visibility141
زمان مطالعه: 7 دقیقه

در حال حاضر که علم و دانش افراد حرف اول را می ‌زند، تحصیل در دانشگاه ‌های ترکیه بسیار با اهمیت شده ‌است. این کشور که رشد و پیشرفت در اقتصاد جهانی را اولویت اهداف خود قرار داده، با تمرکز بر روی آموزش عالی، زمینه را برای توسعه بیشتر در پیش گرفته ‌است و طی چند سال اخیر، توانسته توجه دیگر کشورها چه از لحاظ گردشگری و چه از لحاظ کار و تحصیل را به خود جذب کند. البته تحصیل در دانشگاه های ترکیه شرایط و قوانین خود را دارد که در ادامه در این مطلب از داوین گشت به آن ها می پردازیم.

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه

شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه

یکی از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های ترکیه داشتن مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی است. داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا ترکی نیز از شرایط پذیرش دانشجو در ترکیه به شمار می رود. متقاضیان پس از اخذ پذیرش تحصیلی باید برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنند. پس از اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی متقاضی می تواند تحصیل در دانشگاه های این کشور را شروع کند. دانشگاه های ترکیه بسیار معتبر هستند و معمولا با دانشگاه های معتبر جهانی در ارتباط هستند. مثلا دانشگاه حاجت تپه ترکیه به طور مستقیم با دانشگاه هاروارد آمریکا در ارتباط است. سیستم آموزشی دانشگاه های ترکیه کاملا بر اساس استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا می باشد که دروس را به صورت ترمی و واحدی ارائه می کنند.

خوب است بدانید که برخی از دانشگاه های کشور ترکیه در برنامه ‌های انتقال دانشجو به دانشگاه‌ های اروپایی و آمریکایی شرکت کرده ‌اند؛ بنابراین متقاضی تحصیل در ترکیه می‌ تواند با گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای برنامه تحصیلی در ترکیه، در این برنامه ‌ها حضور داشته باشد و دانشگاه های این کشور را موقعیت خوبی برای دست یافتن به دانشگاه های اروپا و آمریکا در نظر بگیرد. ترکیه حدود 180 دانشگاه دولتی و خصوصی دارد که خدمات آموزشی و تحصیلی مناسبی در اختیار دانشجویان گذاشته است. اکثر دانشگاه ‌های ترکیه تازه تاسیس هستند. در سال 1980 در ترکیه فقط 8 دانشگاه وجود داشت. هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌ های خصوصی است و همینطور بسته به رشته و دانشگاه تحصیل و زبان تحصیل شما نیز شهریه متفاوت است.

شرایط تحصیل در ترکیه

 • امکان کار در حین تحصیل
 • امکان اخذ اقامت ترکیه
 • سطح آموزشی بالا
 • مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیلی

همچنین دانشگاه‌ های ترکیه، دانشجویان را برای هزینه‌ های درمانی محدود و اضطراری بیمه می ‌کنند و در صورتی که دانشجو بیمه‌ کامل تری بخواهد باید خود را تحت پوشش یک بیمه‌ بین المللی معرفی کند.

بیشتر بخوانید  محدودیت های سفر به کانادا تا پایان سال جاری تمدید شد

آموزش عالی و تحصیل در دانشگاه های ترکیه

آموزش عالی و تحصیل در دانشگاه های ترکیه

در ترکیه، موسسات آموزش عالی حداقل 2 سال آموزش عالی ارائه می ‌دهند و دانشجویان برای مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا آماده می شوند. موسسات آموزش عالی شامل دانشگاه ‌ها، دانشکده ‌ها، موسسات، مدارس آموزش عالی، هنرستان موسیقی، هنرستان‌ های آموزش عالی و مراکز پژوهشی هستند. دانشگاه ‌های ترکیه برای دانشجویانی که مقطع دبیرستان را به پایان رسانده باشند، در رشته ‌های مختلف آموزش ‌های تخصصی ویژه‌ ای ارائه می ‌دهد.

دوره‌ های تحصیلات تکمیلی شامل مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می ‌باشد که توسط موسسات برای مقاطع تحصیلات تکمیلی برنامه ریزی‌ شده است. این دوره به 2 دوره‌ی «پژوهش محور» و «آموزش محور» تقسیم می ‌شود که حداقل مدت زمان این دوره ‌ها 2 سال می‌ باشد. دوره‌ های پژوهش محور شامل گذراندن دوره های خاص همراه با انجام و ارائه پایان ‌نامه می ‌باشد؛ این درحالی است که دوره های آموزش محور شامل کلاس‌ های تحصیلات تکمیلی و پروژه‌ های ترمی می ‌شود.

برای مطالعه مقطع دکترا دانشجویان در ابتدا باید مقطع کارشناسی ارشد را پشت سر بگذارند. حداقل مدت زمان دوره دکترا 4 ساله است که شامل کلاس‌، آزمون جامع دکترا و آماده سازی و دفاع از رساله دکترا است. دوره ‌های آموزش تخصصی پزشکی که با دوره‌های دکترا برابری می ‌کند، در دانشکده پزشکی و بیمارستان آموزشی متعلق به وزارت بهداشت و سازمان بیمه اجتماعی کشور اجرا می شود. دانشگاه ‌ها علاوه بر شرایط پذیرش و برنامه آموزشی مطابق با قوانین و آیین نامه عمومی اتخاذ شده توسط قوانین شورای بین المللی، اختیار لازم برای تعیین دانشجویان پذیرفته شده در مقاطع تحصیلات تکمیلی را خواهند داشت.

آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

این آزمون ها به چند دسته تقسیم می شوند که با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه مقصد متفاوت می باشند.

 • یوس YOS ترکیه
 • سات SAT ترکیه
 • زبان ترکی تومر TOMER
 • ALES ترکیه

مدارک ویزای تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

مدارک ویزای تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه

متقاضی برای تحصیل در ترکیه باید در ابتدا از دانشگاه های ترکیه پذیرش تحصیلی اخذ کند سپس بعد از اخذ پذیرش تحصیلی باید مدارک لازم را برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه دهد. از جمله مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه
 • گواهی تمکن مالی کافی به همراه پرینت حساب بانکی
 • فرم تکمیل شده ویزای تحصیلی ترکیه
 • گواهی اجاره محل اقامت و یا رزرو هتل
 • آخرین مدرک و سوابق تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • بلیت برگشت به ایران رزرو شده
 • بیمه مسافرتی معتبر

مقاطع تحصیلی در ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی و لیسانس باید دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس 5 تا 6.5 باشند. دارا بودن مدرک دیپلم متوسطه دبیرستان نیز از مدارک مهم اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس ترکیه به حساب می آید. شرط دانشگاه های ترکیه پذیرش تحصیلی برای مقطع کارشناسی بر اساس معدل دیپلم دبیرستان و پذیرش در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد. برترین رشته های تحصیلی برای مقطع کارشناسی: رشته های تجارت و مدیریت، مهندسی، روابط بین الملل، گردشگری، فناوری اطلاعات و تجارت بین الملل می باشد. همچنین مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی یا لیسانس این کشور 4 سال است.

بیشتر بخوانید  اخذ اقامت در آلمان

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید دارای مدرک کارشناسی باشند. مدت زمان تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد حدود 2 سال زمان می برد. داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 تا 6.5 برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد ترکیه الزامی است. برترین رشته های کارشناسی ارشد برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه: رشته حقوق، فناوری اطلاعات، مدیریت تجاری، حسابداری، مهندسی صنایع، زیست شناسی، ژنتیک، اقتصاد بین الملل، مطالعات فرهنگی و روابط بین الملل است.

تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری

متقاضیان برای اخذ پذیرش تحصیلی دوره دکتری ترکیه باید دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط با رشته تحصیلی دکتری باشند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری حدود ۴ سال است. دارا بودن نتیجه آزمون ALES و یا GMAT و یا GRE، مقاله های پژوهشی، معدل بالا در دوره کارشناسی ارشد و مدرک زبان انگلیسی از مهمترین مدارک برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقطع دکتری می باشد. همچنین مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۶.۵ به بالا برای اخذ پذیرش دکتری الزامی است.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه 2021

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

سن

متقاضیانی که اقدام به ثبت‌ نام اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع لیسانس می کنند، نباید سن آن ها بالای ۲۱ سال باشد و میانگین نمرات 3 ساله دوره تحصیلی لیسانس نباید از ۷۵ کمتر باشد. برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه مقطع فوق ‌لیسانس، سن شما نباید بالاتر از ۳۰ سال باشد و همچنین باید دوره لیسانس را گذارنده و مدرک آن را اخذ کرده باشید. سن لازم برای اخذ مدرک دکترا ۳۵ سال است و باید مدرک دوره فوق لیسانس را داشته باشید.

سلامتی جسمی یا روانی

فردی که تقاضای دریافت بورسیه تحصیلی دارد، باید فاقد بیماری جسمی یا روانی باشد چرا که مانع تحصیل او می ‌شود.

معدل

معدل لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع لیسانس ۱۴، در مقطع فوق لیسانس و دکترا ۱۵ و در رشته‌ های پزشکی ۱۸ است.

زبان

زبان اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه، زبان ترکی است. در برخی از دانشگاه‌ های بین المللی ترکیه، زبان تدریس انگلیسی است. بنابراین برای تقاضای بورسیه باید حتما مدرک تافل (TOFEL) یا آیلتس (IELTS) مورد ‌نظر دانشگاه را ارائه کنید.

بیشتر بخوانید  چگونگی شرایط کار در ترکیه و اخذ ویزای کاری ترکیه

طبق اطلاعیه وبسایت دولتی «turkiye burslari» بیش از 400 نوع بورسیه تحصیلی ترکیه برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور وجود دارد که هر یک از این بورسیه ها شرایط و قوانین خاص خود را دارند. بورسیه های تحصیلی کشور ترکیه انواع مختلفی دارند که برخی از مهمترین آن ها شامل بورسیه تحصیلی دولتی، بورسیه دانشگاهی، و بورسیه تحصیلی دانشجویان المپیادی است. متقاضیان تحصیل برای اخذ بورسیه در این کشور باید با نسبت به رزومه تحصیلی فردی و شرایط و مزایای بورسیه در نظر گرفته شده، با توجه به درخواست کمک هزینه برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام کنند.

چطور برای اخذ بورسیه تحصیلی درخواست دهیم!!

درخواست اخذ بورسیه تحصیلی برای ترکیه

درخواست برای اخذ بورسیه و ارسال مدارک تحصیلی مورد نیاز به صورت آنلاین می باشد و در بازه زمانی تعیین شده در هر سال انجام می شود. پس از انجام مراحل اولیه و ارسال مدارک، متقاضیان باید منتظر دریافت ایمیل مصاحبه حضوری و یا غیرحضوری، و پس از آن نتیجه نهایی پذیرش باشند. دریافت بورسیه منجر به دریافت مدارک برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه و اخذ کارت اقامت از سوی دپارتمان بورسیه تحصیلی دولت این کشور خواهد شد.

بهترین دانشگاه های ترکیه

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توانند دانشگاه های خصوصی و یا دولتی این کشور را انتخاب کنند. از بین 200 دانشگاه ترکیه ۱۰ دانشگاه دارای رتبه های برتر در رتبه بندی و رنکینگ های جهانی برترین دانشگاه های جهان QS هستند.

 • کوچ
 • بیلکنت 456
 • صابانچی
 • فنی خاورمیانه
 • بوغازیچی
 • فنی استانبول
 • آنکارا
 • قاضی
 • حاجت تپه

مزایای تحصیل در ترکیه

 • عدم نیاز به صدور ویزا برای متقاضیان ایرانی
 • پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل
 • اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاهی در بین کشورهای جهان
 • برخورداری از بورسیه های تحصیلی
 • مورد تایید بودن بسیاری از دانشگاه های ترکیه از نظر وزارت علوم و بهداشت ایران
 • امکان یافتن کار و اشتغال پس از فارغ التحصیلی
 • اخذ کمک هزینه و وام های دانشجویی
 • امکان تبادل دانشجویان با کشورهای اروپایی و آمریکا
 • مطابقت نظام آموزشی ترکیه با نظام آموزشی آمریکا
 • وجود دانشگاه های مجهز و مدرن و جهانی
 • بالا بودن امنیت اجتماعی و کیفیت زندگی
 • امکان صدور مجوز اقامت پس از فارغ التحصیلی

در آخر هم می‌توان به این نکته اشاره کرد که مردم ترکیه از لحاظ فرهنگ، عقاید و اخلاق، تا حد زیادی به مردم ایران شباهت دارند و شما در این کشور، خیلی احساس غریبی نخواهید نداشت.

پر بازدید ترین مطالب

 

——————————————–

 1. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 2. ویزای بشر دوستانه برزیل صدور ویزای بشر دوستانه برزیل برای شهروندان افغان
 3. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 4. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید
 5. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 6. ویزای بلاروس برای افغان ها اخذ ویزای بلاروس برای افغان ها
 7. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 8. جنگل مشه سویی اردبیل جنگل مشه سویی اردبیل، جنگلی با استخری جوشان
 9. خاک های خوراکی جزیره هرمز خاک های خوراکی جزیره هرمز؛ این منطقه خاکش قابل خوردن است!
 10. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 11. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 12. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب
 13. ماسال دیدنی‌ترین‌ها را در ماسال بشناسید
 14. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 15. گره بان خانه هایی با طراحی روسی در روستایی در کرمانشاه به نام گره بان
 16. میدان نقش جهان میدان نقش جهان دیدنی ترین مکان در اصفهان
 17. تنگه دارانداش تنگه دارانداش، آغاز ترشح آدرنالین + تصاویر
 18. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 19. برگرها آشنایی با خوشمزه ترین برگرهای دنیا
 20. سرعین دیدنی ترین ها را با سفر به سرعین تجربه کنید

--------------------------------------------

ویــــزا

--------------------------------------------

تــورهای داخلی

--------------------------------------------

تــورهای خارجی

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست