visibility4,371
زمان مطالعه: 6 دقیقه

جزیره هرمز یکی از مشهورترین و زیباترین جزایر ایران در خلیج فارس است. این جزیره زیبا با محیطی منحصر به ‌فرد به مکانی برای ماجراجویان و گردشگران تبدیل شده است. یکی از مکان‌هایی که افراد بسیاری را به خود جلب می‌کند دره مجسمه های جزیره هرمز است. برای آشنایی با این مکان خارق العاده در خطه جنوب کشور با داوین گشت همراه باشید.

دره مجسمه های جزیره هرمز

دره مجسمه های هرمز

همیشه اسم جزیره‌ی هرمز را که می‌شنوید، یاد خاک‌های رنگی و فرش‌های درست شده با این خاک‌ها در ذهنتان نقش می‌بندد. هرمز، جزیره‌ی عجیب و شگفت‌انگیز هرمزگان است و یکی از مشهورترین و زیباترین جزایر ایران در خلیج فارس به شمار می‌آید. این جزیره‌ی رویایی هنوز مانند بسیاری از مناطق گردشگری با مشکل هجوم انبوه گردشگران روبرو نشده است. به همین دلیل، بکر بودن خود را تا حد زیادی حفظ کرده است.

برای رسیدن به دره‌ مجسمه های هرمز با چند صد متر پیاده‌روی به سمت ساحل، در راهی که ماسه‌های نقره‌ای در آن جلب توجه می‌کند، سنگ‌هایی در اشکال مختلف را خواهید دید که هر یک از این سنگ‌های شگفت‌انگیز با قدرت تخیل بینندگان به حیوانی تشبیه می‌شوند: یکی سر گوسفند، دیگری مرغ و خروس و عقاب و تا دلتان بخواهد سنگ‌هایی شبیه اژدها در حالت‌های مختلف در تمام مسیر دره همراه با شن‌های بلورین پر شده است. جالب است بدانید که در اینجا هیچ تابلوی راهنمایی وجود ندارد. بدون وجود یک راهنما، امکان تشخیص وجود چنین مکانی بسیار سخت است.

دره مجسمه های جزیره هرمز

کوه هایی با اشکال گوناگون

در این منطقه شگفت انگیز کوه‌هایی با اشکال گوناگون در اطرافتان خودنمایی می‌کنند. این کوه‌ها که سال‌ها پیش‌تر از دل آب بیرون آمده‌اند، در اثر فرسایش‌های بادی و آبی شکل گرفته و به زیباترین نحو ممکن زمین گرم و خشک هرمز را آراسته‌اند. اگر از قوه تخیل خوبی برخوردار باشید هر سنگ را مانند یک جانور یا شی می‌بینید که در میان دره آرام جای گرفته است. عقاب، اژدها، خروس، مارمولک، موش و غیره اشکالی هستند که در هنگام عبور از دره مجسمه ها به گرمی از شما استقبال می‌کنند.

بیشتر بخوانید  غار نمکدان، غاری بلورین در استان هرمزگان

اگر تصور می‌کنید که جذابیت این دره به همین صخره‌های خیالی ختم می‌شود، اشتباه کرده‌اید. وقتی نزدیک پرتگاهی رسیدید که با حدود 40 متر ارتفاع، مشرف به آب‌های نقره ‌فام خلیج نیلگون همیشه فارس است، دو طرف آن بنشینید تا از منظره حیرت‌انگیز خط ساحلی لذت ببرید. هنگامی که سمت راست دره می‌نشینید، ساحل زیبایی را سمت چپ می‌بینید. همچنین می‌توانید قایق‌هایی که در این مسیر حرکت می‌کنند و خط سفیدی که به پشت خود می‌کشند را دنبال کنید. اما هنگامی که سمت چپ می‌نشینید و به تصویر سمت راست ساحل نگاه می‌کنید، آن‌قدر شگفت‌زده می‌شوید که دلتان می‎خواهد ساعت‌ها تماشایش کنید. یک خط ساحلی فوق‌العاده زیبا با صخره‌های صاف، بلند و ساحلی قرمز رنگ. ترکیب شگفتی از رنگ‌ها که هیچ‌گاه از خاطرتان پاک نخواهد شد!

دره مجسمه های جزیره هرمز

دانستنی‌هایی قبل از دیدن دره مجسمه های هرمز

 • تمامی آثار طبیعی که در جزیره هرمز می‌بینید قدمت تاریخی زیادی دارند. عمر این جزیره به 600 میلیون سال پیش بازمی‌گردد. حدود 50 هزار سال پیش بود که جزیره سرش را بلند کرد و روی آب آمد.
 • اگر کمی از زمین‌شناسی بدانید متوجه خواهید شد که دره مجسمه ها هزاران سال طول کشیده تا از آب بیرون بیاید. همین مساله باعث شده تا نقش و نگارهای عجیب و غریبی در صخره‌ها به‌وجود بیاید. روند فرسایش سنگ‌ها مشخص کرده که این دره، ارزش تاریخی بالایی دارد.
 • وقتی به دره مجسمه ها رفتید و از صخره‌ها بالا رفتید به 40 متر بالاتر از سطح دریا خواهید رسید. اگر ترس از ارتفاع دارید، پایین را نگاه نکنید. چون منظره‌ی فوق‌العاده دلهره‌آور و در عین ‌حال، هیجان‌انگیز است. وقتی به پایان مسیر پیاده‌روی دره می‌رسید، زیباترین نما از خلیج فارس را خواهید دید.
 • وقتی در دره مجسمه های هرمز قدم می‌زنید ناخودآگاه متوجه چیزی خواهید شد. کمی قوه تخیلتان به ‌کار خواهد افتاد و می‌بینید که بعضی از سنگ‌ها شبیه به سر حیوانات است. البته این مساله طبیعی نیست و زاده قوه تخیل انسان و خطای دید و ترکیب با تصادفات فرسایشی است. اما همین مساله دلیل نام‌گذاری دره مجسمه های هرمز است.
 • وقتی به پرتگاه 40 متری می‌رسید، می‌توانید قایق‌ها را در خلیج دنبال کنید، خط ساحلی این بخش از جزیره واقعا زیبا است.
بیشتر بخوانید  جنگل های حرا و طبیعتی اعجاب برانگیز در قشم

محلی‌ها قصه‌های زیادی از جزیره هرمز و دره مجسمه ها برای گفتن خواهند داشت. حتما در بازدید خود از محلی‌ها درباره داستان‌های این جزیره و دره سوال بپرسید و گپ بزنید. هرمزی‌ها مردمان بسیار مهمان‌نواز و مهربانی هستند.

دره مجسمه های جزیره هرمز
دره مجسمه ها کجاست؟

دره مجسمه ها در فضای کوهستانی جنوب غربی جزیره هرمز، در استان هرمزگان قرار گرفته است. برای رسیدن به این جزیره باید ابتدا با هواپیما، قطار، اتوبوس و یا خودرو شخصی، خود را به بندرعباس برسانید. سپس از اسکله شهید حقانی با کشتی به سمت جزیره بروید. بهتر است پیش از رفتن خود، از وضعیت آب و هوای منطقه اطمینان پیدا کنید؛ چراکه اگر دریا وضعیت مناسبی نداشته باشد، احتمال لغو شدن سفرهای دریایی از جزایر به بندرعباس وجود دارد.

دره مجسمه های جزیره هرمز

بهترین زمان دیدن دره مجسمه های هرمز

هرمز در تابستان، بسیار گرم است! در این فصل هوا به شدت گرم می‌شود و اگر عادت به این مقدار از گرما ندارید، سفر به دره مجسمه های هرمز در تابستان اصلا پیشنهاد نمی‌شود. پر مسافرترین زمان‌های سال، فصل زمستان است. البته مردم از اواسط پاییز شروع به رفتن می‌کنند. فصل بهار هم حال‌ و هوای خاص خودش را دارد. هرمز و کلا جزایر جنوبی در عید نوروز زیبایی و فضای خاصی دارند و مسافران زیادی در نوروز به آن‌جا می‌روند.

دره مجسمه های جزیره هرمز

چگونه از دره مجسمه های هرمز بازدید کنیم؟

برای بازدید از این دره که یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های هرمزگان است، راه‌های گوناگونی در اختیار دارید. می‌توانید دوچرخه کرایه کنید و در حین ورزش، از دیدنی‌های دورتادور جزیره مانند دره‌ مجسمه‌ها دیدن کنید. برای این کار هم می‌توانید دوچرخه‌های دنده‌ای اجاره کنید و هم دوچرخه‌های قدیمی بدون دنده که از نظر قیمت تفاوتی ندارند. دره مجسمه‌ها کمی از جاده اصلی فاصله دارد. در فضای موجود می‌توانید، دوچرخه خود را پارک کنید. همین‌طور می‌توانید با استفاده‌ از وسایل نقلیه توریستی جزیره که با نام توک توک هم شناخته می‌شوند و خود از جاذبه‌های گردشگری هرمز هستند، از قسمت‌های مختلف آن بازدید کنید. با این کار کمکی هم به جامعه محلی کرده‌اید.

بیشتر بخوانید  پل چوبی اصفهان گذرگاهی در عهد صفوی

اگر هم اهل پیمایش و پیاده‌روی باشید، می‌توانید تا این جاذبه پیاده بروید که البته مسیر کوتاه نیست و حتما فاصله خود تا این مکان دیدنی و مسیر برگشت را هم لحاظ کنید. متاسفانه تابلوهای کمی در سطح جزیره وجود دارد که شما را به سمت جاذبه‌های گردشگری هدایت کند. البته ممکن است این وضعیت در زمان سفر شما تغییر کرده باشد؛ اما حتما نقشه گردشگری جزیره را به همراه داشته باشید. اگر راهنمای محلی ندارید، با پرس ‌و جو از اهالی شهر که در مسیر می‌بینید، خود را به دره مجسمه ها برسانید.

دره مجسمه های جزیره هرمز

کلام آخر

دره تندیس‌ها از جاهای دیدنی هرمز و از شاهکارهای طبیعت جنوبی ایران محسوب می‌شود که کلکسیونی از تندیس‌های زیبا و ساخته طبیعت هستند و برای زیباتر دیدنشان باید کمی هم از قوه تخیلتان کمک بگیرید. تخیل تراش بهتری به این تندیس‌ها داده و شکل واضح‌تری از آن‌ها پیش رویتان قرار می‌دهد. دقیقا مثل زمان کودکی که با ابرها در ذهنتان بازی می‌کردید و اشکال خاص می‌ساختید، در این دره نیز می‌توانید این بازی را با صخره‌ها انجام دهید. در نهایت این دره به دریا ختم می‌شود و می‌توانید از فراز صخره‌های خوش‌تراش و تنومند این منطقه، دریای نیلگون جنوب را مشاهده کنید.

پر بازدید ترین مطالب

 

——————————————–

 1. ویزای بشر دوستانه برزیل صدور ویزای بشر دوستانه برزیل برای شهروندان افغان
 2. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 3. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 4. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید
 5. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 6. جنگل مشه سویی اردبیل جنگل مشه سویی اردبیل، جنگلی با استخری جوشان
 7. خاک های خوراکی جزیره هرمز خاک های خوراکی جزیره هرمز؛ این منطقه خاکش قابل خوردن است!
 8. ویزای بلاروس برای افغان ها اخذ ویزای بلاروس برای افغان ها
 9. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 10. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 11. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 12. باغ گل های اصفهان باغ گل های اصفهان کجاست؟
 13. تنگه دارانداش تنگه دارانداش، آغاز ترشح آدرنالین + تصاویر
 14. آبشارهای مازندران آبشارهایی بکر و خیال انگیز در گوشه کنارهای مازندران
 15. روستای سلخ قشم روستای سلخ، روستایی در قلب جزیره قشم
 16. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 17. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 18. جنگل دالخانی جنگل دالخانی ، بهشتی در رامسر
 19. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب
 20. دره مجسمه های جزیره هرمز و قوه تخیلی که برانگیخته شده

--------------------------------------------

ویــــزا

--------------------------------------------

تــورهای داخلی

--------------------------------------------

تــورهای خارجی

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست