نماد سایت داوین گشت

دشت زعفرانی جزیره هرمز ؛ دشتی به رنگ زعفران در جنوب ایران

دشت زعفرانی جزیره هرمز

شاه کلید ورودی خلیج فارس در مجاورت تنگه هرمز، جزیره هرمز است. در میان زمین شناسان به علت این که از انواع خاک و نمک های مختلف تشکیل شده و تنوع بالایی دارد به بهشت زمین شناسی مشهور شده است. یکی از شگفتی های جزیره، دشت زعفرانی است. این دشت در فاصله میان تفرجگاه شهید آزموده و زیارت خضر نبی (ع) قرار دارد. در این قسمت از جزیره سنگ نمک های زرد رنگ کنار سنگ های آتشفشانی سیاه باقی مانده از گسل در زمان های گذشته وجود دارد. این سنگ ها کاربرد خاص خود را دارند. در ادامه داوین گشت را همراهی کنید تا دشت زعفرانی جزیره هرمز را به اتفاق یکدیگر بشناسیم.

دشت زعفرانی جزیره هرمز

دشت زعفرانی یکی از جاذبه‌های گردشگری و قسمتی از جزیره رنگین کمانی هرمز است. دشت زعفرانی همانند رودی زرد رنگ در میان کوه‌های سرخ و رنگی واقع شده است. با جادوی رنگ‌های مسحور کننده‌ و نقش‌های زیبایش هر سال گردشگران بسیاری را به این منطقه می‌کشاند. در این جاذبه دیدنی سنگ‌ نمک‌های زرد رنگ و سنگ‌های آتشفشانی سیاه‌ رنگ باقی مانده از گسل در زمان های گذشته که کاربرد خاص خود را دارند در کنار هم قرار گرفته اند. در زیر این سنگ‌ها می توان حفره‌های کریستالی را که از نمک پوشانده شده است را مشاهده کرد. حفره‌های نمکی گودال‌های کوچکی را به وجود آورده و منظره بی نظیری را خلق کرده‌اند.


به دلیل بارش های اندک جوی و نمکی بودن خاک و شور بودن آب، مرتع و گیاهی در این قسمت جزیره وجود ندارد. این سنگ های نمک خواص فیزیکی زیادی دارند. تحقیقات زمین شناسی، سنگ نمک هرمز را سنگی می داند که واجد خصوصیت پلاستیکی است. این خصوصیت قدرت انعطاف سنگ را بالا برده و منجر به پدید آمدن منظره هایی از نمک در ارتفاعات شده است. ارتفاعات این ناحیه پوشش گیاهی فقیری دارد. تا دور دست ها فقط صخره ها و تخته سنگ های بزرگ دیده می شود. سنگ های رنگی که هر کدام نام و مشخصه خود را دارند. به طور مثال: سنگ نمک، نمک سنگ لاشه، نمک آبی و کان سار خاک سرخ.

بهترین فصل بازدید

برای رفتن به جنوب کشور و همچنین جزایر درون این خطه سرزمینمان، به دلیل گرمای طاقت فرسایی که در فصل تابستان بر این نقطه از کشورمان حاکم می شود بهترین فصل، زمستان است؛ چرا که هوا نسبتا به خنکا رسیده و می توان ضمن بازدید از جاذبه های زیبایی همچون دشت زعفرانی جزیره هرمز از آب و هوای فوق العاده منطقه هم نهایت لذت را ببرید.


برای رزرو تور جزیره هرمز وارد لینک زیر شوید و یا با کارشناسان ما در داوین گشت تماس بگیرید

تور جزیره هرمز

خروج از نسخه موبایل