالینه هایی به دست آمده که قدمت آنها به اواخر هزاره دوم و اول قبل از میلاد مسیح بازمی گردد. معبد آناهیتا سال ها محل عبادت و ریاضت مغ ها و موبدان زرتشتی بوده و این معبد و حوالی آن به نام ساری قیه ییلاق، آسایشگاه تابستانی حاکمان ساسانی بوده است. سال ها معبد آناهیتا به عنوان مسجد استفاده می شده که بنا بر روایات در زیر این تپه و قلعه آن راه های زیرزمینی وجود داشته که خروجی یکی از آنها در محدوده میدان گاومیش گلی شهر سرعین است که اکنون مسدود است. در اوایل دهه 40 به علت ساختن یک منبع آب آشامیدنی روی تپه آناهیتا، بقایای دیوار قلعه و بنای موجود روی تپه از میان رفت.

سرعین

آب گرم های سرعین

آب گرم سبلان

یکی از جذاب ترین ویژگی های سرعین داشتن چشمه های آب گرم فراوان است که مردم برای درمان کمر درد، زانو درد و پا درد از آن استفاده می کنند. چشمه های آبگرم سرعین به عنوان معروف ترین و جذاب ترین ویژگی این شهر به حساب می آیند چرا که بسیاری از مردم تنها برای استفاده از این چشمه ها قصد سفر به سرعین می کنند. یکی از معروف ترین و محبوب ترین چشمه های آبگرم اردبیل «چشمه آبگرم سبلان» به حساب می آید. این چشمه جذاب با توجه به محبوبیت و مقبولیتی که نزد مردم دارد به عنوان یکی از مجهز ترین و با امکانات ترین چشمه های آب گرم در کشور در حال ارائه خدمات به مسافران است.

سرعین

آب گرم گاومیش گلی

یکی از سنتی ترین آب گرم های سرعین همین مجموعه آب گرم گاومیش گلی است که نامش همیشه در بین جاذبه های دیدنی سرعین به چشم می خورد. در بین تمامی مجتمع های آب گرمی که با امکانات مختلف در شهر سرعین وجود دارد، بهترین و گرم ترین و پربارترین آب گرمی که وجود دارد همین گاومیش گلی است. این مجموعه سرباز است و همه امکانات آن به شکل سنتی می باشد. برای آشنایی بیشتر با آب گرم گاومیش گلی سرعین بر روی لینک زیر کلیک کنید.

آب گرم گاومیش گلی سرعین

بیشتر بخوانید  مقبره سلطان ویس مقبره عجیبی بر ارتفاعات کوه اله تره

آب گرم بش باجیلار

یکی از قدیمی ترین آبگرم های سرعین آبگرم بش باجیلار است که در قدیم به دره لر سویی معروف بوده است. وجه تسمیه نام آن به علت جوشیدن آبگرم از پنج مظهر در محل چشمه بوده که آن پنج خواهر یا همان بش باجیلار به زبان ترکی نام گرفته است. آب این مجتمع از 5 دهنه چشمه فوق الذکر و پمپاژ مقداری از آب گاومیش گلی تأمین می شود که آبدهی آنها روی هم رفته 13 لیتر در ثانیه و به صورت دائمی و جوشان است. دمای آب بش باجیلار در حدود 35 درجه با ظاهری کدر، کمی ترش مزه و کمی بودار است که ترکیب آن از نوع کلر و بیکربنات سدیم و گرم است. از آبگرم بش باجیلار که به لحاظ گنجایش دومین آبگرم شهر سرعین محسوب می شود، برای درمان بیماری های عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده می شود.

این مجتمع دارای استخر بزرگی به مساحت 288 متر مربع با عمق 120-140 سانتی متر، تعداد 6 دوش انفرادی اجباری با دیوارهای کوتاه قوسی شکل، 16 دوش عمومی در مقابل دوش های انفرادی، سونای خشک و بخار هر کدام یک واحد، 6 واحد جکوزی در قسمت غربی استخر، خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ به عنوان دومین آبگرم شهر سرعین محسوب می شود.

سرعین

آب گرم قهوه سویی

چشمه آب گرم “قهوه سویی” که با نام مجتمع آب درمانی “قهوه سویی” نیز شناخته می شود؛ چشمه ای معدنی است که در ردیف چشمه های کلرو بیکربناته کلسیک قرار می گیرد. در آب این چشمه نیز عناصری همانند رسوبات آهن، سیلیس، کلیسم، بی کربنات و… نیز یافت می شود که نشان از خواص درمانی بالای آب این چشمه دارد. سیلیس موجود در آب این چشمه یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد آرامش در بدن است و به همین دلیل قرار گرفتن در استخر آب این چشمه حسی خوشایند را در تمام وجودتان پراکنده خواهد کرد.

متوسط دمای آب خروجی آن 37 درجه سانتی گراد است که آن را در ردیف گرم ترین چشمه های آب گرم سرعین قرار می دهد. بانوان و آقایان می توانند به صورت همزمان از استخرهای جداگانه این مجتمع بهره برده و از امکاناتی نظیر، سونا، ماساژ، جکوزی و استخر کودکان استفاده نمایند.

آب گرم پهنه لو

چشمه آب گرم پهنه لو که در این روزها با نام مجتمع شیک و لوکس آب درمانی ارشاد نیز شناخته می شود یکی دیگر از چشمه های پرخاصیت این دیار است که به درمان بیماری های عصبی، مفصلی، تقویت قوای عمومی و درمان بیماری های عمومی شهره است. پهنه لو از آن دست چشمه هایی است که در ابتدا تنها برای آقایان مورد استفاده قرار می گرفت اما اکنون با احداث این مجتمع آب درمانی که با آب این چشمه تغذیه می شود، بانوان نیز می توانند از آن استفاده نمایند.

آب این چشمه که نیمه اسیدی است و رنگی متمایل به سبز دارد، دارای دمای 37 درجه سانتی گراد است که در ردیف گرم ترین چشمه های شهر قرار می گیرد. کلرور، سولفات، سدیم و پتاسیم نیز به وفور در آب این چشمه پرخاصیت یافت می شود. استخری که بر فراز این چشمه قرار دارد نیز روباز است و تنها برای آقایان مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار استخر نیز امکاناتی همانند رختکن و دوش قرار دارد.

چگونه به سرعین برویم؟

برای سفر به سرعین راه های زمینی مختلفی اعم از خودروی شخصی، اتوبوس و قطار وجود دارد.

سفر به سرعین با خودروی شخصی

از نقاط مختلف ایران سفر با خودروی شخصی به سرعین امکان‌ پذیر است. جاده‌های منتهی به شهر سرعین در استان اردبیل به ‌دلیل موقعیت جغرافیایی این منطقه، بسیار زیبا هستند. اگر از شهرهای شمالی به سرعین سفر می‌کنید، از مسیر جاده ساحلی می‌توانید به شمال شرقی کشور و این شهر بروید، اما اگر کمی راهتان را دور کنید و به ‌سمت بندر آستارا بروید، برای رسیدن به اردبیل و سرعین از گردنه زیبای حیران عبور خواهید کرد. این جاده یکی از زیباترین مسیرهای داخلی ایران و بسیار چشم‌ نواز است.

مسیر تردد به سرعین از شهرهای شرقی و جنوبی و همین طور مرکزی ایران، از تهران یا گرمسار می‌گذرد. برای رفتن به سرعین از مسیرهای غرب و جنوب غربی کشور، ابتدا باید به شهر زنجان بروید و به ‌سمت اردبیل ادامه مسیر دهید. فاصله تهران تا سرعین در حدود ۶۰۰ کیلومتر است و از شهر اردبیل می‌گذرد. می‌توانید بسته به محل اقامتتان در تهران، از مسیر اتوبان تهران-کرج و کرج-قزوین به تاکستان برسید، یا از جاده شهریار و بوئین زهرا به تاکستان بیایید، ادامه مسیر یکسان می‌شود و با گذشتن از شهرهای ابهر، زنجان و ادامه مسیر به ‌سمت شمال شرقی ایران، به شهر اردبیل خواهید رسید. البته در مسیر قزوین تا زنجان علاوه بر اتوبان، جاده قدیم نیز هم چنان قابل تردد است. مسیر رسیدن به شهر سرعین از خروجی‌ شرقی شهر اردبیل است. با پیمودن مسیری نیم ساعته از اردبیل، به شهر سرعین خواهید رسید.

سفر به سرعین با اتوبوس

سفر به سرعین با اتوبوس به‌ صورت مستقیم از شهرهای مشهد، تهران و اصفهان امکان‌پذیر است. تنها شرکت فعال این پایانه، شرکت سرعین سیر نام دارد و به ‌صورت روزانه اتوبوس‌هایی به شهرهای بالا در تردد دارد. برای تردد به سرعین از سایر شهرهای کشور و برعکس، پایانه اتوبوسرانی اردبیل در شمال شرقی اردبیل و ۳۰ کیلومتری سرعین، تنها راه موجود است. پس از رسیدن به این پایانه می‌توانید به ‌وسیله اتوبوس یا تاکسی، فاصله تا سرعین را طی کنید. این ترمینال به‌ صورت روزانه و منظم به شهرهای اصلی شمالی کشور، مشهد، اصفهان، تهران و همین طور شهرهای مرکزی تردد دارد. این پایانه به تمام شهرهای داخلی اردبیل و به‌خصوص سرعین، سرویس‌های مناسب ارائه می‌کند. برای رفتن به سرعین از ترمینال اردبیل، تاکسی‌ها انتخاب مناسب و سریع‌تری هستند. ۱۸ شرکت اتوبوسرانی فعال در این پایانه خدمت ‌رسانی می‌کنند.

سرعین

سفر به سرعین با قطار

استان اردبیل هنوز دسترسی به خط ریلی راه‌آهن ندارد. گرچه احداث خطوط ریلی در این استان در برنامه احداث و توسعه قرار گرفته است، اما بهره‌ برداری از آن در سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی می‌شود و در ابتدا، این مسیر شهر اردبیل را به زنجان پیوند می‌دهد. توسعه خطوط داخل استانی نیز در اردبیل، برای آینده پیش‌بینی شده است.

سفر به سرعین با هواپیما

شهر سرعین فرودگاه مستقل ندارد و اگر انتخاب شما برای سفر به این شهر مسافرت هوایی است، به‌ دلیل فاصله کم این شهر تا اردبیل، می‌توانید از پروازهای اردبیل استفاده کنید. فرودگاه اردبیل در فاصله ۴۷ کیلومتری از سرعین واقع شده است و در حدود ۵۰ دقیقه با سرعین فاصله دارد. در این فرودگاه ترمینال و ماشین‌های مسافربری به مقصد سرعین تردد می‌کنند.

در سرعین کجا اقامت کنیم؟

برای اقامت در سرعین گزینه‌های زیادی دارید. در این شهر همه مردم تمایل به میزبانی از مسافران دارند. تنوع هتل‌ها زیاد است و خانه‌های بومی بسیاری از ساکنان هم برای پذیرایی از گردشگران با اجاره‌های مناسب، مهیا هستند. نزدیک‌ترین اقامتگاه‌های بومگردی نزدیک به سرعین در شهر اردبیل و اطراف مشکین‌ شهر هستند.

هتل آپارتمان علی سرعین

هتل آپارتمان علی سرعین در سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را آغاز کرد. این هتل در ۶ طبقه ساخته شده و دارای ۳۳ واحد اقامتی می باشد. هتل علی سرعین در خیابان ولیعصر واقع است و دسترسی مهمانان به آب گرم پهن لو به آسانی امکان پذیر است. هتل آپارتمان علی با برخورداری از امکانات رفاهی مناسب، اقامتی توام با آرامش را برای گردشگران رقم زده است. هتل سه ستاره علی سرعین با ارائه خدمات باکیفیت، میزبان گردشگران این منطقه می باشد.

هتل رویال پارک سرعین

هتل رویال یکی از بهترین هتل های سرعین است که در سال های اخیر در این شهر توریستی ساخته شده و از آن به عنوان اولین هتل و مجتمع آبدرمانی در کل خاورمیانه یاد می شود؛ این هتل زیبا و مدرن عضو اتحادیه Spawatter اروپا هم می باشد. هتل رویال پارک در ۴ طبقه و ۲۲ اتاق و سوئیت اقامتی لوکس ساخته شده است و دارای مدرن ترین و به روزترین تجهیزات تخصصی مربوط به آبدرمانی، استخرهای خصوصی و عمومی، حمام ترکی، سونا و غار نمک نیز می باشد تا به بهترین نحو ممکن از مسافران خود پذیرایی نماید. با اقامت در هتل رویال پارک سرعین می توانید محیطی آرام و دلنشین را برای اقامت خودتان در شهر سرعین به ارمغان بیاورید. هتل رویال پارک سرعین دارای سوئیت های VIP می باشد، که در آن ها حوضچه های آب گرم وجود دارد.

سرعین

هتل بوستان سرعین

هتل دیگری که می خواهیم از آن در لیست بهترین هتل های سرعین نام ببریم، هتل بوستان نام دارد. این هتل در بین مسافران بسیار محبوب است و در سال ۱۳۸۹ در مرکز این شهر توریستی در استان اردبیل تاسیس گردید. هتل ۴ ستاره بوستان در سال ۱۳۹۶ مجددا بازسازی شد و در ۸ طبقه و ۶۰ اتاق طراحی گردید. از جمله مزایای هتل بوستان سرعین، امکان دسترسی سریع و آسان به مراکز تفریحی و آب های درمانی شهر سرعین نظیر آب درمانی سبلان می باشد. کادر حرفه ای هتل بوستان سرعین آماده پذیرایی از میهمانان این شهر توریستی و جذاب می باشد.

هتل رضوان خلیج فارس سرعین

یکی دیگر از بهترین هتل های سرعین در سال ۱۳۸۶ به نام هتل رضوان خلیج فارس در این شهر افتتاح شد. این هتل ۴ ستاره مجددا در سال ۱۳۹۵ مورد بازسازی قرار گرفت و امکانات جدید به آن جهت رفاه حال مسافران اضافه گردید. هتل رضوان خلیج فارس دارای موقعیت مکانی بسیار خوبی از لحاظ دسترسی به مرکز شهر، مراکز تجاری و تفریحی و همچنین چشمه های آب گرم درمانی سرعین دارد. کادر حرفه ای هتل رضوان خلیج فارس سرعین آماده پذیرایی از میهمانان این شهر توریستی و جذاب می باشد.

هتل لاله سرعین

این هتل در سال ۱۳۷۹ افتتاح شد و در سال۱۳۹۴ مورد بازسازی کامل قرار گرفت. این هتل پنج ستاره یکی از بزرگ‌ ترین و لوکس ‌ترین هتل‌های سرعین است. برای اقامت در این هتل در ایام نوروز، باید حداقل دو شب را رزرو کنید. این هتل در بهترین نقطه شهر و مقابل مجتمع آبدرمانی سبلان، در محدوده طرح ترافیک واقع شده است. برای سر زدن به مجتمع تجاری لاله، کافی است از هتل خارج شوید و ۶۰ متر را پیاده طی کنید. فاصله این هتل از روستاهای «ویندکلخوران» و «بیله درق» تنها در حدود چهار کیلومتر است و تا پیست اسکی آلوارس ۲۲ کیلومتر فاصله دارد.

هتل ارشاد سرعین

هتل ارشاد در سرعین یکی دیگر از بهترین و البته قدیمی ترین هتل های سرعین است که در سال ۱۳۷۹ در این شهر افتتاح شده و مجددا در سال ۱۳۹۶ مورد بازسازی جهت افزایش رضایت مشتریان قرار گرفت. این هتل در ۶ طبقه و ۵۶ اتاق و سوئیت های اقامتی مجهز طراحی شده است و با توجه به کیفیتی که دارا می باشد، جز بهترین هتل های سرعین محسوب می شود. از جمله نکات مثبتی که در خصوص هتل ارشاد سرعین می توان نام برد دسترسی آسانی به مراکز تجاری و تفریحی این شهر دارا می باشد. لازم به ذکر است که بگوییم برخورد کارکنان هتل ارشاد در سرعین بسیار خوب و حرفه ای است و شما می توانید تجربه ی یک سفر عالی را با اقامت در این هتل به دست بیاورید.

هتل آپارتمان قهوه سوئی

این هتل سه ستاره با امکانات و رستوران بزرگ در هتل، فاصله مناسبی با چشمه‌های آبگرم و مراکز خرید سرعین دارد و در خارج از محدوده طرح ترافیک قرار گرفته است. این هتل همچنین در جوار چشمه آبگرم قهوه سوئی قرار دارد.

سرعین

هتل آپارتمان دریا

این هتل دو ستاره دارد و در مقایسه با هتل‌های دیگر دارای قیمت مناسب‌ تر است. فاصله این هتل تا چشمه‌های آبگرم و مراکز خرید کوتاه است و برای بازدید از بناهای تاریخی و دیدنی‌های خارج از شهر، دورترین فاصله به ۳۰ دقیقه می‌رسد. هتل دریا خارج از محدوده طرح ترافیک قرار دارد.

هتل پدرام سرعین

هتل دیگری که در لیست بهترین هتل های سرعین قرار می گیرد، هتل پدرام نام دارد. این هتل در سال ۱۳۹۳ در خیابان دارایی سرعین تاسیس شد و جز هتل های لوکس ۴ ستاره این شهر به شمار می آید. ساختمان هتل پدرام ۱۰ طبقه است و شامل ۴۶ اتاق با امکانات کامل و استاندارد می باشد. نکته ی قابل توجهی که درباره هتل پدرام باید بدانید این است که این هتل به جاذبه ها و مراکز تفریحی شهر سرعین دسترسی بسیار آسانی دارد و با کادری مجرب و آموزش دیده آماده پذیرایی از میهمانان خود می باشد.

هتل آپارتمان اترک

این هتل سه ستاره هم در محدوده خارج از طرح ترافیک قرار گرفته است. امکانات مناسبی به مسافران و گردشگران ارائه می‌دهد. فاصله این هتل با چشمه‌های آبگرم و دیدنی‌های خارج از شهر زیاد نیست. برای استفاده از امکانات سرعین می‌توان با پیاده‌ روی کوتاه از هتل، به مکان مورد نظر رسید.

اقامتگاه های بومگردی

در شهر سرعین و حومه آن اقامتگاه بومگردی وجود ندارد. اما در صورت تمایل به اقامت در این اقامتگاه‌ها می‌توانید از اقامتگاه‌های بومگردی در اردبیل و مشکین شهر استفاده کنید. اقامتگاه‌ «باجیلار سردابه» در روستای سردابه اردبیل و اقامتگاه های «اکو کمپ ملک سویی»، «وله زیر» و «آیقار قینرجه» در اطراف مشکین شهر، از معروف‌ترین بومگردی‌های استان اردبیل هستند.

سوغات شهر سرعین

شهر سرعین بهترین سوغات‌های خوراکی را دارد. اما به‌جز محصولات طبیعی این شهر، صنایع مختلفی در سرعین مناسب برای خرید سوغات و یادگاری از این شهر نیز هستند.

عسل طبیعی سرعین

سرعین به خاطر داشتن طبیعت پربار و جذابش از قدیم محلی مناسب برای پرورش زنبور عسل بوده است. بدین طریق بومیان این منطقه عسلی طبیعی و خوشمزه را به بار می‌آورند. شما می‌توانید عسل طبیعی سرعین را حتی با موم‌های طبیعی آن خریداری کنید. در سطح شهر مغازه های فراوانی وجود دارد که اختصاصا به فروش عسل طبیعی سرعین مشغول هستند.

سرعین

کره و سرشیر

به خاطر شرایط طبیعی منطقه، دامپروری در بین مردم سرعین رونق فراوانی دارد. هر جا که صحبت از دام درجه یک باشد، نام محصولات لبنی نیز پیش می‌آید. اگر می‌خواهید یکی از بهترین کره و سرشیرهای محلی عمرتان را میل کنید، حتما به سراغ فروشندگان محلی این شهر بروید. شما همچنین می‌توانید کره و سرشیر این منطقه را به عنوان سوغات سرعین خریداری کنید و برای عزیزان خود به همراه ببرید.

سرعین

حلوای سیاه سرعین

بیش از 100 سال است که حلوای مخصوصی به نام حلوای سیاه در شهرهای مختلف استان اردبیل توسط مردم محلی برای مراسمات مهم از جوانه‌ی گندم، گردو، کره‌ی حیوانی، شیره‌ی عسل، پودر پسته و آرد سبوس ‌دار تهیه می‌شود. این حلوا بدلیل طبع گرمی که دارد برای بهبود درد مفاصل و استخوان‌ها و حتی کمر درد بسیار مفید است. این حلوا سوغات خوبی برای کسانی است که به نوشیدن چای علاقه‌ی زیادی دارند. چرا که شیرینی زیاد این حلوا اجازه نمی‌دهد که بتوان مقدار زیادی از آن را میل نمود.

جاجیم

مهم‌ترین محصول صنایع دستی این شهر جاجیم است. در طرح‌های مختلف بومی و متریال‌های طبیعی محلی توسط هنرمندان و بیشتر زنان محلی این منطقه تهیه می‌شود. همچنین در این شهر صنایع دستی دیگری کم و بیش فعال است و اگر به یکی از تولیدکنندگان آن در بازارهای قدیمی شهر برخورد کردید می‌توانید به چشم یک سوغات خوب به این کالاها نگاه کنید. برخی دیگر از این صنایع دستی این شهر شامل جوراب پشمی، انواع نمد، گلیم، خورجین، مصنوعات چرمی، ورنی و… است. می‌توانید هر یک از آن‌ها را به عنوان سوغات سرعین خریداری نمائید.

سرعین

غذاهای محلی سرعین

سرعین به غیر از جذابیت های طبیعی و تاریخی غذاهای متنوع و خوبی دارد که شامل انواع غذاهای محلی و سنتی می شود. سرعین شهری شگفت انگیز با مردمانی مهمان نواز و با فرهنگ است. همیشه بهترین شرایط را برای استقبال از مهمانان فراهم می کنند. در این شهر غذاهای بی نظیری درست می شود که اعضای خانواده را به دور سفره ای از عشق و محبت جمع می کند. به طوری که آوازه غذاهای این استان در کل ایران پیچیده است. غذاهایی مثل آش دوغ، خورشت بادام اردبیلی و کوکو ماه که پشت هر کدام از آن ها داستان ها و پندهایی از گذشته پنهان شده است.

آش میوه

یک آش بی نظیر که با ترکیب انواعی از میوه های خشک درست می شود. شما را مهمان طعم ها و رنگ ها می کند. از آن جایی که میوه برای سلامتی خیلی مهم است و همیشه خوردن آن سفارش شده، مردم این استان دست به ابتکار جالبی زده اند و با میوه های خشکی مثل آلبالو خشک، آلوی خورشتی، قیسی ‌زردآلو، برگه‌ زردآلو و گوجه ‌برقانی آش خوشمزه و لذیذی را تهیه می کنند که به آش میوه معروف است. در کنار خشکبار برای تهیه این آش از مواد دیگری مثل حبوبات (نخود، لوبیا قرمز، عدس)، رشته آشی، برنج، گندم پوست‌کنده و پیاز هم استفاده می شود. حتی اگر دوست داشته باشید می توانید سبزیجاتی مثل گشنیز، برگ چغندر، جعفری و تره را هم به این غذا اضافه کنید تا خوش عطرتر شود.

بدون شک از یک همچین آشی که با این مواد مفید و خوشمزه درست می شود نمی توان به سادگی گذشت! در سفر به اردبیل یک کاسه از این آش بی نظیر را امتحان کنید. انواع و اقسام ویتامین ها را به بدنتان برسانید.

آش دوغ

از آن جایی که اردبیل استان سردسیری به شمار می رود خوردن آش داغ در سرمای زمستان خیلی می چسبد و با سرد شدن هوا پای این آش های متنوع به سفره ها باز می شود. درسته که آش دوغ در لیست غذاهای تعدادی از استان های دیگر هم هست ولی نمی توان آن را در شمار غذاهای سنتی و بومی استان اردبیل نیاورد. مردم استان اردبیل به غذاهای آبکی مثل آش علاقه زیادی دارند. چند روز یک بار با پختن آش های متنوع اعضای خانواده را غافلگیر می کنند. همانطور که از اسم این آش معلومه ماده اصلی آن را دوغ ترش و تازه تشکیل می دهد که مسئولیت طعم اصلی غذا را هم بر عهده دارد.

برای درست کردن این آش به غیر از دوغ تازه از موادی مثل نخود، برنج، سیر تازه و سبزی (تره، جعفری و شوید) هم استفاده می شود. این غذا دستور پخت های مختلفی دارد و گاهی در آن بلغور، آرد و کلم برگ هم به کار می رود.

سرعین

آش یارما (آش بلغور)

همانطور که گفتیم اردبیل آش های لذیذ زیادی دارد. یکی از آن ها آش بلغور است که به دلیل داشتن بلغور فراوان خواص زیادی دارد. برای درست کردن این غذا از موادی مثل بلغور، گوجه‌ فرنگی، لوبیا قرمز، سبزی آش، عصاره گوشت، پیاز، زعفران و آبغوره استفاده می شود که طعم دلچسبی را برای این غذا رقم می زنند.

پیچاخ قیمه (خورشت بادام)

یک خورشت خوش عطر و لذیذ که نه فقط در اردبیل بلکه در کل ایران طرفداران زیادی دارد. مواد لازم برای تهیه این غذا گوشت، خلال بادام، پیاز، زعفران، تخم ‌مرغ و ادویه‌ خورشتی است. به شیوه ای کاملا هنرمندانه با هم ترکیب می شوند تا یکی از محبوب ترین و خوشمزه ترین غذاهای استان آماده شود. این غذا به همراه برنج، ماست و سبزی خورد می شود. معمولا گردشگران در سفر به این استان آن را امتحان می کنند.

سرعین

کشمش ‌پلو

کشمش با مواد مغذی فراوان در رژیم غذایی جایگاه مهمی دارد و معمولا در ترکیب با برنج درست می شود. کشمش پلو از غذاهای سنتی اردبیل است. به غیر از خواص بی نظیر عطر و طعم دلچسبی هم دارد و خیلی ها طرفدارش هستند. مواد لازم برای درست کردن این پلو برنج، شیر و کشمش است. بدون شک ترکیب شیر و کشمش طعم جذابی را به این غذا می دهد.

تره اسفناج

اسفناج از گیاهان بومی است که خواص زیادی دارد. برای همین سعی می شود تا در غذاهای مختلف به نوعی آورده شود. تره اسفناج غذایی کامل و مقوی است. با انواع مواد مختلف ترکیب شده و طعمی متفاوت دارد. مواد لازم برای درست کردن این خورشت لپه، سیر، اسفناج، پیاز، تخم مرغ و رب انار است. وجود سیر و رب انار طعم جالبی را به این غذا داده که احتمالا از آن خوشتان می آید.

شیر پلو (سوتی پلو)

شیر پلو معمولا در چهارشنبه سوری درست می شود. همراه آن خوراکی های دیگری مثل خرما و کشمش هم خورده می شود تا ارزش غذایی اش به بالاترین حد ممکن برسد. مواد لازم برای درست کردن این غذای خوش عطر و طعم برنج، شیر، روغن، گلاب و هل است که با داشتن چنین مواد متنوعی در ماه رمضان و در وعده های سحر و افطار هم زیاد درست می شود. خیلی ها این پلو را به همراه خورشت های شیرینی مثل خورشت هویج، خورشت خلال بادام و یا فسنجان می خورند.

باسترما پلو

اصالت این غذا برای باکو است. البته برخی این غذا را اصالتا برای شهرستان آستارا می دانند. شاید اسم عجیب این غذا ذهنتان را مشغول کرده باشد. اما از آن جایی که در هنگام خوردن آن مواد اولیه غذا را نمی بینید برای همین است که به آن باسترما (مدفون شده) می گویند. نکته جالب درباره این غذا نحوه سرو آن است. معمولا در قابلمه های کوچک و تک نفره انجام می شود. مواد لازم برای پختن این غذا برنج، سیب زمینی، رب ازگیل، گردو، پیاز، مرغ، زعفران، رب به و رب آلوچه است.

سرعین

رستوران های سرعین

سرعین شهری با ظرفیت‌های گردشگری بالا است. رستوران ها و کافه های سرعین، تا پاسی از شب به مسافران سرویس ‌دهی می‌کنند. در این شهر زنده و پر شور رفتن به رستوران‌ها و کافه‌ها بعد از گشت ‌و گذار و خرید در بازارها یا یک آبتنی دلچسب در چشمه‌های آبگرم، می‌تواند اوقات خوشی را برایتان رقم بزند.

رستوران عدل مینایی

سرعین، شهر آب‌های گرم که هر ساله به خاطر همین ویژگی‌اش مسافران زیادی به آن سفر می‌کنند. حاج قاسم علی و حاج علی مینایی، دو برادرند که نزدیک نیم قرن است که رستوران عدل مینایی را به یک برند معتبر در صنف غذاخوری‌های منطقه تبدیل کرده‌اند. قربان، سرآشپز این رستوران تخصص ویژه‌ای در تهیه کباب برگ دارد. قربان کباب برگ را با راسته، فیله و مغز ران گوساله درست می‌کند. همین در لذیذ شدنش نقش زیادی دارد. در این رستوران انواع کباب‌های معروف اردبیل و غذاهای محلی طبخ می‌شود.

گرچه فضای داخلی رستوران دکور مدرن و پیشرفته‌ای ندارد، ولی غذاهای خوب و با کیفیتی به مشتریان ارائه می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های عدل مینایی ارائه صبحانه فوق‌العاده در سرعین است. با توجه به محصولات و سوغات معروف سرعین، یکی از بهترین وعده‌های غذایی در این شهر، وعده صبحانه است. در این رستوران کره و سرشیر محلی تازه، همراه با نان محلی سرعین و دیگر مخلفات، عرضه می‌شود.

کبابی حاج قربان

یکی از معروف‌ترین رستوران‌ها در سرعین کبابی حاج قربان است. همه اهالی سرعین و مسافران همیشگی غذای این رستوران سرعین را پیشنهاد می‌دهند. رستوران حاج قربان از قدیمی‌ترین رستوران‌های سرعین است. این رستوران با ظاهر آراسته و شیک یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌ها برای گردشگران محسوب می‌شود. بهترین غذای این رستوران غذای پرسی کباب‌ کوبیده است. در یک پرس از این غذا سه سیخ کباب‌ کوبیده به همراه گوجه کبابی و فلفل و نان تازه پخت شده قرار دارد. ظروف گل ‌سرخی این مجموعه حال و هوای کلاسیکی به این وعده غذایی می‌بخشد. قیمت‌ها در این رستوران مناسب است. با خیال راحت می‌توان بارها در سفر از غذاهای فوق‌العاده آن سفارش داد.

رستوران فرزاد

رستوران فرزاد نیز که یکی از خوب‌های سرعین است با دایی‌هایش در رستوران عدل رقابتی تنگاتنگ دارد. رسم کباب برگ خوب دست مشتری دادن نیز اینجا هم برقرار است. در این رستوران غذاهای محلی، آش دوغ سرعین و انواع کباب‌ها به مشتریان عرضه می‌شود. رستوران فرزاد وعده صبحانه هم دارد.

رستوران اطمینان

این رستوران هم برای صرف غذا بعد از یک شنای دلچسب، از مناسب ‌ترین گزینه‌ها است. دیزی این رستوران طرفداران فراوانی دارد.

رستوران آلوارس

در نزدیکی سرعین روستای آلوارس قرار دارد. با کمی فاصله از این روستا مجموعه بزرگ تفریحی آلوارس را می‌توانید پیدا کنید. اگر به این مجموعه رفتید حتما یک وعده غذایی خود را در غذاخوری مجموعه بگذرانید. در این رستوران موسیقی زنده با حضور عاشیق‌ها را ببینید و از غذای خود لذت ببرید.

رستوران حقیقت

رستوران حقیقت نیز در خیابان ولیعصر قرار دارد. به مشتریان غذاهای ایرانی و سنتی سرعین و فست فود را هم‌زمان ارائه می‌کند. غذاهای این رستوران پر حجم و با صرفه هستند.

کافی شاپ هوایی سرعین

کافه هوایی در سرعین، کافه‌ای کوچک درون یک هواپیما است. نوشیدن یک فنجان نوشیدنی گرم و لذت از فضای دلنشین آن، می‌تواند خاطره‌ای خوش برایتان بسازد. آش دوغ خوش‌مزه سرعین را می‌توانید در این کافی شاپ سفارش دهید.

رستوران سنتی آذربایجان

این رستوران نیز دکور ساده‌ای دارد. هر روز صبح زود باز می‌شود تا بهترین صبحانه‌های محلی را ارائه دهد. در این رستوران غذاهای با کیفیت و قیمت مناسب را می‌توانید میل کنید.

رستوران آلاچیق سرعین

رستوران آلاچیق فضایی بسیار زیبا دارد. آلاچیق‌های داخلی آن در کنار نهر کوچک روان، برای خوردن غذایی مطبوع، عالی هستند. در این رستوران صبحانه، دیزی، انواع کباب، جگر، دل، قلوه و سرویس چای و قلیان،‌ عرضه می‌شود.

رستوران اترک

این رستوران در هتل اترک قرار گرفته است. ناهار و شام ایرانی و سنتی به مسافران عرضه می‌کند. رستوران اترک میز سلف اردور و سالاد دارد. فضای داخلی آن تمیز و مناسب برای صرف غذا است.

فود کورت محتشم

اگر دنبال فضایی متنوع با انتخاب‌های گسترده برای سلایق مختلف هستید، فود کورت محتشم بهترین انتخاب برای شما است. در این مجموعه انواع چلوهای ایرانی، غذاهای ترکی، دونر و فست فود ارائه می‌شود. همچنین اگر از علاقه‌ مندان کباب ایرانی هستید، می‌توانید انواع کباب را سفارش دهید. پس از صرف غذا می‌توانید در روف گاردن این مجموعه انواع دم‌نوش، چای و نوشیدنی‌ها را میل کنید.

بهترین رستوران ها در اردبیل

قطعا اگر قصد سفر به سرعین را دارید از اردبیل عبور خواهید کرد. بنابراین در اینجا قصد داریم بهترین رستوران ها را در استان اردبیل را به شما معرفی کنیم.

رستوران خانه صادقی

اگر علاقه‌مند به فضاهای سنتی و تاریخی هستید، این رستوران گزینه بسیار خوبی است. رستوران صادقی اردبیل یکی از بهترین رستوران های سنتی اردبیل است که از دوران قاجار به جای مانده و انواع غذاهای لذیذ ایرانی را سرو می‌کند. بعد از صرف غذا می‌توانید در دمنوش ‌خانه رستوران انواع دمنوش‌ها را سفارش دهید و میل کنید. این رستوران به بسیاری از دیدنی های اردبیل نیز نزدیک است.

رستوران ضیافت

یک رستوران دیگر با غذاهای خوشمزه و خوش‌عطر و بو. رستوران ضیافت یکی از آن رستوران‌ های اردبیل است که بین محلی‌ها و گردشگران طرفداران زیادی دارد. منوی متنوع این رستوران برای کسانی که می‌خواهند در اردبیل به جای کباب چیز دیگری میل کنند خیلی مناسب است. پیچاق قیمه درجه یک رستوران ضیافت و باسترما پلو با ماهیچه این رستوران دو تا از خوشمزه‌ترین غذاهای منوی رستوران ضیافت است.
در این رستوران شیشلیک را هم از دست ندهید. رستوران ضیافت در دو طبقه با دکوراسیونی ساده و زیبا منتظر شماست تا در فضایی دلنشین غذایی دلچسب میل کنید. رفتار صمیمانه کارکنان حرفه‌ای این رستوران هم حس خوبی به شما القا می‌کند.

رستوران گل سرخ

در صورتی که گذرتان به مسیر شورابیل افتاد حتما به این رستوران سر بزنید تا از خوردن دنده کباب معروفش یعنی قابرقا لذت ببرید. محیط رستوران گل سرخ زیبا و شیک است. البته قیمت غذا نسبت به رستوران‌های دیگر کمی بالاتر است.

کبابی حاج مالک

در کبابی حاج مالک تازه‌ ترین کباب عمرتان را خواهید خورد. کافی است وارد کبابی شوید و انتخاب کنید که چه می‌خواهید. راسته گوسفندی میل دارید یا کوبیده؟ دل و جگر یا جوجه کباب؟ هر چه که بخواهید همان لحظه برایتان از گوشت تازه کشتار روز جدا می‌کنند. به سیخ می‌کشند و با نان داغی که همان لحظه پخته‌اند برایتان سرو می‌کنند. در واقع در کبابی حاج مالک طبق یک سنت قدیمی در اردبیل عمل می‌کنند. ابتدا، شما انگار که به قصابی رفته‌اید، گوشت مورد نظرتان را انتخاب می‌کنید و پولش را می‌پردازید. بعد آن‌ها برایتان همان گوشتی که انتخاب کرده‌اید کباب می‌کنند.

کبابی حاج مالک سابقه‌ای ۵۰ ساله دارد. برای اینکه قدمت خود را نشان دهد تغییر ظاهر نداده است. همان سر و شکل کبابی خود در دو طبقه را حفظ کرده است. شما هم اگر فقط به طعم و کیفیت غذا اهمیت می‌دهید، راسته‌های گوسفندی کبابی حاج مالک را از دست ندهید. این رستوران پارکینگ هم دارد.

سرعین

رستوران شاه عباس

یکی دیگر از بهترین رستوران های سنتی اردبیل، رستوران شاه عباس است. فضای بسیار متفاوت و جالبی دارد. از آن‌ جایی که این رستوران در بنای تاریخی حمام ابراهیم آباد واقع شده، تجربه‌ای جالب از سرو غذا در یک مکان تاریخی منحصر به فرد را برایتان به ارمغان می‌آورد.

پر بازدید ترین مطالب

 

——————————————–

 1. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 2. ویزای بشر دوستانه برزیل صدور ویزای بشر دوستانه برزیل برای شهروندان افغان
 3. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 4. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید
 5. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 6. ویزای بلاروس برای افغان ها اخذ ویزای بلاروس برای افغان ها
 7. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 8. جنگل مشه سویی اردبیل جنگل مشه سویی اردبیل، جنگلی با استخری جوشان
 9. خاک های خوراکی جزیره هرمز خاک های خوراکی جزیره هرمز؛ این منطقه خاکش قابل خوردن است!
 10. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 11. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 12. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب
 13. ماسال دیدنی‌ترین‌ها را در ماسال بشناسید
 14. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 15. گره بان خانه هایی با طراحی روسی در روستایی در کرمانشاه به نام گره بان
 16. میدان نقش جهان میدان نقش جهان دیدنی ترین مکان در اصفهان
 17. تنگه دارانداش تنگه دارانداش، آغاز ترشح آدرنالین + تصاویر
 18. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 19. برگرها آشنایی با خوشمزه ترین برگرهای دنیا
 20. سرعین دیدنی ترین ها را با سفر به سرعین تجربه کنید

--------------------------------------------

ویــــزا

——————————————–

--------------------------------------------

تــورهای داخلی

--------------------------------------------

تــورهای خارجی

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست