جاذبه های گردشگری چابهار

جاذبه های گردشگری چابهار

visibility1,032

چابهار یکی از مهم ترین شهرهای بندری ایران است. از نظر اقتصادی و گردشگری بسیار مورد توجه عموم مردم قرار دارد. این شهر در جنوب شرقی سیستان و بلوچستان واقع شده است. تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه‌ی دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. به دلیل جاذبه های بی نظیری که در این شهر بندری وجود دارد به آن لقب «بهشت» جنوب ایران داده شده است. قطعا از سفر به آن رضایت کامل را خواهید داشت. اگرچه چابهار به دلیل قرار گرفتن در منطقه آزاد در گذشته بیشتر برای خرید مورد استقبال قرار می‌گرفت، ولی این روزها طبیعت چابهار گردشگران زیادی را جذب می‌کند. آنطور که می‌گویند اگر دلت می‌خواهد در زندگی، راه رفتن در مریخ را تجربه کنی، حتما سری به چابهار بزنید. در ادامه داوین گشت قصد دارد جاذبه های گردشگری در چابهار را به شما عزیزان معرفی کند. با ما همراه باشید.

جاذبه های طبیعی و فرهنگی چابهار

ساحل مکران از جاذبه های گردشگری چابهار

ساحل مکران به خط ساحلی ایران در محدوده دریای عمان اطلاق می‌شود. بیشتر خط ساحلی مکران در استان سیستان‌ و بلوچستان قرار دارد. از اهمیت ساحل مکران همین بس که تنها بندر اقیانوسی ایران، یعنی چابهار، در آن قرار گرفته است. نام این خط ساحلی در کتابهای تاریخی بسیار قدیمی هم آمده است. نام آن با تجارت و دریانوردی ایران گره خورده است. جدا از اهمیت استراتژیک این منطقه در ایران، طبیعت شگفت‌انگیز سواحل مکران چشم‌ها را خیره می‌کند. خط ساحلی مکران با صخره‌های بلند مرتبه‌اش شناخته می‌شود. ساحل بکر و دست‌نخورده و عاری از زباله‌های انسانی یکی دیگر از ویژگی‌های مهم سواحل مکران است.

یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های سواحل مکران، دریاچه صورتی لیپار است. فعالیت پلانکتون‌های بستر دریاچه باعث رنگی شدن آب آن شده‌اند. دریاچه لیپار، بستر زیست گونه‌های متنوع جانوری است. همین مساله اهمیت دریاچه لیپار را چند برابر کرده است. نکته جالب اینکه دریاچه دیگری مشابه دریاچه صورتی لیپار در جهان وجود دارد. در انگلستان واقع شده است. دریاچه صورتی گیبسون انگلستان خواهر دوقلوی دریاچه صورتی لیپار در ایران است. روستای تاریخی تیس در خط ساحل مکران قرار دارد.

در این روستا می‌توانیم نگاهی به غارهای سه‌گانه «بان میسیتی» بیاندازیم. در قهوه‌خانه ساحلی این روستا و همچنین پلاژ ساحلی آن تا غروب آفتاب خیره به دریا بمانیم. این پلاژ خارج از روستاست و در جاده اسکله تیس قرار دارد. گردشگران معمولا برای تفریحات آبی به این ساحل می‌آیند. حتی یک اسکله صیادی هم در این قسمت از سواحل مکران وجود دارد که جای مناسبی برای صید آبزیان سواحل جنوب است. ادویه محلی، لباس‌های سوزن ‌دوزی و حصیر از جمله سوغاتی های اینجاست.

جاذبه های گردشگری چابهار

روستای درک از جاذبه های گردشگری چابهار

روستای درک، در بخش زرآباد، که در شهرستان کنارک، نزدیک چابهار در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. در واقع روستای درک، بین دو بندر مهم ایران، یعنی بندر چابهار و بندر عباس، قرار دارد. بر خلاف تصور بیشتر مردم، استان سیستان و بلوچستان، یکی از امن‌ترین و زیباترین مناطق گردشگری ایران است. این روزها، توجه گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب کرده است. ساحل روستای درک، جزو یکی از زیباترین و پاک‌ترین سواحل ایران است.

برخلاف سواحل شمالی ایران، ساحل روستای درک، عاری از هرگونه زباله است که قدم زدن در کنار ساحل و شنا در دریای عمان را بسیار لذت بخش می‌کند. اینجا، همان جایی است که دریای عمان به اقیانوس هند می‌رسد. تقابل صخره‌های بلند و سنگی و درخت‌های نخل با دریا، مناظری می‌سازند که نظیر ندارند. مهم‌ترین دیدنی روستای درک تقابل ماسه‌های داغ و سوزان کویری با آغوش باز دریاست. یکی شدن کویر و دریا، یکی از خاص‌ترین پدیده‌های طبیعی است که تنها در مکان‌های انگشت شماری از دنیا دیده می‌شود.

سواحل شب تاب تنگ چابهار

شب تاب های دریایی یا فیتوپلانکتون ها سواحلی درخشان و نورانی را در شب های تاریک پاییز و زمستان به سواحل چابهار می آورند. در تاریکی شب، در کنار ساحل شب تاب های آبی رنگ به همراه موج آبی به ساحل رفت و آمد می کنند. تعداد زیادی از آنها در ماسه های ساحل می مانند و تعدادی دوباره به آب بر می گردند. برای دیدن آنها باید جایی تاریک در ساحل چابهار را پیدا کنید. در این سال ها، تعداد فیتوپلانکتون های چابهار کمتر شده است. متاسفانه عده ای از گردشگران نیز این موجدات را در لیوان ریخته و با خود می برند اما عمر آن ها کوتاه است و خیلی زود درخشش شان از بین می رود.

جاذبه های گردشگری چابهار

گل فشان های سواحل از جاذبه های گردشگری چابهار

گل فشان ها پدیده های بسیار نادر و حیرت انگیزی هستند که می توان آن ها را در سواحل چند نقطه از دنیا مشاهده کرد. استان سیستان و بلوچستان در کشورمان از جمله این مکان هاست که چند چشمه گل فشان زیبا را درون خود جای داده است. بر اساس اطلاعاتی که زمین شناسان ارائه داده اند، فقط در ۲۴ منطقه ساحلی در دنیا پدیده گل فشان وجود دارد. این گل فشان ها را اغلب در قاره آسیا، اروپا و آمریکای شمالی می توان مشاهده کرد. از نمونه های مشابه این پدیده در آسیا می توان پدید گل فشان سایدوژ در اندونزی، زینگ در کشور چین و… را نام برد. این پدیده ها، علاوه بر زیباییشان، خواص درمانی زیادی هم دارند و گردشگران پزشکی بسیاری را به سمت خود می کشانند.

جاذبه های گردشگری چابهار

خلیج پزم تیاب

بندر صیادی پزم تیاب، یکی از جاهای جاذبه های گردشگری چابهار محسوب می‌شود و از توانمندی‌ها و پتانسیل‌های بالقوه گردشگری، تفریحی و اقتصادی خوبی برخوردار است. این بندر در حاشیه دریای عمان واقع شده است و با ساحلی آرام و دلنشین، توجه هر ناظر و بیننده‌ای را به خود جلب می‌‌‌‌‌‌‌‌کند. بندر پزم تیاب شبیه به یک شبه جزیره است. دماغه ساحل پزم تیاب، به وال یا نهنگ شباهت دارد و شکل، موقعیت و پیکربندی خلیج پزم به‌طور کلی شبیه به خلیج چابهار، اما به اندازه نصف آن است. نام بندر پزم بر‌‌‌گرفته از پوزه کوه است. همچنین در بین مردم بومی به خلیج تیاب (ساحلی) معروف است.

جاذبه های گردشگری چابهار

ساحل تیس

روستای تیس، یک روستای باستانی است که در شمال چابهار و در فاصله ۱۰ کیلومتری از مرکز شهر چابهار قرار دارد. روستای تیس با مکان های تاریخی و باستانی ویژه‌ای شناخته می‌شود که مهمترین آنها، گورستان جن، مسجد جامع تیس و غارهای سه گانه بان مسیتی است. ساحل تیس شیب ملایم و عمق مناسبی دارد و فضای مناسبی برای شنا و آبتنی ایجاد کرده است. در اطرف این منطقه که قدمتی تاریخی دارد، بناهای قدیمی به چشم می‌خورند. «پارک ساحلی تیس» نیز،‌ در نزدیکی ساحل، امکانات مناسبی برای گذراندن یک روز سرشار از تفریحات آبی دارد. در سواحل تیس، انواع وسایل و تفریحات آبی مانند قایق و جت اسکی، موجود است.

غارهای بان مسیتی از جاذبه های گردشگری چابهار

در روستای تیس سه غار باستانی وجود دارند که به نام غارهای سه گانه تیس مشهور هستند. مردم محلی این غارها را بان مسیتی می نامند. در زبان بلوچی، بان به معنای مرد صالح و خداپرست و مسیتی به معنی پرستشگاه است. با توجه به شواهد موجود ظاهرا این غارها در گذشته به عنوان پرستشگاه استفاده می شدند. غارهای سه گانه تیس شامل یک غار طبیعی و دو غار دست ساز و مصنوعی هستند که در ارتفاع ۲۵ متر بالاتر از سطح زمین قرار گرفته اند.

غار اول که طبیعی است به صورت نیم دایره است و با تراشیدن دیواره کوه توسعه یافته است. درون این غار مقبره ای با دیوارهای گچی سفید رنگ قرار دارد. مکعبی از سنگ و گچ بر فراز مقبره ساخته شده که زیربنای یک گنبد کوچک است، بدنه‌های اطراف این مکعب را با گچ به رنگ سفید درآورده‌اند. بر دیواره های مقبره خطوط و علاماتی ترسیم شده که به خط گجراتی و هندی شباهت زیادی دارد. در ورودی مقبره به موازات دهانه ورودی غار و رو به دره تیس واقع شده است.

غار دوم که مصنوعی و دست ساز است، سمت راست غار اول و در فاصله هفت قدمی آن قرار دارد. آثار تراش و کنده کاری را به راحتی می توان در این غار مشاهده کرد. ارتفاع دهانه این غار هشتاد سانتیمتر است و سقف کوتاهی دارد. انتهای این غار مسدود شده و احتمال می رود این غار با غار سوم مرتبط بوده یا آن که به چاه های زیرزمینی که محل دفن مردگان بوده راه داشته است. غار سوم در فاصله ۵۰ متری غار اصلی و در سمت چپ آن قرار دارد. این غار نیز به صورت مصنوعی و دست ساز ساخته شده و طول دهانه ورودی آن ۲۰ متر است.

جاذبه های گردشگری چابهار

تمساح گاندو

باهوکلات روستای در نزدیکی چابهار است که به واسطه میزبانی گونه ای خاص از تمساح ایرانی به جاذبه ای دیدنی برای گردشگران بدل گشته است. در باهوکلات منطقه حفاظت شده ای به نام گاندو وجود دارد که میزبان نوعی تمساح خاص به همین نام است که به تمساح مردابی یا پوزه کوتاه ایرانی شهرت دارد و منطقه نیز نام خود را از او گرفته است.

جالب است بدانید این تمساح یکی از نمونه های نادر تمساح در دنیا بوده و دارای پوزه ای کوتاه تر از سایر هم نوعانش است. منطقه حفاظت شده گاندو که در انتهای گوشه جنوب شرقی کشور در استان سیستان و بلوچستان و در طول مرز ایران و پاکستان قرار دارد جاذبه های ارزشمندی از جمله جنگل های کم نظیر حرا، پرندگان مختلف از جمله بسیاری از پرندگان خاص شبه قاره هند و دهستان های موز را در دل خود جای داده است. اگر مسافر چابهار شدید حتما سری به باهوکلات بزنید و از تمساح پوزه کوتاهش دیدن کنید.

جاذبه های گردشگری چابهار

تالاب لیپار از جاذبه های گردشگری چابهار

تالاب لیپار یکی از جاذبه های منحصر به فردی است که در کرانه دریای عمان ایران قرار دارد و تنها چهار نمونه ی مشابه از آن در سراسر جهان مشاهده شده است. این دریاچه به دلیل رنگ صورتی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از نظر زیست محیطی بسیار امن برای تعداد زیادی از گونه‌های جانوری به شمار می‌رود؛ ولی بعضی از این تالاب‌ها در دیگر نقاط جهان که شاید شمارشان به تعداد انگشتان یک دست باشند، به دلیل رنگ خاص خود از بقیه متمایز شده‌اند. آب این تالاب‌ها بنا به دلیل وجود باکتری‌ها و پلانکتون‌های گیاهی به رنگ شیر-توت فرنگی است و از این رو، برای نوشیدن به نظر مناسب می رسند، ولی در واقعیت جزو شورترین آبگیرهای جهان هستند. به شدت توصیه می شود که این آب را میل نکنید.

جاذبه های گردشگری چابهار

کوه‌های مریخی چابهار

اگر در حدود 40 تا 50 کیلومتر پس از شهرستان چابهار، در مسیری که به سمت بندر گواتر می رود، به سمت چپ جاده و رو به دریا نگاه کنید؛ یکی از شگفت انگیزترین پدیده های اکوتوریستی ایران به نام کوه های مریخی Martian Mountains خود نمایی می‌کند. کوه‌های مريخی يا مينياتوری، با اشکال خاص خود تداعی‌کننده خوبی از شکل کوه ها و صخره های مریخ و ماه برای ما هستند. کوه های مریخی که با نام‌های کوه‌های میناتوری، هزار دره، کالانی و آریا نیز شناخته می‌شوند، به صورت چاک‌چاک با دره های عمیق در فاصله کمی از خلیج گواتر قرار دارند. جالب است بدانید که منطقه فاقد پوشش گیاهی خاصی می‌باشد.

این کوه‌های رسوبی به دلیل نوع خاص فرسايش کوه های چابهار ایجاد شده‌اند. در نگاه اول این‌طور به نظر می‌رسد که شیارها، توسط انسان ها تراشیده شده‌‌اند و طبیعی نیستند؛ اما باید گفت که این پدیده کم‌نظیر حاصل فرآيندهای تکتونيکی به دليل فرو رانش پوسته عمان به زير مکران است که در اثر فرسايش سريع به وسيله باد و باران ایجاد شده‌اند. ارتفاع کوه‌های مريخی در نقاط مختلف متفاوت است به طوری که برخی از آنها 5 متر و برخی ديگر بيش از 100 متر ارتفاع دارند.

جاذبه های گردشگری چابهار

ساحل بریس از جاذبه های گردشگری چابهار

سواحل بریس که آن را با نام بندر صیادی بریس نیز می شناسند، یکی از مکان های طبیعی بسیار زیبا در لیست جاذبه های گردشگری چابهار می باشد که در امتداد ساحل دریای عمان، در جوار کوه‌های مریخی، نزدیک به نقطه صفر مرزی، قرار دارد. ساحل بریس دارای دیواره های صخره ای است که از بالای آن ها می توانید زیبایی دریای عمان را ببینید. این منطقه دیدنی حدود ۶۰ کیلومتر با شهر چابهار فاصله دارد و دارای مردمانی خونگرم و مهمان نواز می باشد که شغل اصلی اکثر آنها صیادی در دریا است و از این طریق کسب درآمد میکنند.

از زیبایی های این منطقه می توان برخورد آب دریا به صخره ها، گوش سپردن به صدای مرغان دریایی و مشاهده منظره دریا و لنج های ماهیگیری را نام برد. از این منطقه با عنوان بهشت پرندگان مهاجر، یاد می‌شود. در نوار ساحلی چابهار تا بندر گواتر، در سواحل صخره‌ای، ماه‌هایی از سال که وزش بادهای موسمی افزایش می‌یابد، پدیده موج فشان اتفاق می‌افتد. موج فشان‌ها، فواره های طبیعی هستند، که ارتفاع بلندترین‌شان به ۲۰ متر هم می‌رسد. فصل مونسون، بهترین زمان برای مشاهده این پدیده، در سواحل صخره‌ای جنوب است.

جاذبه های گردشگری چابهار

ساحل صخره‌ای-خزه‌ای چابهار

ساحل صخره‌ای چابهار یا دریا بزرگ، به یکی از تفرجگاه‌های مردم چابهار تبدیل شده است. موج‌های سهمگین بعد از برخورد با صخره‌های کنار ساحل چندین متر به هوا پرتاب می‌شوند که جلوه‌ی بی‌نظیری به این ساحل می‌دهند. ارتفاع این امواج به ۱۵ متر می‌رسد و در فصل مرداد و مصادف با وزش بادهای موسمی است. برخورد موج ها و صخره ها همیشه دیدنی و زیباست. موج هایی به ارتفاعی حدود ۳-۵ متر همیشه باعث هیجان و صحنه هایی بی بدیل می شود.

جاذبه های گردشگری چابهار

جاذبه های تاریخی چابهار

قلعه پیروز گت چابهار

قلعه ی پیروز گت، قلعه ای در پنج کیلومتری شمال غربی چابهار است که متعلق به دوران اشکانیان یا ساسانیان می باشد. “گت” که در زبان بلوچی به معنای رئیس، سردار و بزرگ است به نام پیروز افزوده شده که احتمال می رود این نام، همان پیروز ساسانی است که ملقب به “کوشان شاه” بوده است و این قلعه نام او را به یادگار از همان دوران با خود به تاریخی کنونی کشانده است.

مسجد جامع تیس از جاذبه های گردشگری چابهار

مسجد جامع تیس یا مسجد طوبی در روستای تیس شهرستان چابهار قرار دارد. پیشینه این مسجد زیبا به صدر اسلام باز می‌گردد و قدمت آن ۱۲۵۰ سال است و به روایتی دومین مسجد بعد از اسلام در ایران است. مسجد جامع تیس از لحاظ معماری و تزیینات داخلی مانند مساجد کشورهای پاکستان و هند است. از عناصر کالبدی و گونه‌ای معماری مساجد ایرانی اسلامی مناره نام دارد و این مسجد مانند اکثر مساجد اهل تسنن دارای یک مناره است. به همین دلیل این مسجد قدیمی به مسجد تک مناره نیز شهرت دارد. به دلیل افزایش جمعیت، مردم روستا مسجد را گسترش داده اند.

جاذبه های گردشگری چابهار

قلعه پرتغالی ها از جاذبه های گردشگری چابهار

در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار در استان سیستان و بلوچستان، روستایی به نام تیس قرار دارد که در میان طبیعت زیبایش قلعه ای تاریخی را هم جای داده است. قلعه ای که قدمت طولانی و معماری جذابش از آن جاذبه ای تماشایی ساخته است. قلعه بر روی تپه ای در کنار خلیج ساخته شده است. در زمان های دور، نگهبان ها بر روی ۴ برج نیمه مدور و ۱۵ متری این قلعه می نشستند تا اطراف را دیده بانی کنند و در صورت احتمال خطر، قلعه را در حالت آماده باش قرار دهند. گاهی هم که خلیج طوفانی بود و رفت و آمد کشتی ها به سختی انجام می شد این برج ها مثل فانوس دریایی کشتی ها را هدایت می کردند.

جاذبه های گردشگری چابهار

آرامگاه سید غلام رسول از جاذبه های گردشگری چابهار

مقبره سید محمد مشهور به سید غلام رسول، زیارتگاه مسلمانان هند و مردم منطقه بوده است. این زیارتگاه در حاشیه ضلع شرقی و در پنج کیلومتری شمال غربی خلیج چابهار قرار دارد. قدمت این آرامگاه به سال ۴۵۶ ه.ق باز می‌گردد.

جاذبه های گردشگری چابهار

گورستان جن از جاذبه های گردشگری چابهار

در جنوب شرقی ترین نقطه ایران، گورستانی با سنگ قبرهای عظیم الجثه مکانی جالب برای ماجراجویانی است که به دنیای ماورا الطبیعه علاقه دارند. گورستان جن در روستای تیس نزدیک شهر چابهار همون جایی که سنگ قبرهای بزرگ و عجیبی داره و محلی ها رو به این باور رسونده که این گورها محل دفن آدمیزاد نیست.

موزه محلی چابهار

این موزه در ساختمان قدیمی فرمانداری برپا شده است. ساختمانی دو طبقه که از آثار زیبای به جا مانده از دوران قاجار است. در این بنای ششصد و پنجاه متری با سه در ورودی شامل آثار باستانی و ارزشمند است. این آثار باستانی به سه دوره پیش از تاریخ، تاریخی و معاصر تقسیم شده اند. در قسمت پیش از تاریخ لیوان آجری، پیاله، کوزه، کاسه مرمری و فال های پر نقش و نگار وجود دارد. در قسمت تاریخی هم سکه های ساسانی و پوشش بام سفالی و… در معرض نمایش قرار گرفته است. در قسمت معاصر وسایلی نظیر مجسمه حیوان، تاج سردرب ساختمان قدیم فرمانداری، سنجاق سر، تعویذ، گوشواره و… دیده می شود. در بخش مردم شناسی این موزه علاوه بر کتابخانه ماکت هایی از مردم بلوچ در حال زندگی روزمره می بینید که شما را با عروسی و عزا، کشاورزی و صید و… آشنا می کند.

جاذبه های گردشگری چابهار

 

بیشتر بخوانید  روستای فیلبند ، ییلاقی بر فراز ابرها

 


برای رزرو تور چابهار و مشاهده جزییات آن می توانید وارد لینک زیر شوید و یا با کارشناسان ما در داوین گشت تماس حاصل نمایید

تور چابهار


 

پر بازدید ترین مطالب

 1. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 2. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 3. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 4. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 5. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 6. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب
 7. میدان نقش جهان میدان نقش جهان دیدنی ترین مکان در اصفهان
 8. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 9. تنگه دارانداش تنگه دارانداش، آغاز ترشح آدرنالین + تصاویر
 10. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 11. گره بان خانه هایی با طراحی روسی در روستایی در کرمانشاه به نام گره بان
 12. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید
 13. ماسال دیدنی‌ترین‌ها را در ماسال بشناسید
 14. برگرها آشنایی با خوشمزه ترین برگرهای دنیا
 15. تور آموزشی تور آموزشی پیدا کردن گنج با ظرفیت 500 نفر
 16. شهرک مدور با قوانین عجیب و غریب + ویدیو
 17. سرعین دیدنی ترین ها را با سفر به سرعین تجربه کنید
 18. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 19. خاک های خوراکی جزیره هرمز خاک های خوراکی جزیره هرمز؛ این منطقه خاکش قابل خوردن است!
 20. بابل جاذبه های بی نظیر بابل در یک نگاه

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست