visibility5,450
زمان مطالعه: 6 دقیقه

باغ گل های اصفهان یکی از جاذبه های متفاوتی است که در کنار بازدید از جاذبه های تاریخی این شهر تجربه جدیدی برایتان رقم می زند. این باغ با گل های زیبا و رنگارنگش حالتان را حسابی جا می آورد و دقایقی خوش را برایتان می آفریند. کافیست پس از ورود به این شهر آدرس باغ گل ها را از این و آن بپرسید تا شما را به رنگین ترین جاذبه نصف جهان راهنمایی کنند. در ادامه با داوین گشت همراه باشید تا شما را با این جاذبه دیدنی آشنا کنیم.

باغ گل های اصفهان

باغ گل های اصفهان

روزگاری، سفر به اصفهان به دیدن پل های تاریخی و مساجد و… ختم می شد. اما امروزه این شهر جاذبه های دیگری نیز در خود دارد که باغ گل ها یکی از آن هاست. جاذبه ای در ساحل زاینده رود که در دهه 70 به بهره برداری رسید. تا به امروز توانسته جای خودش را در قلب گردشگران و ساکنان شهر باز کند. این باغ کارکردهای تفریحی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی دارد و همین ویژگی برجسته آن به شمار می رود. به کار بردن عناصر معماری سنتی در بناهای باغ نیز باعث شده تا این جاذبه جلوه ای خاص پیدا کند.

در این باغ حدود 395 گونه گیاهی را می بینید که سازگار با شرایط آب و هوایی اصفهان هستند. باغ گل ها يكی از طرح‌های مهم و بزرگ اصفهان به شمار می رفت و به عنوان بخشی از این طرح بزرگ به بهره برداری رسید. هدف این بود که زیبایی های شهر افزایش یابد و دانشجويان و دانش‌پژوهان بتوانند از آن بهره ببرند. ایجاد هوایی پاک، محیطی برای گذران اوقات فراغت، کمک به محیط زیست، ساختن باغ ایرانی با ترکیب فضاهای سنتی و معاصر و شناساندن گیاهان و گل ها به عموم مردم هم بخش دیگری از اهداف این مجموعه را تشکیل می دهند.

باغ گل های اصفهان

بخش های مختلف باغ گل های اصفهان

این فضای وسیع قسمت های مختلفی را در بر می گیرد که به شرح زیر هستند:

بیشتر بخوانید  غار یخگان اردبیل؛ اعجاز معکوس طبیعت

ورودی

پیش از ورود به محوطه باغ با یک ساختمان دو طبقه مواجه می شوید. در طبقه همکف آن اطلاعاتی پیرامون باغ و بذر گل ها در اختیارتان قرار می گیرد. طبقه اول ساختمان همچون ایوانی بوده که در آن می توانید نمایی کلی از باغ را به تماشا بنشینید. در طبقه دوم سالنی جهت نمایش فیلم گیاهان متنوع باغ تعبیه شده است.

باغ گل های اصفهان

محوطه باغ

هنگام ورود به محوطه باغ نرده هایی را مشاهده می کنید که برای مشخص نمودن حریم باغ و جلوگیری از تردد افراد نصب گشته است. حدود 5 هزار متر مربع از فضای باغ به گذرگاه های سنگ فرش شده جهت تردد اختصاص پیدا کرده است. سایر فضاها را آب نماها، چمن کاری های زیبا و باغچه های متعدد تشکیل داده اند. این باغچه ها مزین به گل های فصلی، دائمی و درختچه های زینتی هستند. طراوات خاصی به محیط بخشیده اند و فضایی روح نواز را ایجاد نموده اند. در میان باغ، جوی آبی دیده می شود که طول آن 300 متر است. آب نماهایی که در مسیر گذرگاه ها وجود دارد، شادابی خاصی به محیط بخشیده اند. آب مورد استفاده در فواره ها و آب نماها به صورت چرخشی جریان دارند.

یکی از زیباترین بخش های این باغ در ضلع جنوب شرقی واقع شده است. جایی که برکه ای تماشایی از فرود آبشاری دیدنی پدید آمده است. مساحت این برکه به طور تقریبی 3500 متر مربع بوده و برای پرورش گیاهان آبزی همچون نیلوفر آبی و زنبق به وجود آمده است. خوب است بدانید که به هنگام تاریکی هوا پروژکتورها و نورپردازی هایی که در فضاهای گوناگون باغ در نظر گرفته شده روشن می شوند تا بازدیدکنندگان بتوانند به راحتی از تماشای گل ها لذت ببرند. یکی از قسمت های بی نظیر و تماشایی باغ گل های اصفهان که در مرکز آن قرار دارد طرح فرش ایرانی می باشد؛ این طرح چشم نواز که متشکل از گل ها و بوته های بی شمار است فضایی در حدود 1850 متر مربع را به خود اختصاص داده است.

بیشتر بخوانید  بلیت ایرلاین های خارجی ارز نیمایی نخواهند گرفت

باغ گل های اصفهان

بخش گلخانه

از آن جایی که در فصل زمستان، رویش گل ها و گیاهان در اصفهان کاهش محسوسی پیدا می کند، گلخانه ای سرپوشیده به مساحت 700 متر مربع با شرایط کنترل شده در ضلع شمال شرقی مجموعه ایجاد شده است.

بخش هزارتو

به دلیل اینکه بخش عمده‌ای از بازدیدکننده‌ها را خانواده‌ها تشکیل می‌دهند، برای شادی و تفریح کودکان در باغ گل های اصفهان یک هزارتوی مناسب به ‌وسیله شمشادها ایجاد شده است. این هزارتو در ضلع شمال غربی این مجموعه قرار دارد و کودکان می‌توانند در این بخش به ‌راحتی به شادی و بازی بپردازند.

باغ گل های اصفهان

بخش باغ صخره‌ای

بخشی از باغ گل های اصفهان به گل و گیاهان صخره‌ای اختصاص داده ‌شده است. این بخش مساحتی در حدود 250 متر مربع و ارتفاع 3 متر، از صخره‌های سنگی تشکیل‌ شده است. در این بخش بیش از 250 گونه گیاه قرار داده‌ شده است تا تداعی‌کننده فضای کوهستانی و صخره‌ای باشد.

باغ گل های اصفهان

بخش باغ گل رز

این بخش به گل رز اختصاص دارد. انواع گل‌های رز در اینجا کشت و نگهداری می‌شود. در این بخش با توجه به تنوع گل‌های رز، فضای رنگارنگ و دل‌نشینی به وجود آمده است.

بخش گیاهان دارویی و خوراکی

در باغ گل های اصفهان یک بخش به گیاهان دارویی، خواص آن‌ها و همچنین گیاهان خوراکی اختصاص داده ‌شده است. این بخش در فضایی به وسعت 1170 متر مربع ایجاد شده که در آن انواع گیاهان دارویی مانند اکالیپتوس، گل گاو زبان، اسطوخودوس و غیره اشاره کرد.

باغ گل های اصفهان

بخش گیاهان برگ سوزنی

در این بخش بیش از 86 گونه گیاه که دارای برگ سوزنی هستند، قرار داده‌ شده است و شما در این بخش علاوه بر گیاهان، شاهد درختان برگ سوزنی مانند انواع کاج نیز خواهید بود. از دیگر بخش‌های این باغ گل می‌توان به بخش‌های کوچک اشاره کرد:

 • بخش باغ گیاهان پیازی با بیش از 38 گونه متفاوت
 • بخش گونه‌های زنبق با بیش از 46 گونه زنبق
 • مجموعه پرچین شامل انواع شمشادها و زرشک‌ها
 • مجموعه گونه‌های داوودی با بیش از 26 نمونه گل داوودی
 • بخش گل‌های کلکسیونی شامل انواع گل‌های ژاپنی، انواع گل کاکتوس، گیاهان پوششی و فلاورباکس
بیشتر بخوانید  دریاچه شورابیل اردبیل؛ تنها دریاچه طبیعی داخل ایران

باغ گل های اصفهان

جاذبه های نزدیک باغ گل های اصفهان

باغ زیبای گل های اصفهان در مرکز شهر قرار گرفته است. همین امر سبب شده که در نزدیکی این جاذبه طبیعی شهر اصفهان، جاذبه‌های تاریخی و دیدنی دیگر این شهر قرار دارد. برای مثال در نزدیک باغ، پل خواجو، میدان نقش جهان به همراه جاذبه های دیدنی همچون عالی قاپو، مسجد شاه( مسجد امام)، مسجد شیخ لطف الله، مسجد جامع اصفهان، بازار قیصریه، کاخ چهلستون و زاینده رود زیبا قرار گرفته است. کمی آن طرف تر خانه مشروطه اصفهان، انگورستان ملک و خانه ملاباشی اصفهان را می‌توان دید.

باغ گل های اصفهان

دسترسی به باغ گل اصفهان

بی آر تی یا اتوبوسی را انتخاب کنید که به ایستگاه بزرگمهر می رسد بعد از آن کافی است ۳۵۰ متر پیاده روی کنید تا به این مکان برسید. اگر سعی دارید با استفاده از تاکسی به این مکان برسید به راننده بگویید شما را به میدان بزرگمهر ببرد در این حالت در نزدیک ترین فاصله از این مکان خواهید بود. اگر هم قصد استفاده از مترو را دارید در نزدیکی باغ گل ها مترو میدان انقلاب در فاصله 5 کیلومتری قرار دارد.

 


برای رزرو تور اصفهان و مشاهده جزییات آن می توانید وارد لینک زیر شوید و یا با کارشناسان ما در داوین گشت تماس حاصل نمایید

تور اصفهان


 

پر بازدید ترین مطالب

 

——————————————–

 1. ویزای بشر دوستانه برزیل صدور ویزای بشر دوستانه برزیل برای شهروندان افغان
 2. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 3. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 4. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید
 5. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 6. جنگل مشه سویی اردبیل جنگل مشه سویی اردبیل، جنگلی با استخری جوشان
 7. خاک های خوراکی جزیره هرمز خاک های خوراکی جزیره هرمز؛ این منطقه خاکش قابل خوردن است!
 8. ویزای بلاروس برای افغان ها اخذ ویزای بلاروس برای افغان ها
 9. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 10. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 11. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 12. باغ گل های اصفهان باغ گل های اصفهان کجاست؟
 13. تنگه دارانداش تنگه دارانداش، آغاز ترشح آدرنالین + تصاویر
 14. آبشارهای مازندران آبشارهایی بکر و خیال انگیز در گوشه کنارهای مازندران
 15. روستای سلخ قشم روستای سلخ، روستایی در قلب جزیره قشم
 16. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 17. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 18. جنگل دالخانی جنگل دالخانی ، بهشتی در رامسر
 19. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب
 20. دره مجسمه های جزیره هرمز و قوه تخیلی که برانگیخته شده

--------------------------------------------

ویــــزا

——————————————–

--------------------------------------------

تــورهای داخلی

--------------------------------------------

تــورهای خارجی

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست