visibility1,607
زمان مطالعه: 11 دقیقه

استانبول شهری است سرشار از فرهنگ و تاریخ که از آن به عنوان قلب و روح ترکیه یاد می‌کنند. همیشه یکی از بزرگ ترین و توریستی‌ ترین شهرهای جهان بوده است. استانبول شهری ا‌ست که باید به آن سفر کرد. در کوچه پس کوچه‌هایش قدم زد. از مکان های دیدنی استانبول باید لذت برد. از عطر و طعم غذاها گرفته تا کافه‌ و دریا و شکل خاص مسجدهایش کیف کرد و آن را به خاطر سپرد. بر همین اساس در این مجله گردشگری، داوین گشت قصد دارد تا شما را با جاذبه های گردشگری استانبول آشنا کند.

جاذبه های گردشگری استانبول

استانبول و جاذبه های گردشگری ناتمامش

ایاصوفیا

مسجد «ایاصوفیا» اولین جایی‌ست که در سفر به استانبول باید دید. این مسجد در بخش اروپایی استانبول قرار دارد. به مدت هزار سال کلیسای امپراتوری روم شرقی بوده است. اما در قرن پانزدهم توسط معمار عثمانی، «سینان»، به مسجدی با‌ شکوه در میان جاذبه های گردشگری استانبول تبدیل شده است.

جاذبه های گردشگری استانبول

مسجد سلطان احمد

مسجد آبی استانبول که با نام‌های مسجد سلطان احمد و مسجد کبود نیز شناخته می‌شود، یکی از زیباترین مسجدهای شهر استانبول به ‌شمار می‌رود. این مسجد در نزدیکی مسجد ایاصوفیه قرار گرفته است. از لحاظ ظاهری و معماری شباهت‌های بسیاری به آن دارد. ویژگی بارز معماری مسجد آبی که قدمت آن به قرن ۱۷ میلادی بازمی‌گردد، شش مناره آن محسوب می‌شود. به هنگام عبور از دریا، تماشای منظره منحصر به ‌فرد مسجد آبی استانبول را نباید از دست داد.

جاذبه های گردشگری استانبول

مسجد سلیمانیه

در بالای منطقه سلطان احمد و بر فراز تپه ای، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استانبول قرار گرفته است. مسجد سلیمانیه بین سال های ۱۵۴۹ و ۱۵۷۵، توسط سینان، معمار مشهور بسیاری از بناهای استانبول و برای سلطان سلیمان ساخته شده است. در محوطه این مسجد گورستان مقامات بلند پایه عثمانی قرار دارد. علامت های خاصی که روی هر قبر وجود دارد نشان دهنده مقام و شغل او بوده است. در گوشه ای از این مجموعه هم آرامگاه سلطان سلیمان و همین طور همسر محبوبش، خرم سلطان قرار دارد که در کشورهای غربی به رکسانا شهرت دارد.

جاذبه های گردشگری استانبول

مسجد رستم پاشا

مسجد رستم پاشا در استانبول از جمله مساجد دوره‌ی عثمانی و جاذبه های گردشگری استانبول است. این مسجد چشم انداز زیبایی به شهر استانبول داده است. مسجد رستم پاشا و دیگر مساجد استانبول بیشتر در دوره‌ی عثمانی بنا شده‌اند. طرفدارهای زیادی به علت سبک معماری اسلامی و بیزانسی دارند. به جرات می توان گفت مسجد رستم پاشا جزو زیباترین مساجد استانبول است که هر ساله بسیاری از مسافران تور استانبول را به خود جذب می کند.

جاذبه های گردشگری استانبول

مسجد اورتاکوی

همانطور که می دانید مساجد قدیمی بسیاری در شهر استانبول وجود دارد. ما پیشتر به برخی از آن ها اشاره کرده ایم. برخی از آن ها امروزه به برترین جاذبه های گردشگری این شهر تبدیل شده اند. یکی دیگر از این مساجد قدیمی اورتاکوی نام دارد. سال ساخت این مسجد زیبا که در منطقه توریستی بشیکتاش قرار دارد به 1856 میلادی باز می گردد. جالب است بدانید که مسجد اورتاکوی بیشتر به سبب قرارگیری در تنگه بسفر و چشم انداز بسیار زیبایی که دارد مورد توجه همگان قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری استانبول

کاخ بیلربیی یکی از بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری استانبول

گذشته از مساجد با شکوه استانبول در این شهر وسیع کاخ های متعددی هم وجود دارد. یکی از بی‌نظیرترین آن ها کاخ بیلربیی Beylerbeyi Sarayı می‌باشد. این کاخ نیز از آثار جذابی است که از امپراتوری عثمانیان به یادگار مانده و هنوز هم طرفداران زیادی دارد. توصیه می‌کنیم که اگر در طی سفرتان در منطقه اسکودار اقامت خواهید کرد و یا از این منطقه دیدن می‌کنید، بازدید از قصر زیبای بیلربیی را از دست ندهید.

جاذبه های گردشگری استانبول

تپه های چاملیجا

تپه‌های چاملیجا که با نام بام استانبول نیز شهرت دارد، در محله اسکودار استانبول و در قسمت آسیایی شهر قرار دارد. با ۲۶۸ متر ارتفاع، از این تپه می‌توان چشم‌اندازی پانوراما از قسمت جنوبی بسفر و دهانه گلدن هورن را مشاهده کرد. این منطقه در میان گردشگران محبوبیت زیادی دارد. از جاذبه‌های چاملیجا می‌توان به تعدادی چایخانه‌، کافه‌‌ و رستوران‌ با سبک تاریخی اشاره کرد. درون پارکی عمومی با درخت‌های دیدنی، باغ‌های گل و فواره‌ها قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید  اثری با شکوه را در کاخ دلما باغچه استانبول ببینید

جاذبه های گردشگری استانبول

قصر توپکاپی از پر طرفدار ترین جاذبه های گردشگری استانبول

یکی از پر طرفدارترین جاذبه های گردشگری استانبول قصر توپکاپی است. آمیخته ای از تاریخ و مناظر خیره کننده است. کاخ توپکاپی در ۵ کیلومتری دیوارهای سنگی توسط ۲۷ برج احاطه شده است. از دستاوردهای تاریخ عثمانی به شمار می رود. توپکاپی که تاریخش به قبل از قرن پانزدهم برمی گردد، بر روی تپه‌ای مشرف به دریای مرمره استانبول، تنگه بسفر و خلیج شاخ طلایی واقع گشته است.

جاذبه های گردشگری استانبول

موزه باستان شناسی استانبول

یکی از موزه‌های مهم در ترکیه، موزه باستان شناسی استانبول است. در واقع شامل سه موزه است. موزه باستان شناسی، موزه شرق باستان و موزه تایلد کیوسک. این سه موزه با هم دارای بیش از ۱ میلیون اشیا از تمدن سراسر جهان هستند. این موزه اولین موزه در ترکیه بوده که در سال ۱۸۹۱ در زمین قصر توپکاپی تاسیس شد.

جاذبه های گردشگری استانبول

کاخ دلمه باغچه از با شکوه ترین جاذبه های گردشگری استانبول

کاخ دلمه باغچه یکی از با شکوه ترین، مجلل ترین و زیباترین بناهای استانبول و دنیاست. آن را حتی با کاخ ورسای مقایسه می کنند. این قصر با شکوه در قرن ۱۹ ساخته شده و ۱۴ تن روکش طلا در ساخت این قصر به کار رفته است! سبک معماری این قصر در نوع خود بی نظیر است. ترکیبی از سبک معماری سنتی عثمانی و سبک های اروپایی نئوکلاسیک، باروک و روکوکو است. کاخ دلمه باغچه بین سال های ۱۸۵۶ تا ۱۹۲۴ محل اقامت ۶ سلطان عثمانی بوده است. امروزه یکی از با شکوه ترین جاذبه های گردشگری استانبول به حساب می آید. بزرگ ترین لوستر کریستالی دنیا که هدیه ای از طرف ملکه ویکتوریاست در این قصر نگهداری می شود.

جاذبه های گردشگری استانبول

برج دختر استانبول یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری استانبول

یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری استانبول برج دختر می باشد. قدمتی هزار ساله دارد و در طول تاریخ، فراز و نشیب های بسیاری را شاهد بوده است. جالب است بدانید که این برج در ابتدا تنها 9 متر ارتفاع داشته است. اما در هر دوره بخش های جدیدی به برج دختر اضافه شده است. این سازه قدیمی در حال حاضر حدود 23 متر ارتفاع دارد. گردشگرانی که قصد بازدید از برج دختر استانبول را دارند باید بدانند که برای مراجعه به این برج باید از قایق استفاده کنند. همچنین لازم به ذکر است که در فضای داخلی برج، یک رستوران سنتی ترکیه ای وجود دارد. می توانید به آن مراجعه کرده و لحظات خاطره انگیزی را در این مجموعه سپری کنید.

جاذبه های گردشگری استانبول

آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا از قرن ششم، بعد از اینکه به دستور جاستینان اول، امپراتور روم ساخته شد، منابع آب ساکنان استانبول را تامین می کند. مسافرانی که از این بنا دیدن می کنند و تکنولوژی که رومیان باستان برای ساخت این آب انبار به کار گرفته‌اند را مشاهده می‌کنند، به شدت متعجب می شوند، چون؛ این تکنولوژی در زمان خودش بسیار پیشرفته بوده است.

جاذبه های گردشگری استانبول

خلیج شاخ طلایی

خلیج شاخ طلایی در تنگه بسفر مدخلی شیپوری شکل می باشد. قسمت اروپایی استانبول را به دو قسمت تبدیل کرده است. قسمت شمالی و جنوبی استانبول توسط چهار پل به یکدیگر متصل شده اند.

جاذبه های گردشگری استانبول

قلعه روملی حصار

قلعه‌ی روملی حصار در قسطنطنیه و در تنگه بسفر استانبول به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد. روملی حصار دارای یک برج کوچک، سه برج اصلی و سیزده برج نگهبانی کوچک است.

جاذبه های گردشگری استانبول

دهکده‌ی ببک

یکی از محلات تاریخی و مرفه‌نشین شهر استانبول «دهکده‌ی ببک» (Bebek) در سواحل اروپایی تنگه‌ی بسفر و در محدوده‌ی منطقه‌ی بشیکتاش است. در گذشته پاتوق ماهی‌گیران یونانی بوده است. معمولا گردشگران از آن غافل می‌شوند. قدم‌ زدن در ساحل این محله، تماشای خانه‌های ویلایی و کاخ‌های ییلاقی، صرف صبحانه‌ی ترکی و قدم‌ زدن در پارک ببک، قطعا روزی هیجان‌انگیز و به ‌یاد‌ماندنی را برای شما رقم می‌زند.

بیشتر بخوانید  میدان هیپودروم استانبول، اثری جا مانده از امپراطوری بیزانس

جاذبه های گردشگری استانبول

پل گالاتا

پل «گالاتا» یک پل دو طبقه است که بر روی خلیج «شاخ طلایی» کشیده شده است. شمال و جنوب قسمت اروپایی استانبول را به ‌هم وصل می‌کند. این پل در سال ۱۹۲۲ توسط یکی از مشهورترین مهندسان پل‌سازی جهان ساخته شده است. طبقه‌ی بالای این پل برای عبور ماشین‌ها و طبقه‌ی پایین آن محل گذر مردم است. مجموعه‌ای از رستوران‌های دریایی در این قسمت دایر هستند. مسافران تور استانبول می‌توانند انواع غذاهای دریایی بسیار خوشمزه را در این رستوران‌ها میل کنند.

جاذبه های گردشگری استانبول

جنگل بلگراد یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استانبول

بی تردید بهترین مکان برای طبیعت گردی در میان درختان برگ ریز و سر به فلک کشیده جنگلی انبوه، بازدید از بلگراد است. این جنگل خوش منظره که در ۱۵ کیلومتری استانبول واقع شده، از وسعتی بیش از ۵ هزار هکتار برخوردار بوده و بیش از دو هزار گونه گیاهی و هزاران گونه جانوری بومی و کمیاب را در خود جای داده است.

جاذبه های گردشگری استانبول

جزیره پرینس یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری استانبول

برای گریز از هیاهوی شهر پر جوش و خروش استانبول اماکن زیادی وجود دارد که یکی از آن ها در قلب دریای مرمره واقع شده است. جزیره پرینس مجموعه ای از ۹ جزیره خوش آب و هوا و زیبایی است که چون زمردی خوش نقش و نگار، در آبی بی کران دریای مرمره می ‌درخشند. گفتنی است که این جزیره خوش منظره از طبیعت شگفت انگیزی برخوردار بوده و با انبوهی از گل های رنگارنگی نظیر ماگنولیا و درختان معطری چون بهارنارنج و لیمو پوشیده شده است.

از آنجایی که جزیره دیدنی پرینس در گذشته تبعیدگاه بسیاری از شاهزادگان بوده است، اسم این جزیره را پرینس (شاهزادگان) نام گذاری کرده اند. بی تردید گشت و گذار در طبیعت زیبای جزیره پرینس و شنا در آب های زلال و خنک دریای مرمره از تجربه های لذت بخشی است که سفر به استانبول را به سفری خاطره انگیز و به یادماندنی برای شما مبدل خواهد کرد.

جاذبه های گردشگری استانبول

بازار بزرگ استانبول

اگر هدف اصلی سفرتان خرید است پس حتما باید از بازار بزرگ دیدن کنید که این بازار به بزرگ ترین بازار سر پوشیده جهان معروف است و در ضمن نمونه بارز فرهنگ مردم استانبول می باشد و این به دلیل تعداد مغازه های موجود در این بازار است که به 5000 می رسد. بیشترین بازدید از این بازار بزرگ در طول روز انجام می شود و در آن طلا و جواهر، فرش و قالیچه، ادویه جات، عتیقه جات و سرامیک های منقوش دست ساز فراوانی وجود دارد. جالب است بدانید که این بازار از قدیمی ترین جاذبه های جهان است و قدمتش به قرن 15 میلادی باز می گردد.

جاذبه های گردشگری استانبول

کلیسای چورا از تاریخی ترین جاذبه های گردشگری استانبول

این بنای قدیمی از جمله بناهای تاریخی ترکیه است که در حقش کم لطفی شده و از چرخه صنعت توریسم کمی بیرون افتاده است؛ ولی قطعا این اثر زیبای بر جای مانده از هنر معماری بیزانس ارزش دیدن را خواهد داشت و از نقاشی های روی موزاییک ها و دیوارهای این کلیسا زندگی عیسی و مادرش مریم را می توان مانند سریالی دید و خوب است که بدانید، چورا قبل از اینکه کلیسا شود یک صومعه و سپس تبدیل به مسجد و در نهایت در سال 1948 به موزه مبدل گشته است.

جاذبه های گردشگری استانبول

آکواریوم استانبول

از جاذبه های گردشگری استانبول که به هیچ عنوان نباید دیدن آن را از دست داد آکواریوم آن است. این آکواریوم در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد و در همان سال به عضویت رسمی انجمن جهانی باغ وحش ها و آکواریوم ها در آمده است. آکواریوم استانبول یکی از مکان هایی است که برای شما هیجانی وصف ناپذیر در دل دریا را فراهم می کند. آکواریوم استانبول در طراحی و ساخت، تنوع گونه های ماهی و نحوه نمایش آن ها منحصر به فرد می باشد.

بیشتر بخوانید  مسجد رستم پاشای استانبول، شکوهی بی مانند در ترکیه

تونل زیبا و چشم‌گیر این آکواریوم، لذت دیدن جانوران دریایی از نزدیک را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است. این مجموعه سوغات ‌فروشی، کافه تریا، رستوران، پارکینگ و یک سینمای پنج‌ بعدی هم دارد و بخش دیگر آن به محل نگهداری پرندگان اختصاص یافته است. این آکواریوم در ساحل جنوب غربی استانبول و در ۵ کیلومتری فرودگاه بین الملی آتاتورک و در نزدیکی بزرگراه در فلوریا قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری استانبول

حمام خرم سلطان

ملکه پادشاه عثمانی به نام خرم سلطان دستور می‌دهد تا برای مردم مذهبی شهرش در نزدیکی مسجد معروف استانبول یعنی ایاصوفیه حمامی بسازد و نام آن را خرم سلطان بگذارند. شما با رفتن به حمام خرم سلطان علاوه بر اینکه می‌توان از معماری بی‌نظیرش دیدن کنید، می‌توانید به سبک سنتی ترک ها استحمام کنید. بخش‌های مختلف این حمام شامل سالن سرد، سالن داغ و گرم است.

جاذبه های گردشگری استانبول

میدان تکسیم از شلوغ ترین جاذبه های گردشگری استانبول

تکسیم یک محله مدرن و شلوغ در بخش اروپایی استانبول است. رستوران ها و کافه های با کلاس و هتل هایی همچون جیلان اینترکانتیننتال و گراند هایت استانبول، در این محله واقع شده اند.

جاذبه های گردشگری استانبول

میدان هیپودروم

میدان هیپودروم یا میدان اسب دوانی استانبول از بهترین جاذبه های گردشگری استانبول می باشد که در دوران امپراطوری روم ساخته شده است. این میدان در منطقه‌ی سلطان احمد که از قدیمی ترین جاهای استانبول می باشد، قرار گرفته است و از این رو به میدان سلطان احمد شهرت دارد.

جاذبه های گردشگری استانبول

تنگه بسفر

شاید نام تنگه بسفر به گوشتان خورده باشد. این تنگه از جمله جاذبه های گردشگری استانبول است که در زمره جذاب ترین مناطق ساحلی دنیا قرار می گیرد. تنگه بسفر که دارای طولی به اندازه ۱۹ مایل است، علاوه بر اینکه باعث اتصال دریای سیاه به دریای مدیترانه می شود، شهر دیدنی استانبول را نیز در میان دو قاره اروپا و آسیا تقسیم می نماید.

جاذبه های گردشگری استانبول

خیابان استقلال

یکی از جاذبه های گردشگری استانبول که نزدیک تکسیم است، خیابان استقلال می باشد که از میان این میدان معروف منشعب می گردد. استقلال از جمله شناخته شده ترین خیابان های دیدنی استانبول به شمار می رود. در این خیابان سنگ فرش شده، مجموعه ای از بهترین برندهای داخلی و خارجی گرد یکدیگر آمده اند و افراد زیادی برای خرید به سراغ این مراکز خرید محبوب می روند.

جاذبه های گردشگری استانبول

پارک Emirgan

یکی از جاهای دیدنی استانبول در پاییز، پارک Emirgan است که از جمله بزرگ ‌ترین پارک ‌های شهر استانبول به شمار می رود و آبشارها و فواره‌ های دلربایی را همراه با یک مسیر پیاده روی بسیار زیبا در دل خود جای داده است. گل ‌های رنگارنگ پاییزه، زیبایی دو چندانی به پارک Emirgan بخشیده است و گزینه بسیار خوبی جهت سپری کردن یک روز پاییزی همراه با خانواده می باشد.

جاذبه های گردشگری استانبول

موزه فرش استانبول

یکی دیگر از جاهایی که باید در تور استانبول خود به آن سر بزنید، موزه فرش محبوب استانبول می باشد. شاید سر نزدن به این موزه شگفت انگیز، برای افرادی که علاقه مند به هنر هستند، به منزله ناتمام ماندن تور استانبول آن ها باشد! پس اگر به فرش و آشنایی با میراث و هنر غنی ترکیه علاقه مند می باشید، این فرصت را از دست ندهید.

جاذبه های گردشگری استانبول

سخن پایانی

در اینجا سعی کردیم که بعضی از بهترین دیدنی‌های شهر زیبای استانبول را به شما عزیزان معرفی کنیم، ما در مطالب دیگری این دیدنی‌ها را با تفصیل بیشتری بیان کرده ایم و باز هم در آینده به معرفی بیشتری از آن ها می‌پردازیم.

 


برای رزرو تور استانبول و مشاهده جزییات آن می توانید وارد لینک های زیر شوید و یا با کارشناسان ما در داوین گشت تماس حاصل نمایید

تور استانبول 3 شب
تور استانبول 4 شب
تور استانبول 5 شب
تور استانبول 7 شب


پر بازدید ترین مطالب

 

——————————————–

 1. ویزای بشر دوستانه برزیل صدور ویزای بشر دوستانه برزیل برای شهروندان افغان
 2. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 3. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 4. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید
 5. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 6. جنگل مشه سویی اردبیل جنگل مشه سویی اردبیل، جنگلی با استخری جوشان
 7. خاک های خوراکی جزیره هرمز خاک های خوراکی جزیره هرمز؛ این منطقه خاکش قابل خوردن است!
 8. ویزای بلاروس برای افغان ها اخذ ویزای بلاروس برای افغان ها
 9. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 10. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 11. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 12. باغ گل های اصفهان باغ گل های اصفهان کجاست؟
 13. تنگه دارانداش تنگه دارانداش، آغاز ترشح آدرنالین + تصاویر
 14. آبشارهای مازندران آبشارهایی بکر و خیال انگیز در گوشه کنارهای مازندران
 15. روستای سلخ قشم روستای سلخ، روستایی در قلب جزیره قشم
 16. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 17. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 18. جنگل دالخانی جنگل دالخانی ، بهشتی در رامسر
 19. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب
 20. دره مجسمه های جزیره هرمز و قوه تخیلی که برانگیخته شده

--------------------------------------------

ویــــزا

——————————————–

--------------------------------------------

تــورهای داخلی

--------------------------------------------

تــورهای خارجی

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست