visibility651
زمان مطالعه: 5 دقیقه

در ۷۵۰ متری بندرگاه جزیره هرمز قلعه مشهور پرتغالی‌ها قرار گرفته است. قلعه پرتغالی های جزیره هرمز شاید عظیم‌ترین دژ استعماری باشد که در تاریخ سرزمین پارس بنا شده است. قلعه پرتغالی ها در شمال این جزیره زیبا و گرم و مرطوب قرار گرفته است. این قلعه کامل‌ترین قلعه به لحاظ معماری است که از روزگار تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس باقی مانده است. در واقع این بنای تاریخی، سندی است از شکست استعمار در سواحل جنوب. جایی که دلیران ایران ‌زمین و ملت تنگستان اجازه ندادند تا پرتغالی‌ها آن‌ها را مستعمره کنند. نقطه‌ به نقطه‌ی این جزیره نمایی است از دلاوری و سرافرازی خلیج فارس که در طول تاریخ، خون‌های زیادی برای برجاماندن پرچم سه رنگ بر فراز آن ریخته شده است.

یادگارهای پرتغالی ها که امروزه تنها عنوان پرتغالی‌ها را با خود یدک می‌کشد به جذابیت‌های توریستی تاریخی شهر‌هایی چون چابهار و جزایری مانند هرمز، قشم و کیش تبدیل شده که هر ساله هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به سوی خود جذب می‌کند. اگر دلتان می خواهد به جزیره هرمز بروید و از این قلعه باستانی دیدن کنید پس قبل از سفر حتما این مطلب از داوین گشت را مطالعه کنید.

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

قلعه هرمز یا همان قلعه پرتغالی های جزیره هرمز در ضلع شمالی این جزیره و در ساحل دریا قرار گرفته است. این قلعه از نقاط دیدنی استان هرمزگان و مهم‌ ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی ‌ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس می باشد. قلعه ‌های پرتغالی‌ ها تقریبا در بیشتر مناطق حاشیه خلیج فارس وجود دارند که از آن بین می توان به بندر قشم، کنگ، عمان، رأس الخیمه و جزیره هرمز اشاره کرد.

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

تاریخچه قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

جزیره بیضی شکل هرمز که محیط آن حدود شش هزار متر می باشد. در مدخل خلیج فارس و در فاصله هشت کیلومتری بندرعباس قرار گرفته است. پس از اشغال هرمز توسط پرتغالی ها و استقرار نظامیان آن ها در این جزیره، مردم هرمز در طول سال های اشغال چندین بار شورش کردند. مهم ترین این شورش ها مربوط به سال های ۹۱۹، ۹۲۵، ۹۲۸ و ۹۵۷ شمسی بود. در همه این سال ها حاکمان پرتغالی هرمز با حفظ دژ محکم خود در جزیره توانستند شورش ها را سرکوب کنند. البته در نهایت جزیره در سال ۱۰۳۱ از اشغال در آمد و آزاد گردید.

بیشتر بخوانید  آشنایی با روستای صخره ای کندوان

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

معماری قلعه

طرح کلی این قلعه شبیه به یک ۴ ضلعی نامنظم بوده که با دیوارهای قطور در حدود ۴ متر و ارتفاع ۱۲ متر ساخته شد. برج‌هایی هم به ارتفاع ۱۲ متر در زوایای قلعه وجود داشت. مساحت قلعه پرتغالی های هرمز در حدود ۲۰ هزار متر مربع است. ۵ هزار متر آن دچار فرسایش و تخریب شده است. ۱۵ هزار متر مربع آن هم اکنون باقی مانده که می‌شود از آن بازدید کرد. چند توپ جنگی در محوطه قلعه باقی مانده است. بازدیدکنندگان به محض دیدن آن‌ها از چندین متری خود را به نزدیکی آن‌ها می‌رسانند و از تماشای این ابزارآلات جنگی به هیجان می‌آیند.

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

این دژ استعماری در زمان خود از بخش های مختلفی مثل برج دیده‌بانی، سربازخانه، کلیسا، سیاه چاله، زندان، تالار، آب‌انبار و مقر فرماندهی تشکلیل شده بود. با بازدید از این قلعه می‌توانید بخش‌های نام برده را از نزدیک ببینید. معماری این عمارت جنگی به سبک معماری دژهای قرون وسطایی اروپا ساخته شده است. البته در گوشه و کنار این قلعه می‌توانید معماری کهن ایرانی را مشاهده کنید که از دوران پارت‌ها و ساسانیان به جای مانده است.

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

تنها یادگاری نظامی از حضور پرتغالی ها

بعد از طاقی ورودی قلعه در حیاطی نیم‌ دایره دو توپ بزرگ و زنگ‌زده قرار دارد. این دو توپ تنها یادگاران نظامی از دوره حضور پرتغالی‌ها در ایران و یکی از نقاط مورد علاقه عکاسی برای گردشگران هستند. درست در مرکز بنا یک کلیسای زیرزمینی اسرارآمیز و دیدنی وجود دارد. سقف مرجانی و ستون‌های رنگی‌اش که با الهام از نخل‌های جنوب ایران ساخته شده، تلفیقی زیبا و در عین‌ حال غریب از هنر معماری پرتغالی و ایرانی را ایجاد کرده است؛ با اولین بارندگی پس از اتمام کار بنا، آب از سقف چکه کرد و تمام سالن را گرفت. به همین دلیل آن را به آب ‌انبار تغییر کاربری دادند و مراسم مناجات را به دالان‌ها منتقل کردند.

بیشتر بخوانید  آب انبار جنک ، آب انباری متروکه در یزد

آب ‌انباری بزرگ‌تر برای تامین آب قلعه، اتاق‌های اسکان، سیاه‌چال و انبار نیز در این قلعه وجود دارد. با وجود بی‌دقتی در نگهداری از بنا، همه این بخش‌ها دیدنی هستند. اما بهترین محل برای لذت بردن پشت‌بام قلعه است. ‌جایی که بلندترین صدا، صدای موج و باد است. تا آنجا که چشم کار می‌کند نیلی مواج خلیج‌فارس است.

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز

کلام آخر

همانطور که گفتیم قلعه پرتغالی‌های هرمز یکی از چندین قلعه‌ای است که به همین نام در جنوب ایران توسط پرتغالی‌ها ساخته شده است. پرتغالی‌ها در زمان اشغال ایران این ساختمان‌ها را برای اسکان نظامیان و اغلب در فاصله‌ای کوتاه از بندرگاه‌های اصلی می‌ساختند. این قلعه نیز در فاصله‌ای کم تر از یک کیلومتر از اسکله اصلی جزیره ساخته شده است. به ‌نوعی تنها بنای تاریخی جزیره به شمار می‌آید. تاریخ هرمز برخلاف وضعیت فعلی‌اش،‌ بسیار پر فراز و نشیب بوده است. برای مثال این قلعه ۵۰۰ ساله‌ در زمان اشغال جزیره هرمز به دست پرتغالی‌ها و به دستور شخص آلبوکرک ساخته شده است، بعدها که شاه‌عباس صفوی پای پرتغالی‌ها را از خلیج‌فارس کوتاه کرد، قلعه هرمز اولین جایی بود که به دست سرداران ایرانی به فرماندهی امامقلی خان باز پس گرفته شد.

قلعه پرتغالی های جزیره هرمز
متاسفانه این قلعه در آستانه تخریب می باشد. علت این امر، وجود سوله و کارگاه خاک سرخ می باشد که بدنه سنگی قلعه را دچار آسیب
و منظره آن را مخدوش کرده است. از سال ها قبل تلاش برای برداشتن سوله و کارگاه خاک سرخ مجاور قلعه پرتغالی های بندر هرمز آغاز شده
و حتی نتایج خوبی از جمله تعطیل شدن کارگاه را هم به همراه داشته است. اما هنوز موفق به برداشتن سوله و آزاد کردن حریم قلعه نشده اند. این سوله
درست در منظر دید قلعه و همچنین متصل به دیوارهای آن ساخته شده است. این اتصال به گونه ای است که یکی از دیوار های قلعه،
دیوار سوله هم به حساب می آید. به همین علت فعالیت تولید خاک سرخ در این سوله و انبار کردن آن باعث شده تا
بخشی از دیوار قلعه نیز به رنگ خاک سرخ درآید.

بیشتر بخوانید  آبشار گچان سرزنده ترین آبشار استان ایلام

پر بازدید ترین مطالب

 
 1. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 2. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 3. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 4. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید
 5. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 6. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 7. جنگل مشه سویی اردبیل جنگل مشه سویی اردبیل، جنگلی با استخری جوشان
 8. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 9. ماسال دیدنی‌ترین‌ها را در ماسال بشناسید
 10. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب
 11. تنگه دارانداش تنگه دارانداش، آغاز ترشح آدرنالین + تصاویر
 12. میدان نقش جهان میدان نقش جهان دیدنی ترین مکان در اصفهان
 13. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 14. گره بان خانه هایی با طراحی روسی در روستایی در کرمانشاه به نام گره بان
 15. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 16. خاک های خوراکی جزیره هرمز خاک های خوراکی جزیره هرمز؛ این منطقه خاکش قابل خوردن است!
 17. برگرها آشنایی با خوشمزه ترین برگرهای دنیا
 18. تور آموزشی تور آموزشی پیدا کردن گنج با ظرفیت 500 نفر
 19. سرعین دیدنی ترین ها را با سفر به سرعین تجربه کنید
 20. فندقلو آشنایی با جنگل فندقلو یکی از مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

--------------------------------------------

ویــــزا

--------------------------------------------

تــورهای داخلی

--------------------------------------------

تــورهای خارجی

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست