جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

visibility1,039

جزیره هرمز یکی از جزایر قشم است که شامل جاذبه‌های بی‌نظیر متعددی از سواحل نیلگون خلیج فارس با شن‌های طلایی و سفید گرفته تا جاده‌های ساحلی و کوه‌های کبود، که طبیعت رنگ قرمز و نارنجی را به دیواره‌های آن بخشیده است، می باشد. سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از این مناظر به جزیره زیبای هرمز سفر می‌کنند. در ادامه مطلب قصد داریم جاذبه های گردشگری جزیره هرمز را به شما معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید.

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

کوه های خوراکی

نام یکی از جاذبه‌های جزیره هرمز که جزو عجایب این منطقه شناخته می‌شود کوه‌های خوراکی است. جالب است بدانید که محلی‌ها از خاک این کوه به عنوان ادویه در غذا استفاده می‌کنند. در سفر به هرمزگان بازدید از این جاذبه را از دست ندهید.

کوه‌های خوراکی در این منطقه با نام کوه‌های رنگی نیز شناخته می‌شود. این کوه‌ها حدودا 200 متر ارتفاع دارند که در جنوب جزیره هرمز واقع شده‌اند. کوه‌های خوراکی نزد بومیان این منطقه به عنوان کوه‌های رنگارنگ «گِلَک» نیز شناخته می‌شود. جزیره هرمز را به دلیل برخورداری از کو‌ه‌های رنگی که دارد نام جزیره رنگین کمانی نیز می‌تواند جلوه‌ای جذاب به این شهر بیافزاید. چرا که در این جزیره کوه‌هایی با رنگ سفید، زرد و قرمز در نگاه اول توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. با قدم گذاشتن در منطقه پی خواهید برد انگار در سیاره‌ای دیگر در حال پیاده‌روی هستید. برای آشنایی بیشتر با خاک های خوراکی جزیره هرمز بر روی لینک زیر کلیک کنید.

خاک های خوراکی جزیره هرمز

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

موزه دکتر نادعلیان

استاد احمد نادعلیان دکترای فلسفه هنر دارد. او را به عنوان هنرمندی محیطی یاد می‌کنند. موزه دکتر نادعلیان یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری جزیره هرمز شناخته می‌شود. اگر علاقه‌مند به بازدید از آثار دکتر نادعلیان هستید، می‌توانید به بیش از 50 کشور در دنیا سفر کنید. چرا که آثار دکتر نادعلیان در بیش از 50 کشور نگهداری می‌شود. هنرمندان محیطی با در نظر داشتن بهبود در روابط انسان و طبیعت آثار و ایده‌هایی نو خلق می‌کنند و آن‌ها را در طبیعت به نمایش می‌گذارند. در صورتی که تمایل به بازدید از آثار تاریخی، زمین‌شناسی، فرهنگی و هنر دارید می‌بایست از موزه دکتر احمد نادعلیان بازدید کنید. در این موزه علاوه بر آثار دکتر نادعلیان، دیگر آثار هنری زنان هنرمند جزیره و استخوان‌های باقی‌مانده از موجودات دریایی برای عموم به نمایش گذاشته شده است.

در این موزه همچنین می‌توانید غنی‌ترین مجموعه از سوزن‌دوزی‌های زنان هرمزی را مشاهده کرد. در نوروز سال 1388 هجری شمسی این موزه در ابتدا به عنوان هنرمند سرا فعالیت خود را آغاز کرد. این موزه در یکی از محله‌های قدیمی جزیره واقع شده است. دکتر احمد نادعلیان طرح‌های جالبی را در راستای محیط زیست در این جزیره پیاده کرده است. به عنوان مثال دور تا دور جزیره را با دوچرخه‌ای جالب که بر روی چرخ‌هایش شعار «رویای صلح در خلیج فارس و محیط پاک» حک شده است، را می‌توانید رکاب بزنید. برای آشنایی بیشتر با موزه دکتر نادعلیان جزیره هرمز بر روی لینک زیر کلیک کنید.

موزه دکتر نادعلیان جزیره هرمز

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

ساحل سرخ هرمز از جاذبه های گردشگری هرمز

ساحل سرخ هرمز به دلیل وجود خاک قرمز رنگی که دارد به این نام خوانده می‌شود. بازدید از این ساحل هرمز قطعا تجربه‌ای شگفت‌انگیز را برای شما به ارمغان خواهد آورد. ساحل سرخ هرمز یکی از جاذبه‌های گردشگری در جزیره هرمز به حساب می‌آید؛ که گردشکران زیادی را به سمت خود جلب می‌کند. علاوه بر خاک سرخ این ساحل، وجود مواد معدنی نظیر اکسید آهن در این نقطه باعث پدیدار شدن رنگ‌های دیگری مانند: سفید و زرد نیز در این ساحل شده است. قدم زدن در این ساحل با طیف‌های رنگی از شن می‌تواند باعث تعجب شما شود و حس حالی جالب را درون شما زنده کند. از همه این‌ها که بگذریم تقابل رنگ سرخ و نیلگون آبی می‌تواند چشم‌اندازی بی‌نظیر را برای شما به وجود بیاورد. برای آشنایی بیشتر با ساحل سرخ جزیره هرمز بر روی لینک زیر کلیک کنید.

بیشتر بخوانید  سی و سه پل اصفهان

ساحل سرخ جزیره هرمز

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

دره رنگین کمان

دره رنگین کمان‌ یکی دیگر از جاذبه‌‎های زیبا و دیدنی هرمز جزو مقاصد گردشگری ایران به حساب می‌آید. دره رنگین کمان‌ بخشی از کوه‌های خوراکی (کوه‌های رنگی) می‌باشد که در جنوب غربی جزیره هرمز خودنمایی می‌کنند. وجود رنگ‌های مختلف در کوه‌های رنگین کمان منظره‌ای بی‌نظیر را برای گردشگران به وجود آورده است گویی که در سیاره‌ای دیگر در حال قدم زدن هستند.

در بازدید از دره رنگین کمان سنگی بزرگ توجه شما را جلب خواهد کرد که شباهت زیادی به دو دست بزرگ دارد که رو به آسمان می‌باشد. وجود مواد معدنی در خاک جزیره باعث تشکیل رنگ‌های زیبایی مانند زرد، قرمز، نارنجی، قهوه‌ای، سفید در این مکان شده است. برای آشنایی بیشتر با دره رنگین کمان جزیره هرمز بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دره رنگین کمان جزیره هرمز

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

فرش خاکی هرمز

هنرمندان نقاش جزیره هرمز، هر ساله فرش خاکی هرمز را در حاشیه خلیج فارس در نزدیکی کمی با آب‌های نیلگون خلیج فارس بر روی شن‌های ساحل با خاک‌های رنگی جزیره طراحی می‌کنند. در چند سال اخیر طی برگزاری این مراسم طرح‌های زیبا و متنوعی با همکاری بیش از 50 هنرمند طراحی شده است.

خاک‌های رنگی هرمز مانند: زرد، سفید، سرخ و قهوه‌ای جلوه‌ای زیبا به این فرش خاکی القا می‌کنند که بیان‌گر طبیعت بی‌نظیر این جزیره نیز می‌باشد. می‌توان گفت به دلیل حجم بازدید از این جاذبه در جزیره هرمز، فرش خاکی به یکی از جاذبه‌های مشهور در ایران به حساب می‌آید. چرا که هر ساله گردشگران زیادی به این جزیره سفر می‌کنند.

اشکالی که در طراحی این اثر هنری به کار می‌رود نقوشی است از گیاهان و اشکال هندسی، به علاوه برخی نشانه‌هایی از نوروز، افسانه‌های دریایی، روایات و قصه‌های قدیمی مردم جزیره هرمز را می‌توانید در نقش‌نگاره‌های این فرش خاکی تماشا کنید. هفتمین فرش خاکی هرمز با مساحت 1300 مترمربع در 28 اسفندماه سال 1396 رونمایی شد. در ساخت این فرش خاکی 12 نوع خاک رنگی استفاده کرده بودند.

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

پرتگاه غروب از جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که برای تماشای غروب زیبای خورشید دنبال مکانی خاص هستید، ما پرتگاه غروب در جزیره هرمز را به شما پیشنهاد می‌کنیم، مکانی است بر فراز کوه‌های نمکی و رنگارنگ جزیره هرمز. در پرتگاه غروب جزیره هرمز در اوج بلندی می‌ایستید و امواج دریای بیکران خلیج فارس را زیر پاهایتان حس می‌کنید. در هنگام غروب، خورشید به آرامی پایین و پایین‌تر می‌رود.

تا جایی که تنها ردی که از خورشید باقی می‌ماند حاله‌ای از نورهای نارنجی رنگ با تلفیقی از رنگ زرد که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. در پرتگاه غروب، کوه‌های صخره‌ای و تیز در کنار ساحلی با شن‌های نرم و روان از دیگر جاذبه‌های این مکان هستند. امواج با قدرت هرچه بیش‌تر به سوی ساحل می‌آیند تا ورود خود را به رخ بکشند.

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

غارهای دریایی

غارهای دریایی جزیره هرمز از دیگر جاذبه های گردشگری جزیره هرمز به حساب می‌آیند. این غارها در کنار خط ساحلی همچون حفره‌هایی با دهانه‌هایی کوچک و بزرگ و با عمق‌های مختلف در طول زمان‌های گذشته شکل گرفته‌اند. غارهای دریایی هرمز زیستگاه برخی جانوران جزیره است. این غارها در زمان جزر و مد پر و خالی از آب می‌شوند. افرادی که به عکاسی از مناطق بی‌نظیر علاقه‌مند هستند این غارها مکانی فتوژنیک برای عکاسی هستند. با بازدید از این جاذبه حتما خاطرات خوبی از سفر به جزیره هرمز در ذهن شما حکاکی خواهد شد.

بیشتر بخوانید  لالجین همدان، شهر جهانی سفال

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

دره مجسمه‌ ها از عجیب ترین جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

یکی از عجیب‌ترین جاذبه‌های طبیعی جزیره هرمز دره مجسمه‌ها است که به مکانی جذاب برای گردشگری تبدیل شده است. این دره در امتداد ساحل قرار گرفته است که کمی نیاز است از لب ساحل پیاده‌روی کنید تا به این نقطه برسید. این دره‌ها چندین سال قبل از زیر آب خود را آشکار کردند. بر اساس مطالعات انجام شده دره مجسمه‌ها در اثر فرسایش باد و آب شکل گرفته‌اند. در بازدید از جاذبه اگر قوه تخیل قوی داشته باشید هر سنگ را به چیزی که در ذهن شما نقش می‌بندد می‌بینید مانند: عقاب، خروس، مارمولک، موش و…

دره مجسمه‌های جزیره هرمز دره‌ای مرموز و جذاب است که حتما باید در سفر به جزیره هرمز از این مکان بازدید کنید. اگر موقع قدم زدن دره مجسمه‌ها رد کنید. همین طور ادامه دهید به منظره‌ای بی‌نظیر می‌رسید که مانند پرتگاهی به نظر می‌‌رسد. از بالای پرتگاه چشم‌اندازی زیبا از تنگه هرمز خواهید داشت. هنگام غروب آفتاب این مکان، منظره‌ای فوق‌العاده دیدنی برای عکاسی است تا لحظات خوشی را برای خود به ثبت برسانید. برای آشنایی بیشتر با دره مجسمه های جزیره هرمز بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دره مجسمه های جزیره هرمز

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

دره سکوت از جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

دره سکوت دره‌ای زیبا و سراسر آرامش است به همین دلیل اسم آن را دره سکوت مطلق می‌خوانند. البته به نام‌های دیگری همچون دره انرژی یا دره نمک تبر زن نیز می‌شناسند. دلیل آن سختی سنگ‌های نمکی است که در گذشته با تبر آن‌ها را برای استفاده از بدنه کوه جدا می‌کردند. سکوت در جزیره هرمز از آن جاذبه‌هایی است که حتما باید آن را تجربه کنید.

برای رسیدن به این دره لازم است تا از میان کوه‌های رنگی عبور کنید. حالا چرا به این نقطه دره سکوت می‌گویند!! چرا که نمک خاصیت جذب امواج دارد. بنابراین در این نقطه نویز کم‌تری وجود دارد. غار مراقبه، در نزدیکی دره سکوت در میان کوه‌هایی با اشکال مختلف دیده می‌شود که دیدن آن خالی از لطف نیست. برای آشنایی بیشتر با دره سکوت جزیره هرمز بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دره سکوت جزیره هرمز

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

دشت زعفرانی

دشت زعفرانی بخشی از جزیره رنگین کمانی هرمز می‌باشد. دشت زعفرانی هرمز همچون فرشی طلایی رنگ ما بین کوه‌های سرخ و رنگی توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. دشت زعفرانی چون رودی زرد در میان کوه‌ها امتداد یافته است. شما را با خود به دنیایی از رنگ‌ها می‌کشاند. در زیر سطح دشت زعفرانی حفره‌های بلورهای نمکی شکل گرفته‌اند که منظره‌های بی‌نظیری را خلق کرده‌اند. این دشت در حد فاصل تفرجگاه شهید آزموده و زیارت خضر نبی (ع) واقع شده است که با دسترسی آسان می‌توانید به آن جا برسید. با قدم زدن در دشت زعفرانی زیبایی‌های فوق‌العاده‌ای از نظر شما عبور خواهد کرد. گویی که کسی بر روی بوم نقاشی با قلم‌مویش این رنگ‌ها را خلق کرده است. برای آشنایی بیشتر با دشت زعفرانی جزیره هرمز بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دشت زعفرانی جزیره هرمز

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

غار الهه نمک فیروزه‌ ای

غار الهه نمک فیروزه‌ای که با دهانه‌ای بزرگ و بیضی شکل بین کوه‌های نمکی و رنگارنگ همچون نگین می‌درخشد یکی از دیدنی‌های جزیره هرمز است. اکثر گردشگران در سفر به جنوب ایران بازدید از آن را در برنامه سفر خود قرار می‌دهند. غار الهه نمک فیروزه ای در بین مردم محلی با نام غار الهه نمکی خوانده می‌شود. در بدنه این غار طیف‌های رنگی وسیعی به چشم می‌خورد که نشان از وجود مواد معدنی مختلفی در این منطقه است. غار الهه نمک در اثر رویدادهای زمین‌شناسی در میان دره‌های اسرارآمیز و کوه‌های جزیره هرمز شکل گرفته است. برای آشنایی بیشتر با غار الهه نمک فیروزه ای جزیره هرمز بر روی لینک زیر کلیک کنید.

بیشتر بخوانید  طبیعت زیبا جنگل دشت شاد در ایران

غار الهه نمک فیروزه ای جزیره هرمز

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

دشت نمک

دشت نمک یکی از جاذبه‌های جزیره هرمز است که با سفیدی دانه‌های براقی که دارد به استقبال شما می‌آید. همان طور که می‌دانید نمک در آب‌های خلیج فارس و در جزیره هرمز به وفور یافت می‌شود. بنابراین نشانه‌‎های آن را در دشت نمک جزیره هرمز به خوبی می‌توانید ببینید.

هنگامی که به این دشت می‌روید انگار که برف همه جا پوشانده است. شاید لحظه‌ای احساس کنید که اصلا در جنوبی‌ترین شهر ایران وجود ندارید. دشت نمک به یکی از جاذبه های گردشگری در جزیره هرمز تبدیل شده است. گردشگران و علاقه‌مندان بسیاری را به سمت خود می‌کشاند.

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی‌ها یکی از بناهای قدیمی است که بیان‌گر پیشینه تاریخی جزیره هرمز است. از لحاظ جغرافیایی قلعه پرتغالی‌ها در شمال جزیره قرار گفته است. معماری قلعه پرتغالی‌ها ساخت بی‌نظیری دارد. از زمان تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل نیلگون خلیج فارس به جای مانده است. در حقیقت این بنای کهن، سندی است از شکست استعمار در سواحل جنوب، جایی که دلیران ایران ‌زمین و ملت تنگستان اجازه ندادند تا پرتغالی‌ها آن‌ها را مستعمره کنند.

در سال 1507 میلادی، قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در محلی موسوم به مورنا ساخته شد. او یک نجیب زاده، جنگجو و سرهنگ دریایی پرتغالی بود که فعالیت‌های نظامی و اجرایی وی، موقعیت دولت استعماری پرتغال را در اقیانوس هند به وجود آورد. از او به خاطر استراتژی موفقیت آمیزش به عنوان نابغه فاتح نظامی یاد می‌شود. اما در جزیره هرمز شکست سختی را متحمل شد. قلعه پرتغالی‌ها به شکل چند ضلعی نامنظم بنا شده تا راه نفوذ به آن دشوار شود. ساختمان آن بسیار محکم است و دیوارهایی به قطر 5/3 متر با چند برج به ارتفاع 12متر دارد. همه این‌ها برای جلوگیری از نفوذ انجام شد اما در نهایت در مقابل مقاومت ملت ایران دوامی نداشت و نیروهای استعمار پرتغالی مغلوب شدند.

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

بخش های مختلف قلعه پرتغالی ها

بخش‌های مختلف قلعه پرتغالی‌های هرمز شامل: انبارهای اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار است. کلیسای این قلعه‌، دارای 2 ردیف ستون‌ سنگی دایره‌ای شکل با قوس‌های زیبایی از سنگ‌های مرجانی تراش خورده ‌است. می‌شود از روی آثاری که به جای مانده مانند: دیواره‌های ضخیم و توپ‌های زنگ‌زده می‌توان روایتی از چگونگی زندگی سربازان و نظامیان پرتغالی حدس‌هایی زد که به نوبه خود جذاب است. قلعه پرتغالی‌ها در زمان شاه اسماعیل صفوی بنا شد، دوره‌ای که ارتش شاه اسماعیل در نقاط بسیاری با نیروهای خارجی درگیر جنگ و نبرد بود. اما در آخر این قلعه به دست امام‌قلی‌خان یکی از سرداران شاه عباس فتح شد. برای آشنایی بیشتر با قلعه پرتغالی های جزیره هرمز بر روی لینک زیر کلیک کنید.

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز

خرید در جزیره هرمز

اگر علاقه‌مند به خرید باشید در بازارهای محلی هرمز می‌توانید صنایع دستی و سوغاتی‌های جزیره هرمز را خریداری کنید و قسمتی از هنر جزیره را با خود به یادگار ببرید. یکی از سوغات زیبا و رنگی جزیره هرمز، طرح حنا بر دستان مسافران می‌باشد که زنان هنرمند در جزیره رنگین‌کمانی هرمز به این کار مشغول هستند و با حنا، طرح‌های گیاهی بر دستان شما خلق می‌کنند تا خاطره سفر به جزیره در ذهن و روحتان حکاکی شود. همچنین زنان جزیره از صدف‌هایی که دریای سخاوتمند با امواج خود به ساحل می‌آورد، زیورآلات زیبایی می‌سازند.

جاذبه های گردشگری جزیره هرمز


ما در داوین گشت برای بازدید شما از این جزیره زیبا توری تحت عنوان تور جزیره هرمز فراهم کردیم که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن می توانید وارد لینک زیر شوید و یا با کارشناسان ما در داوین گشت تماس بگیرید.

تور جزیره هرمز


 

پر بازدید ترین مطالب

 1. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 2. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 3. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 4. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 5. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 6. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب
 7. میدان نقش جهان میدان نقش جهان دیدنی ترین مکان در اصفهان
 8. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 9. تنگه دارانداش تنگه دارانداش، آغاز ترشح آدرنالین + تصاویر
 10. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 11. گره بان خانه هایی با طراحی روسی در روستایی در کرمانشاه به نام گره بان
 12. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید
 13. ماسال دیدنی‌ترین‌ها را در ماسال بشناسید
 14. برگرها آشنایی با خوشمزه ترین برگرهای دنیا
 15. تور آموزشی تور آموزشی پیدا کردن گنج با ظرفیت 500 نفر
 16. شهرک مدور با قوانین عجیب و غریب + ویدیو
 17. سرعین دیدنی ترین ها را با سفر به سرعین تجربه کنید
 18. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 19. خاک های خوراکی جزیره هرمز خاک های خوراکی جزیره هرمز؛ این منطقه خاکش قابل خوردن است!
 20. بابل جاذبه های بی نظیر بابل در یک نگاه

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست