visibility5,499
زمان مطالعه: 8 دقیقه

یزد یکی از شهرهای مرکزی ایران است. در دره ای خشک بین کوه های شیرکوه و خرانق قرار گرفته است. این شهر از سمت شمال به شهرهای میبد و اردکان، از سمت شرق به شهرهای اردکان و بافق، از سمت غرب به استان اصفهان و از جنوب به شهرهای تفت و ابرکوه منتهی می شود. یزد استان خشتی ایران است. استانی که شهرهای آن همه بویی از خشت را در خود دارند. در این میان در اردکان یکی دیگر از شهر های استان یزد روستایی وجود دارد که یکی از بزرگترین و کهن ترین شهرهای بخش مرکزی اردکان است و دارای قدمتی ۶۰۰۰ ساله است. شهر تاریخی عقدا از شهرهای شمالی استان یزد است. در میانه جاده نائین به اردکان و از توابع شهرستان اردکان است.

در راه نایین به یزد به فاصله ۷۴ کیلومتر از نایین، نخستین آبادی بزرگ، عقدا است. نامش در کتب تاریخی یزد برده شده و همیشه سرحد و حد فاصل میان نایین و یزد شمرده شده است. شهر تاریخی عقدا از روستاهای تاریخی استان یزد است. دیدنی‌های جالب توجهی دارد و به دلیل وجود همین بناهای تاریخی مورد توجه گردشگران است.

شهر عقدا

بافت تاریخی شهر عقدا

بافت تاریخی عقدا در شهرستان اردکان یکی از بکرترین بافت‌های تاریخی استان یزد است. ۳۰ هکتار از وسعت ۸۴ هکتاری شهر عقدا را شامل می‌شود. مهم‌ ترین ویژگی تاریخی این بافت، وجود معماری‌های متوالی از دوره‌های مختلف تاریخی از دوره آل‌ مظفر تا دوره معاصر است که نشان از قدمت تمدن در این شهر دارد. عقدا از مضافات و توابع یزد است و احداث آن را به «عقدار» نامی از سرهنگان یزد، منسوب دانسته اند. اطراف دهستان عقدا 20 ده قرار دارد. عده ای در پهنه بیابانی و عده ای در دامنه کوه های نزدیک به آن واقع شده است. این روستای تاریخی مربوط به قبل از اسلام و معاصر با شهرستان میبد می باشد.

شهر عقدا

علت نامگذاری عقدا

عقدا تا حدود قرن ۷ با داشتن ساکنینی کاملا زرتشتی به «گبرگاه» معروف بوده است. روایت های زیادی در خصوص انتخاب اسم شهر وجود دارد. به طوری که در روایتی آمده است که به سبب آن که این شهر فاقد دیوار دفاعی بوده است، راهزنان مادام به این روستا حمله می‌کردند؛ اما در یک روز خواجه نصیرالدین طوسی با اتراق در آنجا، طرح ساخت دیوار را داده و می گوید تنها کسانی که مسلمان شوند حق ماندن در این شهر را دارند.

شهر عقدا

پس از مسلمان شدن اکثر اهالی، در یک شب، همزمان عقد ۴۰ دختر و پسر تازه مسلمان شده انجام می شود. از آن زمان به بعد، اسم این شهر به « عقدگاه» و سپس « عقدا» تغییر می کند. اما روایت دیگری این ماجرا را در خصوص «عقدار» یکی از سرهنگ ‌های یزدگرد، نسبت داده اند. وجه تسمیه آن را نیز از همین امر می دانند.

بیشتر بخوانید  غار نمکدان، غاری بلورین در استان هرمزگان

جاذبه های دیدنی شهر عقدا

آب انبار حاج محمود عقدا

در عقدا هم مثل سایر مناطق استان یزد، در گذشته آب مصرفى جهت شرب و مصارف خانگى از آب انبارها تامین مى شده است. این آب انبارها بیشتر توسط افراد خیر ساخته و وقف می شده است و به نام خودشان نام می گرفته است. از جمله این آب انبار، که به نام بانی آن حاج محمود نامیده می شود را می توان نام برد.

مدرسه علمیه عقدا

مدرسه علمیه عقدا، در مجاورت بازار و از خشت و گل بنا شده است. اما در داخل ساختمان نماهای آجری به چشم می خورد. ورودی مدرسه را هشتی آجری با پنج سکو تشکیل می دهد. به نیت پنج تن آل عبا طراحی شده و پلان بنا مربع شکل است. در دل زمین حوضی بزرگ ساخته اند. چند سال قبل به باغچه تبدیل شده است. در هر چهار جهت بنا، کلاس و حجره های طلاب به صورت قرینه همدیگر ساخته شده اند. اتاق وسیعی در ضلع جنوبی با بادگیری متوسط قرار گرفته و محرابی کوچیک در آن قرار دارد. بر روی دیوار بیرونی این سالن مصرع توانا بود هر که دانا بود هنوز هم در نوع خود زینت افزا می باشد. حوزه علمیه عقدا، با آن درب ورودی بزرگ چوبی اش، نگاه هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

شهر عقدا

چاپارخانه عقدا

چاپارخانه عقدا با زیربنای 367 متر مربع، طول 29 متر، عرض 23.6 و ارتفاع 7.5 متر، چهار برج کوچک دیده ‌بانی دارد که در چهار گوشه آن قرار دارند. این چهار برج به وسیله دیوارهای بلند گلی یا چینه به هم وصل شده‌اند. مانند بیشتر بناهای کویری، برای ساخت چاپارخانه عقدا نیز از خشت، چوب، گل چینه و چوب استفاده شده است. البته با نگاه کردن به سردر ورودی، می‌بینیم که به صورت دو طبقه نماسازی شده و محلی برای استراحت چاپارها بوده است. با گشت دور ‌تا‌ دور بنا، تنها تزئیناتی که می‌بینیم، تزئینات کنگره‌ها در بالای دیوار بنا و برج‌ها است. هنگامی که داخل محوطه چاپارخانه می‌شویم، در ضلع شرقی و غربی، دو سالن برای نگهداری و تیمار چهار پایان و در ضلع شمالی، سالن مخصوصی برای حیواناتی که ارزش بیشتری داشتند ساخته شده است.

مسجد جامع عقدا

در شهر عقدا یکی از قدیمی ترین مسجدهای جامع وجود دارد. این بنا در سال 840 هجری قمری به دست آسیه بی بی دختر محمد اغدائی ساخته شده است. هنگامی که به این مسجد می رویم شاید بیشترین موردی که برایمان جالب باشد، تشکیل مسجد از دو قسمت گرمخانه و تابستانخانه است. البته قسمت تابستانی آن در سال های اخیر ساخته شده است. حد واسطه گرمخانه و تابستانخانه حیاط مسجد است. گرمخانه مسجد، پوشش طاق و تویزه با قوس هایی با قد کم دارد. تابستانخانه دارای گنبد، ایوان و غرفه هایی در طرفین است. بالای سردر محراب بر دیوار گچی، کاشی ای ستاره شکل از نوع کاشی های قرن هشتم، با نقش هایی از گل ساخته شده که در وسط و کناره های آن اشعاری را می توانیم ببینیم.

بیشتر بخوانید  دیوار تاریخی گرگان به بزرگی دیوار چین!

اسم سازنده بنا و تاریخ درست شدن آن روی یک لوح کاشی که سرش مثلثی شکل است به خط نسخ دیده می شود. یکی دیگر از مواردی که می تواند برایمان جالب باشد گنبد نسبتا کوچک این مسجد است. با آجر سنگ فرش شده و بر بالای گنبد آن محلی برای قرار گرفتن موذن ساخته شده که به وسیله پله به پشت بام وصل می‌گردد و به آن گلدسته می گویند. در هنگام خارج شدن از مسجد بد نیست به شعری که در ورودی اصلی مسجد به خط کوفی گچ بری شده است، نگاهی بیاندازیم.

شهر عقدا

دروازه عقدا

در گذشته دور تا دور عقدا را حصاری بزرگ گرفته بوده است. امروزه از این حصار جز دروازه ورودی آن و بخش هایی اندک چیزی بر جای نمانده است. این دروازه را دروازه بزرگ عقدا می نامند. از دو برج استوانه ای شکل کنار هم ساخته شده و از بالا به یکدیگر متصل شده اند. بر بدنه برج تیرکش هایی برای هدف قرار دادن مهاجمان تعبیه شده است. این بنا به تازگی مرمت شده و امروزه نیز به عنوان دروازه ورودی به بافت تاریخی عقدا شناخته می شود.

شهر عقدا

مسجد هلاکو عقدا

مسجد هلاکو مربوط به دوره صفویه است و در شهرستان عقدا، محله هلاکو واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۷۵۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مسجد از آجر بنا شده و در دو طبقه ساخته شده و هر طبقه منحصرا یک اتاق دارد. در سال های اخیر سقف و پیکر این مسجد فرو ریخته است و اخیرا تعمیر و مرمت شده است. سنگ تاریخی آن را که مدتی از محل خارج کرده و در خانه ای نگهداری می کردند، مجددا در بنا نصب شده است.

شهر عقدا

مسجد صلیب عقدا

مسجد صلیب عقدا دو طبقه بوده و از طبقه بالایی آن جهت اقامه نماز استفاده می شده است و طبقه زیرین آن برای عبور آب جوی قنات احداث شده است و چندین پنجره در جهت های مختلف را دارا است که در گذشته برای شستشو لباس و وسایل استفاده می شده است. ساختمان این مسجد، توسط معماری مسیحی ساخته شده که در طرح آن شکل صلیب در نظر گرفته شده و از بالا به شکل صلیب به نظر می آید.

بیشتر بخوانید  قلعه پرتغالی های جزیره هرمز ، دژی مستحکم در تاریخ استعمار

برج خواجه نعمت شهر عقدا

این برج سه طبقه و بلند به همت و پیشنهاد خواجه نعمت به دولت مرکزی برای استفاده کاروان ها در دوره صفویه بنا گردیده است و دارای دو شتر خوان (به منظور خواباندن و استراحت شترها بوده) است که در آن می توان ظرافت معماری ایرانی را مشاهده نمود.

خانه میرزا رضای کرمانی عقدا

میرزا رضای کرمانی فرزند ملاحسین عقدایی است که پدرش از طرف حکومت عقدا به کرمان تبعید می شود و میرزا در شهر کرمان پرورش می یابد. این بزرگ مرد متقارن با جشن پنجاهمین سال سلطنت ناصرالدین شاه در حرم عبدالعظیم حسنی این شاه ستمگر را به قتل می رساند.

اقامتگاه بوم گردی انار شهر عقدا

اقامتگاه بوم گردی انار عقدا دارای 15 باب اتاق است که در طبقات همکف و اول قرار گرفته اند. پیشینه این اقامتگاه به بیش از 300 سال پیش و دوران صفویه باز می گردد. اقامتگاه بوم گردی انار عقدا در نوروز سال 1396 پس از انجام عملیات مرمت و بازسازی فعالیت خود را آغاز کرد. از لحاظ موقعیت مکانی، اقامتگاه انار در بخش عقدا و در فاصله 35 کیلومتری از شهر اردکان واقع است. همچنین فاصله اقامتگاه بوم گردی انار تا شهر یزد نیز حدود 90 کیلومتر است. به دلیل حفظ معماری سنتی و القاء حسی نوستالژیک، برخی اتاق های اقامتگاه بوم گردی انار فاقد یخچال، حمام و سرویس بهداشتی هستند. برای آسایش هرچه بیشتر مهمانان، حمام و سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی به صورت عمومی در محوطه اقامتگاه تعبیه شده است.

شهر عقدا

یخچال نیز به صورت عمومی در محوطه اقامتگاه وجود دارد که در صورت هماهنگی قبلی با پرسنل این مجموعه، امکان استفاده از آن برای گردشگران فراهم شده است. شایان ذکر است اتاق های این مجموعه نیز فاقد تلویزیون هستند. افراد سالمند و خانواده هایی که کودک خردسال به همراه دارند توجه نمایند که اقامتگاه انار عقدا در بخش های داخلی و طبقات دارای پله می باشد. مهمانان عزیزی که به دنبال فرصتی برای دوری از زندگی روزمره و ماشینی هستند، می توانند در اقامتگاه بوم گردی طعم زندگی به سبک سنتی را تجربه کنند.

شهر عقدا

بهترین زمان سفر به شهر عقدا

به دلیل قرارگیری شهر عقدا در استان یزد شرایط و اقلیم آب و هوای حاکم در این منطقه همانند یزد است. یزد منطقه ای کویری است پس آب و هوایی کویری و گرم و خشک دارد. از آن جایی که منطقه گرمی است بهتر است که در فصل های خنک و سرد سال به آنجا بروید. بهار هم فصل به نسبت پر گردشگری در این شهر تاریخی محسوب می شود.

 


در ادامه می توانید مطلبی درباره روستای تاریخی فهرج در یزد بخوانید

با روستای تاریخی فهرج در گوشه ای از یزد آشنا شوید


 

پر بازدید ترین مطالب

 

——————————————–

 1. ویزای بشر دوستانه برزیل صدور ویزای بشر دوستانه برزیل برای شهروندان افغان
 2. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 3. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 4. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید
 5. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 6. جنگل مشه سویی اردبیل جنگل مشه سویی اردبیل، جنگلی با استخری جوشان
 7. خاک های خوراکی جزیره هرمز خاک های خوراکی جزیره هرمز؛ این منطقه خاکش قابل خوردن است!
 8. ویزای بلاروس برای افغان ها اخذ ویزای بلاروس برای افغان ها
 9. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 10. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 11. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 12. باغ گل های اصفهان باغ گل های اصفهان کجاست؟
 13. تنگه دارانداش تنگه دارانداش، آغاز ترشح آدرنالین + تصاویر
 14. آبشارهای مازندران آبشارهایی بکر و خیال انگیز در گوشه کنارهای مازندران
 15. روستای سلخ قشم روستای سلخ، روستایی در قلب جزیره قشم
 16. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 17. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 18. جنگل دالخانی جنگل دالخانی ، بهشتی در رامسر
 19. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب
 20. دره مجسمه های جزیره هرمز و قوه تخیلی که برانگیخته شده

--------------------------------------------

ویــــزا

--------------------------------------------

تــورهای داخلی

--------------------------------------------

تــورهای خارجی

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست