اهرام مصر

عجایب دانستنی اهرام مصر

visibility358

همیشه حقایق عجیبی در مورد بناهای عظیم و باستانی وجود دارد که خیلی از مردم درباره آن‌‌ها اطلاعاتی ندارند. اهرام مصر یکی از این بناها می‌باشد که همیشه مورد توجه گردشگران و باستان‌شناسان بوده است. این بناهای دیدنی در مصر یکی از مشهورترین و معروف‌ترین بناهای تاریخی دنیای باستان به حساب می‌آیند. تنها چیزی که مردم و گردشگران درباره این بناهای کهن می‌دانند این است که این سازه‌های عظیم متعلق به سرزمین مصر است. اما حقیقت چیزی دیگری است که اکثر مردم درباره آن بی اطلاع هستند.

1- شاید بد نباشد بدانید که مشهورترین اهرامی که مردم آن‌ها را می‌شناسند اهرام جیزه می‌باشند. اما در حقیقت 140 هرم در مصر باستان کشف شده است.

2- داخل این اهرام هیچ نوشته‌ای وجود ندارد. در صورتی که بیشتر مردم تصور می‌کنند داخل این بناها نوشته‌های رمزی وجود دارد که از آن‌ها بی‌خبر هستند.

اهرام مصر

3- یکی دیگر از اهرام مصر، هرم زوسر (Pyramid of Djoser) است. این هرم در شهر سقاره (Saqqara) قرار دارد. مربوط به قرن بیست و هفتم قبل از میلاد مسیح می‌باشد.

4- جوان‌ترین و قدیمی‌ترین اهرام مصر به ترتیب هرم خوفو و هرم زوسر است. بزرگ‌ترین هرم کشف شده هرم جیزه به حساب می‌آید. ارتفاع این هرم 146.5 متر بوده است. اما به دلیل استهلاک، ارتفاع این بنا امروزه به 138.8 متر تغییر پیدا کرده است.

5- هرم جیزه بلندترین بنای قدیمی ساخته دست بشر قبل از کلیسای لینکولن در انگلیس می‌باشد. به صورتی که رکورد بلندترین بنا برای 3871 سال در اختیار این بنا قرار داشت.

اهرام مصر

6- هرم جیزه تا به امروز یکی از عجایب هفت گانه باستانی و کهن‌ترین عجایب جهان به حساب می‌آید. اما متاسفانه عجایب دیگر در حال نابودی هستند.

7- نکته دیگری که در رابطه با ساخت اهرام مصر وجود دارد تعداد کارگرانی است که این بناها را ساخته‌اند که این عدد صد هزار نفر حدس زده می‌شود. اما همین عدد هم با توجه به اندازه هرم متغیر می‌باشد.

بیشتر بخوانید  لذت هیجان در پارک بالیوود دبی

8- یکی دیگر از عجایب هرم جیزه این است که برخی باور دارند مجسمه غول پیکر ابوالهل از این بنا محافظت می‌کند. برخی باستان‌شناسان بیان کرده‌اند که طراحی چهره این مجسمه برگرفته از چهره فرعون خفرا (Pharaoh Khafra) می‌باشد.

اهرام مصر

9- در افسانه‌های مصری این گونه آماده است که اهرام مصر قلمرو مردگان است. بنابراین تمام اهرام در ساحل غربی رود نیل طوری ساخته شده است تا خورشید پشت آن‌ها غروب کند.

اهرام مصر

10- مصریان باستان ذوق و نوآوری خود را در اشیا و جواهر زیبا و گران قیمت به نمایش می‌گذاشتند و این اشیا را همراه مرده‌ها دفن می‌کردند. آن‌ها بر این باور بودند که مردگان در زندگی بعد از مرگ از این اشیا استفاده خواهند کرد.

اهرام مصر

11- ایمهوتپ (Imhotep) جزو اولین معماران اهرام مصر باستان شناخته می‌شود. این معمار همچنین یکی از ریاضیدانان، فیزیکدان و مهندس آن زمان بوده است. نام این معمار به عنوان طراح هرم سوزر به ثبت رسیده است.

12- بعد از گذشت چندین سال هنوز هم اطلاعاتی درباره این که چگونه در آن زمان این سنگ‌های عظیم را جا به جا می‌کرده‌اند به دست نیامده است. اما حدس زده می‌شود که این سنگ‌ها توسط میله‌های مسی جا به جا می‌شده است که حتی این هم قطعی نیست.

اهرام مصر

13- نکته جالب دیگری که در ساخت این بناها به چشم می‌خورد این است که شیوه‌های ساخت اهرام به مرور زمان پیشرفت کرده و طرح ساخت این بناها با هم یکسان نمی‌باشد.

14- بعد از ساخت اهرام مصر، ساخت اهرام در منطقه‌ای رواج پیدا کرد که امروزه با نام کشور سودان می‌شناسیم.

15- یکی از فرماندهان کرد به نام العزیز و سلطان دوم مصر به نام ایوبید سلطان (Ayyubid Sultan) در قرن 12 قصد تخریب هرم جیزه را داشتند. اما ابعاد بزرگ هرم آن‌ها را منصرف کرد. اما در نهایت آن‌ها موفق به تخریب بخش شمالی هرم منقرع (Menkaure’s Pyramid) شدند و سوراخی در آن ایجاد کردند.

بیشتر بخوانید  نقشی از هنر در موزه فرش استانبول

اهرام مصر

16- شاید جالب باشد بدانید که اهرام ثلاثه جیزه در جهت صورت فلکی شکارچی یا اوریون (Orion) واقع شده است. ممکن است این اتفاق به دلیل اعتقاد مصریان باستان به خدایی به نام اوریسیس (Orisis) (خدای تولد دوباره بعد از مرگ) بوده است.

17- طبق بررسی‌هایی که انجام شده است گمان می‌رود در ساخت هرم بزرگ جیزه بیش از 2 میلیون 300 هزار بلوک سنگی که وزنی معادل 60 تن دارند به کار رفته است. ابعاد برخی از این بلوک‌ها به‌ اندازه‌ای است که وزنی بیش از ۵۰ تن دارند.

اهرام مصر

18- تخمین زده شده است که هرم بزرگ جیزه از بیش از ۲.۳۰۰.۰۰۰ بلوک سنگی که وزنی معادل 2 تا ۳۰ تن دارند ساخته شده است. بعضی از بلوک‌ها به‌ قدری بزرگ هستند که وزنی بیش از ۵۰ تن دارند.

19- برای درخشش بنای اهرام مصر زیر نور خورشید سنگ‌های اهرام را به سنگ آهک آغشته کرده‌اند. با توجه به آهکی که روی سنگ اهرام به کار رفته است، ممکن است این بناها نه ‌تنها از مناطق بسیار دور زمین بلکه از ماه هم قابل دیدن باشند.

اهرام مصر

20- در رابطه با وزن دقیق این بناها عدد مشخصی در دسترس نیست. اما حدس زده می‌شود که وزن هرم خئوپس (Cheops) بیش از 6 میلیون تن است. هرم خئوپس دقیقا رو به شمال بنا شده است.

21- دمای محیط بیرون اهرام بسیار بالا است. اما دمای داخل این بناها تقریبا ثابت و در حدود ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

اهرام مصر

در واقع این بنا یکی از دقیق‌ترین بناهای جهان است. با وجود این که هزاران سال قبل ساخته شده است خطای خروج از زاویه شمال این بنا بسیار ناچیز است. شاید این موضوع به خاطر این است که قطب شمال طی سالیان دراز مقداری جا به ‌جا شده است. پس حتما مدت زمانی این هرم دقیقا رو به شمال بوده است.

اهرام مصر

22- اگر بخواهیم حساب کنیم تقریبا برای ساخت هر هرم زمانی حدود ۲۰۰ سال طول کشیده شده است یعنی این اهرام به ‌صورت هم‌ زمان ساخته می‌شده‌اند که خود این موضوع می‌تواند بحث‌برانگیز باشد.

بیشتر بخوانید  موریس جزیره ای خاص با جاذبه های دیدنی

23- یکی از دلایل استقامت بی‌نظیر این بناها، سیمان بسیار سختی است که در ساخت آن‌ها به کار رفته است که ترکیب مواد این سیمان هنوز نامشخص بوده و دانشمندان نمی‌توانند بدانند که این سیمان از ترکیب چه موادی به دست آمده است.

اهرام مصر

24- و در آخر باستان‌شناسان بر این عقیده هستند که، ساختمان اهرام مصر نه ‌تنها توسط برده‌ها ساخته نشده‌ است، بلکه توسط کارگرانی بنا شده که بابت آن حقوق دریافت می‌کرده‌اند.

 


در ادامه می توانید مطلبی درباره عجیب ترین جاذبه های گردشگری ایران بخوانید

معرفی عجیب ترین جاذبه های گردشگری ایران


 

پر بازدید ترین مطالب

 1. دره دارانداش هیجانی وصف نشدنی با سفر به دره دارانداش
 2. میدان نقش جهان میدان نقش جهان دیدنی ترین مکان در اصفهان
 3. شهیون شهیون دریاچه ای دیدنی در دزفول
 4. جزیره هرمز غاری رنگارنگ در دل جزیره هرمز
 5. کاخ شمس ، مروارید زمان پهلوی در مهرشهر کرج
 6. کاخ نیاوران آشنایی با کاخ نیاوران + تصاویر
 7. تنگه شوتاریکو جزیره پارسیان تنگه شوتاریکو پارسیان با اشکالی خاص و عجیب
 8. گره بان خانه هایی با طراحی روسی در روستایی در کرمانشاه به نام گره بان
 9. شهر همدان شهر همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران
 10. برگرها آشنایی با خوشمزه ترین برگرهای دنیا
 11. تور آموزشی تور آموزشی پیدا کردن گنج با ظرفیت 500 نفر
 12. شهرک مدور با قوانین عجیب و غریب + ویدیو
 13. دره رنگین کمان جزیره هرمز دره رنگین کمان جزیره هرمز ، شکوهی بی همتا
 14. شهر عقدا شهر عقدا کجاست؟
 15. جنگل دالخانی جنگل دالخانی ، بهشتی در رامسر
 16. سرعین دیدنی ترین ها را با سفر به سرعین تجربه کنید
 17. جاذبه های گردشگری جزیره هرمز جاذبه های گردشگری جزیره هرمز
 18. بابل جاذبه های بی نظیر بابل در یک نگاه
 19. تجربه بی‌نظیر در پیست اسکی دیزین
 20. کلاب های معروف استانبول کلاب های معروف استانبول را بشناسید

——————————————–

تهران ، سعادت آباد ، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا ، پلاک 30
02188691210
09123568464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست