visibility633
زمان مطالعه: 9 دقیقه

در ایران عزیزمان به عنوان یک کشور تاریخی و جایی که فراز و نشیب های زیادی داشته و در دوران مختلف، جایگاه حکمرانی پادشاهان مختلف بوده است، قلعه های تاریخی بسیاری وجود دارد. قلعه های خاص ایران جزو مهم‌ترین آثار تاریخی کشورمان محسوب می‌شوند. به واسطه آن ها، می‌توانید با فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم بیشتر آشنا شوید. آنچه امروز در این مطلب داوین گشت قصد معرفی آن را دارد 10 قلعه خاص و مثال نزدنی در گوشه ای از این سرزمین پهناورمان ایران است؛ با ما همراه باشید.

قلعه های خاص ایران

قلعه جنی، جزیره کیش

در جزیره کیش قلعه‌ای کوچک و متروکه در نزدیکی کشتی یونانی قرار گرفته که افسانه‌هایی را در دل خود حبس کرده است. شاید هنگام سفر به جزیره کیش، حتی نام آن را هم نشنیده باشید. این مکان به قلعه جنی کیش معروف است. بازدید از این قلعه در شب واقعا رعب و وحشت ایجاد می‌کند. هیچ کس از مردم محلی حاضر نیستند در این بازدید شما را همراهی کنند. آن ها معتقدند این قلعه توسط جن‌ها تسخیر شده است. وقتی به غروب خورشید نزدیک می‌شویم و آسمان را تاریکی فرا می‌گیرد، قلعه جنی کیش به محل وهم‌انگیز و وحشت‌آوری تبدیل می‌شود.

قلعه های خاص ایران
فرماندار آن زمان کیش بعد از مشاهده اتفاقات عجیب در این قلعه دستور داد که آنجا را تخلیه کنند. این قلعه بعد از آن به مکانی خرابه تبدیل شد. آن ها گمان می کردند که درون این قلعه ارواح و اجنه زندگی می کنند و این گفته هم بر گرفته از صداهایی بود که از درون این قلعه می شنیدند. اما راز این قلعه این است که قلعه جنی یک ساختمان بزرگ است و هیچ چیز غیر عادی دیگری در ظاهر آن دیده نشده است.

قلعه های خاص ایران

در مورد این قلعه داستان های زیادی گفته شده و شنیده شده است. این داستان ها در ذهن مردم به قدری تاثیر گذاشته که اگر صدها دلیل منطقی هم برایشان بازگو کنید باز هم فایده ای در تغییر نظر آن ها ندارد. در ضمن در داخل قلعه چاهی وجود دارد که با توجه به گفته محلیان صداهای عجیبی در شب از آن به گوش می رسد.

قلعه های خاص ایران

قلعه رودخان

قلعه‌ای باشكوه از دوران ساسانی در 20 كیلومتری جنوب غربی فومن خودنمایی می‌كند. این قلعه به قلعه حسامی یا رودخان معروف است. قلعه رودخان در کنار روستایی به همین نام است که جزو قلعه های خاص ایران است. این قلعه با دیوارهایی به طول 1500‌ متر و 65 برج و بارو گردشگران را جذب خود كرده است. فاصله قلعه رودخان تا شهر ماكلوان ۲۵ ‌كیلومتر و تا ماسوله ۴۵‌ كیلومتر و تا شفت ۲۰ كیلومتر است. قلعه رودخان در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده و كنار آن رودخانه‌ای با نام رودخان جاری است.

قلعه های خاص ایران

قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاكم) و قورخانه (محل فعالیت‌های نظامی و زندگی سربازان) تشكیل شده است. ارگ در قسمت غربی قلعه است كه دو طبقه دارد و سازه آن از آجر است. قراول‌خانه‌ها در دو طبقه با نورگیرها و روزنه‌های متعدد برای نظارت سربازان در قسمت شرقی قرار دارند. چشمه‌ای نیز میان قلعه وجود دارد. 40 برج دیده‌بانی دور تا دور قلعه را احاطه كرده است. گفتنی است هیچ دشمنی نتوانسته به این قلعه زیبا نفوذ یا آن را فتح كند. برای آشنایی بیشتر با قلعه رودخان روی لینک زیر کلیک کنید.

قلعه رودخان

قلعه های خاص ایران

قلعه کنگلو

سایه‌ی بال ‌هایش مانند بازوهایی است که می ‌خواهد همه ‌چیز را زیر بال خود بگیرد و مانعی باشد برای جلوگیری از رانش هسته مرکزی دژ. صحبت از قلعه کنگلو است. قلعه‌ای که یک هسته مرکزی و دو بازو دارد و شکل یک عقاب را در ذهن انسان تداعی می‌ کند. قلعه کنگلو با مساحتی حدود سه هزار متر در دامنه های جنوبی رشته کوه “خرو نرو” بر فراز تپه مخروطی و منفرد به صورت شمالی-جنوبی بنا شده است. این قلعه به فاصله تقریبی ۲۰ کیلومتری در جنوب شرقی دو آب در اراضی دهستان راستوپی و خطیر کوه شهرستان سوادکوه در نزدیکی روستای کنگلو روی صخره‌ای قرار دارد.

قلعه های خاص ایران

قلعه کنگلو زمانی در سه طبقه احداث شده ‌بود. اما با توجه به از بین رفتن بخش اعظمی از معماری طبقه سوم، کار کاوش در فضاهای طبقه دوم به روش ارگانیک آغاز شد. در این طبقه سه فضا، یکی در وسط به شکل مستطیل و دو تای دیگر به شکل نیم دایره در دو طرف آن کشف شد. حفاری آن ها تا روی کفی از جنس ملات گچ که در نتیجه پر نمودن طبقه اول احداث شده ‌است، ادامه یافت. این قلعه که شاهکاری از دوره ساسانیان است در یک استتار طبیعی قرار دارد. همچنین موقعیت سوق الجیشی آن باعث شده است قلعه در طول این زمان از گزند مهاجمان و تجاوز دشمنان و حمله مغولان و اعراب در امان بماند.

‌الموت یکی دیگر از قلعه های خاص ایران

این قلعه با صخره‌های سرخ رنگ در میان کوه‌ها، خود را در لیست قلعه های خاص ایران قرار داده است. می‌گویند الموت زمانی زندان بوده است، در صورتی که نه ‌تنها زندانی در ‌کار‌ نبوده، بلکه طبقه اجتماعی خاصی در این قلعه زندگی می‌کردند. طول این قلعه ۱۲۰ متر است.

قلعه های خاص ایران

الموت را پرتگاه‌های ترسناکی احاطه کرده است. تنها راه ورود به آن از طرف ضلع شمال شرقی یعنی قله هودکان است. قلعه الموت زیبایی‌های خاصی دارد، مانند سیستم پیچیده آبرسانی با تنبوشه‌هایی (لوله‌های سفالین که زیر خاک یا میان دیوار کار می‌گذاشتند تا آب از آن عبور کند) به قطر ده‌ سانتی‌متر که از چشمه کلدر آب را به دژ می‌رساند‌ و در حوض‌های سنگی ذخیره می‌کرد‌. در میان قلعه حوضی وجود دارد که هیچ‌گاه خالی از آب نبوده است. به همین دلایل الموت همیشه میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.

قلعه های خاص ایران

قلعه فلک الافلاک

در خرم آباد لرستان، به روی تپه‌ای بلند، یکی از قلعه های خاص ایران قرار گرفته که یادگار دوره ساسانی است. قلعه فلک الافلاک چکیده تاریخ و فرهنگ پر نقش و نگار لرستان است و نماد شهر خرم آباد محسوب می‌شود. این قلعه بر فراز خرم آباد، در کنار رودخانه‌ای قرار گرفته و به قلعه دوازده برجی و دژ شاپور خواست هم شناخته شده است.

قلعه های خاص ایران

معماری این قلعه در نوع خود شاهکاری از خلاقیت و هوش ایرانی به حساب می‌آید. این بنا از زمان ساسانیان به بعد، دچار تحولاتی شده که امضای صفویه و قاجاریه در تار و پود آن مشهود است. قلعه فلک الافلاک در دوره‌های تاریخی مختلف کاربردهای گوناگونی داشته است. امروزه به ‌عنوان موزه‌های مردم شناسی و باستان شناسی، گردشگران بسیاری را به قعر خود می‌کشاند.

قلعه های خاص ایران

قلعه آدم‌خوار اردبیل

قلعه آدم خوار که در روستای کورعباسلو استان اردبیل واقع شده، ساخته‌ی دست بشر می باشد. این قلعه سالیان سال است که متروک مانده است. به دلیل داستان هایی که از آن نقل شده، توریست های تور اردبیل به سراغ آن نمی روند. این قلعه که مربوط به پیش از تاریخ اسلام می باشد در ارتفاعات شهر اردبیل و بر روی سنگ های عظیم الجثه ساخته شده است که استحکام بالای آن را نشان می دهد. قلعه آدم خوار در اردبیل علاوه بر کاربرد نظامی، برای سکونت هم مورد استفاده قرار می گرفت و امکانات لازم برای هر دو منظور را دارا بود.

آثاری در این مکان یافت شده است که متعلق به عصر اشکانی، دوران مفرغ و اسلامی می باشد. دیواره های این قلعه ترسناک که از جنس سنگ و ساروج هستند، ارتفاعی معادل با 300 متر دارند. وسعت کلی قلعه بوینی یوغون بیش از 300 هکتار بوده که به صورت چند لایه ای ساخته شده است.

قلعه های خاص ایران
گفته می شود در گذشته هر فردی که تصمیم به بازدید از قلعه‌ی مرموز آدم خوار اردبیل را می گرفت، این مکان آخرین نقطه زنده ماندن آن بود و پس از رفتن به قلعه، فرد به طور مرموزانه ای ناپدید می شد و دیگر هیچ اثری از او نبود. بررسی های انجام شده بر روی این قلعه نشان می دهد که معماری عجیب آن و ارتفاع زیاد دیواره ها سبب گشته که دسترسی به آن غیر ممکن باشد و افرادی که راهی این مکان می شدند به نحوی یا درون قلعه گیر کرده و گم می شدند و یا از راه دیگری راهی می شدند. گم شدن افراد درون قلعه آدم خوار اردبیل سبب می شد که تا چندین وقت آن ها بدون آب و غذا بمانند و در نهایت در همان مکان بمیرند.

قلعه های خاص ایران

نارین قلعه میبد

یزد سرزمینی جادویی است که گویی زمان را در انحصار خود درآورده و به عقربه‌ها اجازه‌ی چرخش نمی‌دهد. این قسمت از ایران پر از بناهای متعلق به دوره‌های گذشته‌ی تاریخی است که به نسل امروز ارث رسیده است. میبد یزد جواهری در دل خود دارد که یکی از پر قدمت‌ترین قلعه های ایران محسوب می‌شود و بر فراز شهر جا خوش کرده است.

قلعه های خاص ایران

نارین قلعه میبد یا همان نارنج قلعه بافت تاریخی به جامانده از دوره‌ی ساسانیان است. این قلعه ارزش بالایی در بین میراث باستانی یزد دارد. این قلعه که در ایام دور به دژ دالان هم شناخته می‌شده، بعد از ارگ بم یکی از بزرگ ترین بناهای خشتی ایران به‌ حساب می‌آید و جذابیت زیبایی به میبد بخشیده است.

قلعه های خاص ایران

از قلعه های خاص ایران، قلعه سریزد

قلعه‎‌ی سریزد در شهرستان مهریز قرار دارد. قلعه‎ سریزد از بناهای پیچیده‎ قبل از اسلام و مربوط به دوره‎ ساسانیان می‌‎باشد. این بنای عظیم در حدود ۱۴۰۰ سال قدمت دارد. این قلعه لقب بزرگ ترین صندوق امانات خشت و گل را دارد. قلعه‎‌ی سریزد در سه طبقه‎‌ی خشت و گلی بنا شده و کاربری نظامی کمتری داشته است.

قلعه های خاص ایران

پیش بینی می‌‎شود کاربری اصلی این قلعه حکومتی و دفاعی بوده است. در حدود ۴۶۸ حجره در این قلعه شناسایی شده است. هر کدام  این حجره ها متعلق به خانواده‎‌ای بوده تا آب و آذوقه و پول و جواهرات خود را در زمان حمله‎‌ی دشمن در آنجا نگهداری کنند و در قلعه پناه بگیرند. قلعه‎ سریزد از قدیمی‌‎ترین و بزرگ ترین گاو صندوق‌‎های تاریخ به حساب می‌‎آید.

قلعه های خاص ایران

قلعه مارکوه نمایانگر قلعه های خاص ایران

قلعه مارکوه واقع بین رامسر و تنکابن است. این قلعه ۶۰۰ متر مربع وسعت دارد. نام این قلعه برگرفته از روستایی که در آن قرار دارد، است. اما مسئله‌ی مهم این است که بعضی افراد معتقدند این نام‌گذاری به دلیل مارهای زیاد موجود در آن منطقه است. به دلیل اینکه این قلعه‌ی مستحکم در دوره‌های گوناگون اسلامی وجود داشته و در جنگ بسیار مورد حمله و هجوم قرار گرفته، از آن عظمت بسیار زیبا و باشکوه فقط چهار برج و بارو باقی مانده است.

قلعه های خاص ایران

قلعه پرتغالی‌های قشم

یکی از اصلی ترین مناطق توریستی در جزیره قشم قلعه پرتقالی ها می باشد. معمولا اکثریت گردشگرانی که به این جزیره سفر می کنند از این بقعه تاریخی بازدید می کنند. این قلعه در سال 1507 میلادی با پلان ‏چهار ضلعی نامنظم به فرمان دریانورد پرتغالی آلفونسوآلبر کرک در مساحتی حدود 2 هزار متر مربع ‏ساخته می‌شود.

قلعه های خاص ایران

از مصالح به کار رفته در ساخت قلعه که در امتداد خط ساحلی و ضلع شمالی قشم قرار دارد ‏می‌توان به سنگ‌های آهکی، گچی و ساروج محلی اشاره کرد که از استحکام خوبی برخوردار بوده‌اند و تا به ‏امروز قسمت‌هایی از آن پابرجا مانده است و باعث شده است این قلعه جزو بناهای ماندگار در تاریخ جزیره قشم بشود. برای آشنایی بیشتر با قلعه پرتغالی ها روی لینک زیر کلیک کنید.

قلعه پرتغالی ها

قلعه های خاص ایران

کدام یک از این قلعه‌ها را از نزدیک دیده‌اید؟
آیا شما هم با دیدن آن ها مات و مبهوت شده اید؟
بسیاری از مردم ایران قلعه های مهم کشورمان را نمی‌شناسند. اما با دیدن این قلعه های نام ‌برده ‌شده می‌توان یکی از بهترین سفرها را در ذهن خود ثبت کرد. داوین گشت منتظر نظرات شما عزیزان است.

 


در ادامه می توانید مطلبی درباره سواحل بی نظیر سریلانکا بخوانید

سواحلی واقعی اما خیال انگیز در سریلانکا


 

پر بازدید ترین مطالب

 
 1. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 2. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 3. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 4. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 5. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید
 6. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 7. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 8. میدان نقش جهان میدان نقش جهان دیدنی ترین مکان در اصفهان
 9. تنگه دارانداش تنگه دارانداش، آغاز ترشح آدرنالین + تصاویر
 10. جنگل مشه سویی اردبیل جنگل مشه سویی اردبیل، جنگلی با استخری جوشان
 11. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب
 12. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 13. ماسال دیدنی‌ترین‌ها را در ماسال بشناسید
 14. گره بان خانه هایی با طراحی روسی در روستایی در کرمانشاه به نام گره بان
 15. برگرها آشنایی با خوشمزه ترین برگرهای دنیا
 16. تور آموزشی تور آموزشی پیدا کردن گنج با ظرفیت 500 نفر
 17. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 18. سرعین دیدنی ترین ها را با سفر به سرعین تجربه کنید
 19. شهرک مدور با قوانین عجیب و غریب + ویدیو
 20. فندقلو آشنایی با جنگل فندقلو یکی از مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

--------------------------------------------

ویــــزا

——————————————–

--------------------------------------------

تــورهای داخلی

--------------------------------------------

تــورهای خارجی

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست